Eesti uudised

ALGUL LEHED, SIIS LUMI: kas koristamata kõnnitee pärast maksab kohe kaebama minna?

Greete Kõrvits, 3. november 2017 18:28

27 KOMMENTAARI

n
nõmmekas/ 5. november 2017 18:18
Kui näiteks ise ei jõua koristada, siis saab teenuse sisse osta. "Nõmme Sõnumites" sellist teenust ka pakutakse.
m
Mart/ 5. november 2017 21:45
Pista oma teenus omale... Miks peaks maksma linna maa koristamise eest???
m
muidugi tasub/ 4. november 2017 21:27
s
5. november 2017 11:55
Siis ju ei erinetagi näiteks sakslastest, ja teistestki!
d
De Jure/ 4. november 2017 16:47
Kui maa ei kuulu kinnistuomanikule, siis mina ei liigutaks seal midagi. On põhiseaduse räme rikkumine, kui kodanikku sunnitakse tegema varalisi ja mittevaralisi kulutusi temale mittekuuluva kinnistu korrastamiseks.
Sarnane keiss käis Riigikohtust läbi juba aatal 2011, kui õigesti mäletan- siis küll trahvis Tartu linnavalitsus kodanikku, kes oma kinnistuga piirnevat ala ei niitnud. See ala kuulus aga linnale, linna heakorra eeskiri kohustas aga seda niitma.
Riigikohus jõudis selgesõnaliselt ja üheselt järeldusele, et selline nõudmine on ebaseaduslik.
Samamoodi tuleb teha ka selle kõnniteede looga- kui ei kuulu minule- siis ei saa keegi mind sundida seda ka korras hoidma.
Isegi siis, kui heast tahtest lund lennutada, lükkab sahk selle jälle tagasi.
Siinkohal on nende poolt Teeseaduse ja ministri määruse räige rikkumine, sest kõik peale- ja mahasõidud, milledeks kvalifitseeruvad Teeseaduse järgi ka kõik hooviesised, peavad olema just teehooldaja poolt nõutud seisundis, mida ei ole ettelükatud lumevall jms.
Kõik rikuvad permanentselt seadusi, kuid vastutab vaid lihtne kodanik?
Hakake vastu!
v
vot tak/ 4. november 2017 21:03
Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on maaomanike kohustus hoida maaga piirnevad kõnniteed puhtana põhiseaduspärane.
https://www.postimees.ee/4019901/oiguskantsler-konnitee-koristamise-kohustus-on-pohiseadusparane
h
Hinnang/ 5. november 2017 10:45
Kellegi kantseleiametniku Ülle Madise hinnang ei pea kedagi huvitama- mina nt hindan tema hinnangut rumalaks ja meie mõlema hinnangud on õiguslikus kontekstis sama kaaluga.
t
to Hinnang/ 5. november 2017 11:59
Aga sinu hinnang ei vasta PS põhimõttele.
v
Vaidlen vastu/ 4. november 2017 09:54
Ma maksan maakasutusmaksu, edasi pole minu asi kes kõnniteed puhtana hoiab. Kõnnitee on juba kohaliku omavalitsuse maa. T_prast sahakajad nagunii lükkavad lume minu hallatavale maale ja töötellija OV ei maksa selle lume ladustamise eest mulle pennigi. Nii, et käigu nad k_kele oma mupo-ga.
k
4. november 2017 16:32
Kõnnitee puhastamine on sulle seadusega antud kohustus. Õiguskantsler on pidanud sellist koormust igati mõõdukaks.
e
Ei ole seadusega!/ 4. november 2017 16:49
Näita palun sellist seadust!
Õiguskantsler ei oma õigust vastu võtta seadusi ehk neid muuta ja ka ei vastuta mitte millegi eest- ta võib mida iganes peast välja ajada!
p
ps § 113/ 5. november 2017 10:28
Ka Riigikohus on analüüsinud heakorratööde koormise panemise põhiseaduslikkust, küll varasemalt kehtinud teeseaduse sätete valguses ja Tartu linna näitel. Selle analüüsi käigus ei pidanud Riigikohus ülemääraseks kinnisasja omaniku kohustust puhastada kõnnitee.
http://www.oiguskantsler.ee/sites/default/files/field_document2/K%C3%B5nnitee%20koristamise%20kohust...
õ
Õiguskantsler toob esile asjasse mittepuutuva RK lahendi/ 5. november 2017 15:01
Riigikohus on otsustanud selles kohtuasjas muru niitmise korraldust, mitte lumekoristust.
Nimelt Riigikohtu lahend 3-4-1-13-11 , millele õiguskantsler miskipärast viitas on siiski selline:
RESOLUTSIOON
Tunnistada põhiseadusega vastuolus olevaks ja kehtetuks Tartu Linnavolikogu 19. septembri 2002. aasta määruse nr 120 punkt 1 osas, milles see arvab puhastusala koosseisu teemaa, mis ei ole kõnnitee.
ASJAOLUD JA MENETLUSE KÄIK
1. Tartu Linnavalitsus karistas 14. augusti 2009. aasta otsusega Olev Lauku kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse (KOKS) § 662 lõike 1 alusel 15 trahviühiku (900 krooni) suuruse rahatrahviga selle eest, et 16. juunil 2009 ei niitnud ta Tartus Vaba 51 krundi puhastusalal heina. Sellega rikkus menetlusalune isik Tartu Linnavolikogu 19. septembri 2002. aasta määruse nr 120 „Koormise kehtestamine heakorra eeskirja täitmiseks“ (Tartu Linnavolikogu määrus) punkti 2.2.
2. Tartu Linnavalitsuse otsuse peale esitas kaebuse O. Laugu kaitsja vandeadvokaat Marina Valge, taotledes otsuse tühistamist ja väärteomenetluse lõpetamist väärteomenetluse seadustiku § 29 lõike 1 punkti 1 alusel. Kaebaja leidis, et Tartu Linnavolikogu 19. septembri 2002. aasta määrusega nr 120 kehtestatud koormis on vastuolus teeseadusega (TeeS) ja selles kirjeldatud puhastusala kujutab endast tegelikult tee kaitsevööndit. Tee kaitsevööndi korrashoiu kohustus on aga tee omanikul, mitte menetlusalusel isikul.
a
5. november 2017 16:38
Aga loe teksti! Ebaseaduslik on kõnnitee ja autotee vahele jääva teemaa koristamine, mis ei ole kõnnitee!
Kõnnitee puhastamine kinnisasja omaniku poolt on igati seaduslik.
s
Selgitan/ 5. november 2017 22:28
Kõnesolevas kohtuasjas polnud üldse vaidlus lumekoristamisest- oli muru niitmisest.
Õiguskantsler on allkirjastanud (ta ei loegi neid pabereid) aga rahvast hämada püüdnud ametniku üllitise.
Ma tean seda 2011 aasta RK lahendit selle tegemisest peale, sest olin otseselt läbi ametikoha selliste asjadega seotud.
Lumekoristamine ja muruniitmine pole kattuvad mõisted, küll aga kattuvad nende eest hoolitsemise ja nende korrashoidmise printsiibid.
Lumekoristusega pole lihtsalt Riigikohtuni mindud- kui minnakse, siis tunnistatakse ka see koormis seadusevastaseks.
Just samade argumentidega sealjuures.
e
Elmo Ant/ 4. november 2017 07:28
Olen saanud lahti oma korralikyust ja igati töötavast õlavarreluust, selle pähiku kildudeks purunemise põhjuseks oli libastumine vastu suuri jääkamakaid, mis olid kuhjatud teeäärde öise sahkamise järel. Kaalusin tõsiselt Tallinna linna vastu hagi kuid kohe hakkasid tulema signaalid, et süüdlaseks tehakse hoopis krundiomanik! Kuigi toona veel seal Joonas Hellerma ei elanudki, alles oli pärija... Kohtukull jäi nokkimata ja seda ma tõega ka kahetsen, luud kasvasid kokku, killud ongi luupeast puudu ja õlg "kena" käriseva armiga, sest need 13 metallpolti tulid ju ka välja opereerida! Ja nüüd asja parim "point"! Ega see "kultuurisaadik" ka ise pole veel taibanud, et ka tema aiatagune tänavalõik on koht, mida mitte keegi teine, peale omaniku, koristama ei hakka! Aga eestlastel on kord selline tarkus tagataskus: "Ega laisk veel loll pole!"
m
MUPO/ 4. november 2017 06:47
tule palun Kotzebue tänavale ja pane ehitajad paika.Tänaval on pahkluuni pori ja kõnniteedel mullahunnikud,detailid ja erinev ehitustehnika.
i
Ikka/ 3. november 2017 23:29
Muidugi kaevata! Muide, millal on oodata MUPO kaebamisäppi? Korralagedus, et kaebamine infoajastul ikkaveel nii keeruline on!
n
3. november 2017 21:39
Näiteks Mustamäel on korteriühistute naabriks omavalitsus, mille territooriumid on lehtedest puhastamata, ja sealt lendab neid kogu aeg korteriühistute korrastatud territooriumitele.

h
Harku vallast/ 3. november 2017 20:09
ei ole kunagi enne korteris elanud, seega oleme alati pidanud enesestmõistetavaks, et minu kodu esine on korras. Aga nüüd siin ridamajas näeb ikka täielikku anarhiat-vähesed tunnevad lumelabidat, kaks põlvkonda korterites on ikka rikkunud selle mõtlemise. Eriti irooniline, et rahvas armastab väga sportida-lumelabidas ju trenniks väga hea.
Harku vallas armastatakse väga kogukonna üritusi-kuidas aga naabrinaine titakäruga homme kõnniteelt läbi pääseb, see ei huvita. Ja lapsed joonduvad ju ka eeskuju järgi...
h
Harkus on asjad untsus/ 5. november 2017 10:25
Harku vallavalitsus ei tegele enam vajalike tegevustega, selle asemel tegeletakse poliitikaga.
Valla enda kinnistud on hooldamata ka tiheasustusalal, Vääna- Jõesuus nt endise Lembituga külgnevad umbrohukasvatused, Rannamõisa vana koolimaja ümbrus ja paljud muud objektid. See on juhtunud viimaste aastate jooksul, kuna tööle on võetud "spetsialistid" kelledele on Harku valla elu täielikult ükskõik.
m
mupo mudusööjad/ 3. november 2017 19:39
selle asemel, et trahvida hoidku ise teed lahti - maksan makse ja ikka tee kõik ise. veel hullem on see, et teed autole aiast väljasõiduks tee ja siis sõidutee hooldaja süüdimatult lükkab sinna oma lume. viimastel talvedel õnneks pole eriti lund olnud, aga varasematel aastatel on tekkinud karjuv soov sellistele füüsiline noomitus teha
a
ain/ 3. november 2017 19:32
kui saadakse tasuta transport-siis peaks ka olema koristus teedel-tänavatel nii!
m
Mees/ 3. november 2017 19:29
Kõigile tuleb trahvi teha, ka nendele kes veel sündimata on.
n
Ning/ 3. november 2017 21:18
ka neile, kks juba teises ilmas.
a
ain/ 3. november 2017 19:27
kui pole minu maa-pole mul ka vaja seda koristada-see on linna-alevi maa-linnaisad saavad suurt palka-las koristavad..
v
VILLU/ 3. november 2017 18:57
KUI TEENUSE EEST VÕETAKSE MINULT RAHA JA MIDAGI EI TEHTA SIIS KARJUN MUIDUGI APPI !!!!