Foto: NICOLAS MAETERLINCK
Toimetas Triinu Laan 6. november 2017 08:29
Kataloonia ekspresident Carles Puigdemont ja neli endist ministrit vabastati Belgia kohtuniku poolt tingimisi. 

Pühapäeval andis Puigdemont end koos kaaslastega Belgia politsei kätte ning andis terve päeva uurimiskohtunikule ütlusi, vahendab The Guardian. 

Uurimiskohtunik rahuldas Brüsseli prokuratuuri pühapäeva pärastlõunal esitatud taotluse vabastada kõik viis isikut tingimisi.

Puigdemont ja tema ministrid ei tohi Belgiast ilma uurimiskohtuniku loata lahkuda. Neil peab olema kindel peatumiskoha aadress ning nad peavad isiklikult kohale ilmuma iga kord, kui Belgia kohtuvõimud või politseiteenistused nad kohale kutsuvad. 

Carles Puigdemontile ja  neljale Kataloonia ministrile, põllutööminister Meritxell Serretile, tervishoiuminister Antoni Cominile, kultuuriminister Lluis Puigile ja haridusminister Clara Ponsatile, anti möödunud nädalal välja Euroopa vahistamiskäsk, kuna nad  keeldusid kohtusse tunnistusi andma tulemast. Euroopa vahistamiskäsk kehtib Euroopa Liidu kõigis liikmesriikides ja kohustab tagaotsitavat vahistama ja välja andma.

Madridis on juba eelmisest neljapäevast saati trellide taga üheksa Puigdemont'i valitsuse liiget, keda ähvardab nelja-aastane vanglakaristus. Hispaania esitatud süüdistusist raskemad käsitlevad mässule õhutamist ja avalike vahendite väärkasutamist.