Maailm

OHOO: saurused munesid kirevavärvilisi mune (2)

Piret Pappel, 4. november 2017 00:01
HOOLITSESID POEGADE EEST? Kunstniku rekonstruktsioon Heyuannia huangi liiki saurusepaarist  oma pesa valvamas. Foto: Vida Press
Teadmised sauruste välimuse ja eluviiside kohta pärinevad kivististe uurimisest. Mis värvi väljasurnud hiidroomajad olid, pole siiani kuigi hästi teada. Samuti ei osatud pikka aega midagi arvata saurusemunade väljanägemise kohta. Värske uurimuse kohaselt olid hiidroomajate munad üsna linnumunade moodi, mida kohtab väga erineva värvi ja mustriga.

Tuvimunad on kreemikad või valged, kiivitajal ja vutil pruunikirjud, musträstal ja kuldnokal sinakad. Munakoor pole värviline üksnes linnuvanemate silmailuks. Enamasti on sellel mingi oluline ülesanne, näiteks võib kooremuster olla ühtlasi kaitsevärvus, mis teeb munade leidmise pesaröövlile raskemaks. Samuti võivad värvained neelata soojust ja aidata kaasa haudumisele. Puuõõntes pesitsejate munad on tihti heledad, sest nii on haudujal neid hämaras parem näha. Kogu selle kirevuse tekitab vaid kaks värvainet – punakaspruun protoporfüriin IX ja sinakasroheline biliverdiin.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

02.04.2018
Kuidas saaks sinustki fossiil?
12.08.2017
Türannosaurus jooksis aeglasemalt kui inimene
12.12.2016
USKUMATU LEID: Birma turuletil müüdi dinosauruse saba!
25.06.2015
Teadlased pahased: film "Jurassic World" maalib dinosaurustest vale pildi