Eesti Vabariigi 100. juubel

PRESIDENT: „Kui kõik see miljon tahab hoida, on traditsioonid ka hoitud. Mulle tundub, et Eesti rahvas tahab oma traditsioone hoida.“

GALERII JA VIDEO | Kaljulaid kudus Eesti 100. sünnipäevale pühendatud ajaloolist kaltsuvaipa (157)

Kristiina Tilk | Video: Alar Truu, 5. november 2017, 12:49
 Alar Truu
President Kersti Kaljulaid külastas pühapäeval mardipäeva juba ette tähistanud Eesti Vabaõhumuuseumi, kus ta andis oma panuse Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks valmivasse ajaloolise kaltsuvaiba kudumisse. 

„Kangasteljed on mulle väga tuttavad. See siin on ilus mõte. Nii nagu me teame, Eesti Rahva Muuseum on vahel väljas laulupeol ja teeb kõikidest inimestest pilte, et need saaksid minna meie ajalukku. Siin saame teha igaüks väikese triibu meie sajanda juubeli vaipadesse. See mõte on imehea,“ leiab Kaljulaid. 

President rõõmustab, et tuhanded inimesed on vaiba kudumisega kaasa läinud ning leidnud aja, et anda oma panus traditsioonide hoidmisel. 

„Kui kõik see miljon tahab hoida, on traditsioonid ka hoitud. Kui ei taha, siis ei ole, aga siis ka on see nende valik. Mulle tundub, et Eesti rahvas tahab oma traditsioone hoida,“ sõnab Kaljulaid. 

Valmiv kaltsuvaip kingitakse Vabariigi Presidendi Kantseleile ning Kaljulaid kinnitab, et rahvas saab seda ka tulevikus näha. Kuhu see kantseleis paigutatakse, ei oska Kaljulaid aga hetkel veel öelda.  

Kes hakkab aga vaipa puhastama ja kuidas? 

„Minu tütre kootus kõige pikem vaip on 12 meetrit pikk ja ometi oleme sellega kuidagi hakkama saanud. Nii nagu vaipa kududes peab seda tegema naerulsui ja suure rõõmuga, nii tuleb vaipa vaadata ka siis, kui tema triibud on tuhmiks läinud ja leida see, kuidas need jälle särama lööks. Iga tööd tuleb teha rõõmuga,“ ütleb Kaljulaid. 

Üleskutse “Koome Eesti rahva ajalukku” algas aprilli keskpaigas ning lõppeb 2018. aasta veebruaris, mil Eesti inimeste ühistööna valminud ajalooline kaltsuvaip kingitakse Vabariigi Presidendi Kantseleile. 

Vaibas kajastuvad kõik 107 Eesti kihelkonda ning selle tegemist nõustavad Eesti tuntud vaibameistrid Anu Raud ja Ene Pars. 

Vaip valmib Eesti Vabaõhumuuseumi algatusel ja toetusel. Vaiba autoriks on igaüks, kes on sellele kasvõi ühe triibu lisanud. Teadaolevalt on tegemist esimese sellelaadse käsitööga, mille valmimisse kaasatakse kõik huvilised üle Eesti. 

Sümboolselt saja meetri pikkuseks kavandatud vaibas tuuakse värvide ja mustrikombinatsioonidega esile kõik Eesti 107 kihelkonda.

Praeguseks on 100 meetrisest vaibast kootud 90 meetrit ning seda on käinud kudumas juba üle 5000 inimese.

107 kihelkonnast on veel kudumata vaid 14. 

Samal teemal

22. august 2018, 15:56
Vabaõhumuuseumisse kerkib kaasaegne puitmaja
22. november 2017, 17:55
FOTOD | Kaljulaid kohtus belglaste kuninga ja peaministriga
9. november 2017, 19:16
FOTO | President Kaljulaid kohtus Läti ja Leedu spiikritega

157 KOMMENTAARI

s
statistika 6. november 2017, 17:29
90 m ja 5000 kudujat = 1,8 cm kuduja kohta.
"Üks on loll ja teine on laisk ja mina pean üksipäini rabama!"
r
reku 6. november 2017, 08:55
Käsitöölised ju pidid olema hariduselt vist teisejärguline rahvas, nagu president ütles. Tema enda jutujärgi on tegeldud ka tal kodus sellise käsitööga. Kuidas siis nüüd meie president saab olla justkui harimata inimene?
Loe kõiki (157)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee