Carles Puigdemont (Reuters / Scanpix)

Pärast seda, kui Madridi keskvalitsus peatas Kataloonia autonoomia, sõitis omavalitsuse juht Carles Puigdemont koos lähemate kaasvõitlejatega Brüsselisse, kutsudes sealgi katalaane kodanikuallumatusele. Hispaania kohus väljastas reedel nende kohta Euroopa vahistamismääruse ja pühapäeval kell 9.17 kohaliku aja järgi andis Puigdemont koos kaaslastega end advokaatide saatel Belgia politsei kätte. 

Puigdemonti tulevik muutus tumedaks esmaspäeval, kui Hispaania peaprokurör José Manuel Maza andis teada, et nii Kataloonia tagandatud presidenti kui ka tagandatud valitsuse liikmeid süüdistatakse seoses reedel vastu võetud iseseisvusdeklaratsiooniga mässus, ässitustegevuses ja kelmuses. Kõik nad saavad kutse ülekuulamisele. Tõsi, süüdistuse peab veel kinnitama kohtunik.

Maza ütles, et arvestades kuriteo raskust, peab ta võimalikuks, et süüalused võetakse kohe vahi alla ja pannakse eeluurimisvanglasse. Kohtus süüdimõistmisel ähvardab neid kuni 30aastane vanglakaristus.

Sellega seoses oodati Puigdemont'i ja 13 tema valitsuse liiget neljapäeval Hispaania pealinna Madridi kohtusse. Neist üheksa saabusidki Madridi, kuid Carles Puigdemont ja neli ministrit otsustasid jääda Belgiasse, vahendab YLE Uutiset. 

Hispaania ülemkohtu esimees Carlos Lesmes ütles, et Carles Puigdemont'ile ja veel neljale Kataloonia ministrile kirjutatakse välja Euroopa vahistamiskäsk, kuna nad  keeldusid kohtusse tunnistusi andma tulemast. Euroopa vahistamiskäsk kehtib Euroopa Liidu kõigis liikmesriikides ja kohustab tagaotsitavat vahistama ja välja andma.

Ent Puigdemont loobus võitlusest ja andis end pärast nädalast redutamist ise Belgia politseile üles, teatas BBC.

Belgia prokuratuuri pressiesindaja Gilles Dejemppe sõnul kuulas eeluurimiskohtunik Puigdemont'i ja tema kaaslased (endine põllutööminister Meritxell Serret, tervishoiuminister Antoni Comin, kultuuriminister Lluis Puig ja haridusminister Clara Ponsati) pühapäeval üle ja teeb esmaspäeva hommikul otsuse, kuidas nende asjaga jätkata. Seniks jäid Kataloonia poliitikud vahi alla. Kui tuleb kiirotsus nad Hispaaniale välja anda, siis peab selle hiljemalt 60 päeva jooksul täitma. Võimalik, et ka kiiremini, kui end politsei kätte andnud poliitikud seda soovivad.

Euroopa Liitu kuuluv riik võib keelduda kahtlusaluste teisele maale väljaandmisest, kui kahtlustab, et seal rikutakse nende inimõigusi ja poliitilistel-rassilistel põhjustel pole loota ausat ja avalikku kohtupidamist. EL on kehtestanud nõudmised, millele peab vahistamismäärus vastama. Neist peamine on, et kuritegu ühes riigis on sellisena käsitletav ka teises ja kurjategijat ootab mõlemas vähemalt kolmeaastane vanglakaristus. Samas pole 32punktilises kuritegude nimekirjas selliseid määratlusi nagu vastuhakk või mässule õhutamine, millele Hispaania rõhub. 

Madridis on juba eelmisest neljapäevast saati trellide taga üheksa Puigdemont'i valitsuse liiget, keda ähvardab nelja-aastane vanglakaristus. Hispaania esitatud süüdistusist raskemad käsitlevad mässule õhutamist ja avalike vahendite väärkasutamist. Kohtunik Carmen Lamela keeldus Puigdemont'i advokaadi ettepanekust kuulata endine Kataloonia president Brüsselis üle, ja seda videosilla abil.

Mitmete väljaannete teatel võib süüdimõistva otsuse korral ähvardada Puigdemont'i kuni 30 aasta pikkune vangistus.

Jaga artiklit

114 kommentaari

N
Naine  /   09:42, 6. nov 2017
Kutsudes kodanikuallumatusele? Väga halb sõnastus. Kas sama sõna hakataks ka meil kasutama kui sooviksime EUst välja astuda ja oma riiklusega tegelema hakata?
P
Putin  /   06:41, 6. nov 2017
EL=PSEUDOKOMMUNISM

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis