Maailm

Kuidas Madagaskari katkupuhang alguse sai? (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 3. november 2017, 19:04
22aastane naine katkukarantiinis. Katkuhaiged eraldatakse teistest ja viiakse spetsiaalsesse laagrisse.Foto: AFP / Scanpix
Augustist saati on Madagaskarit laastanud katk, haigus, mida tavaliselt seostatakse pimeda keskaja, mitte 21. sajandiga. BBC kirjutab, et nagu selgub, piisas vaid ühest viirusekandjast ja äärmiselt nakkav haigus levib kaugele.

Enamik ohvreid on haigestunud kopsukatku, ehkki alguse sai epideema buboonkatkust ehk muhkkatkust. Kopsukatk on tänapäeva tingimustes muhkkatkust palju tõsisem. Huvitaval kombel on katkupuhangud Madagaskari teatud piirkondades iga-aastased. Enamasti on siis tegu muhkkatkuga.

Kuigi haigusjuhtumeid võib olla rohkemgi, on praeguseks registreeritud üle 1800 katkujuhtumi ja 127 surma. Samuti ei esine seda enam vaid Madagaskari maapiirkondades, vaid on jõudnud ka linnadesse.

Terviseinspektsioon Madagaskari moodi: turuplatsi pritsitakse desinfitseeriva vahendiga.Foto: AFP / Scanpix

Millest surmav haigus alguse sai? Kõigest ühest mehest, kes võttis ette pika bussireisi. Ta alustas teekonda mägisest maapiirkonnast ning sõitis kõigepealt Madagaskari pealinna Antananarivosse, seejärel mereäärsesse Tamatave linna.

Bussisõidu vältel õnnestus mehel nakatada 31 inimest, neist neli on surnud. „Ta oli paljude inimestega koos kinnises keskkonnas just siis, kui ta sümptomid ägenesid ja ta levitas kopse mõjutavat katkuvormi teistele,“ kirjeldas üks Madagaskari arst. Kes see mees oli ning kas tema jäi enda algatatud epideemias ellu, pole teada. Katkupuhang näitab aga õnneks juba nõrgenemise märke.

Katkupatsiendid peavad karantiinis viibides kuidagi aega veetma.Foto: AFP / Scanpix

Keskajal tappis katk hinnanguliselt üle 50 miljoni inimese. Muhkkatk levib inimesele kirpudelt, kopsukatk aga piisknakkuse teel. Hea uudis on see, et tänapäeva antibiootikumidele allub katk väga kergelt ning varase avastamise korral piisab vaid lühikesest antibiootikumikuurist, et katkust paraneda. Madagaskari maapiirkondades on ilmselt aga ligipääs tänapäevasele arstiabile kohati piiratud.

Samal teemal

16. jaanuar 2018, 21:38
KATK ei levinudki inimestele rottidelt?
13. oktoober 2017, 22:21
Madagaskaril möllab katk

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee