2
fotot

ANNA RAHA! Nahaalne annetusenõudja Mustika keskuse juures.

(Lugeja foto)

Tallinnas Mustamäel Mustika keskuse juures sai näha nahaalset annetuste nuiamist. „Inimene proovis autoga eemale sõita, uks lahti, aga tüüp [annetuse küsija] jooksis järel, hoidis käega uksest kinni ega lasknud ära sõita,“ kirjeldab pealtnägija sündmusi keskuse parklas.

Mitmel pool Tallinnas on märgatud annetuste küsijaid, kelle tegevus tekitab kahtlust, kas raha küsitakse ikka õige asja pärast. Eeva (nimi muudetud) kirjeldab sotsiaalmeediapostituses, kuidas 2. novembril lähenes Mustika keskuse parklas tema autole mees blanketiga, kuhu kogus allkirju. „Panin autouksed nupust ruttu lukku. Ta koputas aknale, aga ma ei teinud seda lahti. Nägin, et läheb teise auto juurde, vaatasin, mis teeb,“ kirjutab Eeva. „Kui [kui teine autojuht] polnud nõus akent avama, siis tõmbas mees lihtsalt juhiukse lahti. Inimene proovis autoga eemale sõita, uks lahti, aga tüüp jooksis järel, hoidis käega uksest kinni ega lasknud ära sõita.“

Eeva võttis ennast kokku ja läks olukorda klaarima. „Vanamemmele, kes oli roolis, oli juba blankett kätte surutud. Ma ütlesin talle, et ära mingil juhul kuskile allkirja anna. Memm ütles: „Mul ei ole üldse sularaha.“ Vastasin, et ei tohigi anda, see on pettus. Ütlesin, et ma panen autoukse kinni ja teie sõitke kohe minema.“

Eeva ise läks tagasi oma autosse ning teatas vahejuhtumist politseile. Korrakaitsjate saabudes olid annetuse väljapressija ja tema kaaslanna, kes samuti parklas toimetas, juba minema läinud. "Kõige ehmatavam oli see, et nad tõmbavad ukse lahti ega lase minema sõita. Nad pressivad sõna otseses mõttes raha välja,“ ütleb Eeva.

Lääne-Harju jaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juhi Erkko Piirimäe sõnul on politseil tulnud  selliste juhtumitega tegelda varemgi. „Oluline on teada, et annetuse ehk raha küsimine/kerjamine oma olemuselt ei ole keelatud, kui sellega ei rikuta avalikku korda. See, kas avalik kord on rikutud või kellegi turvatunne häiritud, sõltub paljuski erinevatest asjaoludest ning inimeste enda tunnetusest,“ selgitab Piirimägi. „Kerjamise puhul on sisuliselt tegemist võõrale inimesele enda isikliku raha andmisega ning selleks kohustust ei ole. Sama kehtib ka annetuskampaaniate kohta, kus raha antakse vabatahtlikkuse alusel. Kuna avalikud kampaaniad on kontrollitud, siis raha väärkasutuse risk on samuti viidud miinimumini. Kuid kui tekib kahtlus, et annetuse küsijale antav raha ei lähe küsitud eesmärgi nimel, siis on targem loobuda.“

Piirimägi soovitab olla tähelepanelik oma isiklike asjade suhtes, kui keegi üritab tänaval inimest eksitada või tema valvsust hajutada. „Ka taskuvargad kasutavad tihtipeale skeemi, et inimese tähelepanu mõne küsimusega hajutada ning samal ajal taskust või kotist mõni ese kaasa haarata.“ Piirimägi soovitab kahtlasest rahaküsimisest politseile teada anda ning võimalusel pildistada rahaküsijaid ja nende sõiduki numbrit.

Munitsipaalpolitsei ameti pressiesindaja Meeli Hunt lisab, et sellisel puhul tuleks teavitada ka kaubanduskeskuse turvateenistust.„Kindlameelselt tuleks keelduda annetuse tegemisest, vältida kontakti ja silmsidesse asumist. Kui inimene muutub ebameeldivaks, siis teatada, et helistate kohe politseisse või et teavitasite juba politseid, kes on teel sündmuskohale,“ märgib Hunt.

Jaga artiklit

45 kommentaari

M
Martin  /   09:24, 9. dets 2017
Hulga seadusi on jälgitud esimese Eesti vabariigi seadustest, siis igal juhul oli kerjamine keelatud ja mis on lahti meie vabariigiga, puha lubatud. Parkida autot ei saa, kas on nina all asjadepakkujad või rahakerjajad. Kerjused on nagu verd imevad sääsed, peaasi, et oma noosi kätte saaksid. Korralikku inimest ei kaitse keegi, kerjatel-pättidel on õigus su tuju ära rikkuda terveks päevaks emotsionaalse pauguga.
A
autouksest  /   07:46, 5. nov 2017
lahti ei lase siis deodoranti näkku. kui koertele mõjub siis inimesele ka. rünnatakse siis ründa vastu. ja asi tehtud.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis