Maailm

„Loodan, et saad päriselt kuuli pähe!“ Vandenõuteoreetikud ahistavad Las Vegase tulistamises ellujäänuid (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. november 2017 18:52
Foto: AFP / Scanpix
Pärast 1. oktoobril Las Vegases kantrifestivalil toimunud kohutavat tulistamist peavad paljud ellujääjad silmitsi seisma uue õudusega: netitrollid ja vandefännid, kes suhtlusvõrgustikes neid ahistavad. Nimelt usuvad mõned kodanikud, et ohvrid on tegelikult kinnimakstud näitlejad, kes pole õieti viga saanudki, räägib The Guardian.

Sotsiaalmeedias võtsid kohe pärast tulistamise toimumist hoogu postitused, milles arutatakse, et ellujäänud ohvrid on spetsiaalsed „kriisiolukordade näitlejad“ ning et kogu rünnak oli valitsuse vandenõu relvade konfiskeerimiseks. Nüüd on teoreetikud üles leidnud mõned ellujääjad, keda siis sõnumitega pommitavad.

Samal teemal

„Kuradi valetaja s***pea, ma loodan, et keegi sulle päriselt ka kuuli pähe laseb,“ kirjutas üks teoreetik Braden Matejkale, kes jäi peahaavast hoolimata imekombel ellu. Matejka avastas ka, et temast on tehtud meem ehk internetis levitatav naljapilt, ehkki sel korral oli asi naljast väga kaugel. Tema pildile oli kleebitud tekst „Minu nimi on Braden Matejka. Rääkisin inimestele, et sain Las Vegases kuuli pähe. Mulle pole tehtud operatsiooni ka ma ei näita oma armi. Olen valetaja v***pea! Olen kriisinäitleja! Aga raha teenida on tore!“ Matejka oli ahistamise tõttu sunnitud oma Facebooki konto sulgema. Siis läksid ahistajad tema pereliikmete ja sõprade kallale.

„Need perekonnad peavad kuidagi toime tulema kõige õudsema asjaga, mida nad eales on kogenud,“ räägib ta vend Taylor Matejka. „Neid pommitatakse viha ja vihkamisega ja rünnatakse netis mingi vandenõuteooria pärast.“

Ahistavad vandenõuteoreetikud pole uus nähtus, nad ilmuvad välja, et ohvreid sopaga loopida pärast iga suuremat tragöödiat, rünnakut või õnnetust. Kuid tänapäevased suhtlemisvõrgustikud ja foorumid lubavad neil hoopis suuremates mõõtudes tegutseda, üksteise ideid toetada ja ohvritele kergemini ligi pääseda.

Taylor Matejka ütleb: „Ma räägiks tegelikult hea meelega nende inimestega, aga mul on tunne, et loogikast ei ole siin kasu.“ Tema vend vajab rahalist abi  oma haiglaarvete tasumiseks. Taylori postituse alla, kus mees oma venna heaks annetusi palub, kirjutas üks naine 26 kommentaari. Naine väitis end olevat haiglaõde, kelle sõnul ei ole võimalik, et Bradeni vigastused päris on.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee