Eesti uudised

Annetuste küsimine Mustamäel: inimene sõitis autoga eemale, annetuse küsija sõiduki küljes rippumas (46)

Marvel Riik, 2. november 2017 16:52
Annetuse küsija Mustika keskusesFoto: Lugejafoto
Mustamäel Mustika keskuse juures võisid osad tänased külastajad kogeda nahaalset annetuste küsimist.

Tallinna erinevates linnaosades on täheldatud mitmel puhul annetuste küsijaid, kes oma tegevusega tekitavad kahtlusi, kas raha küsitakse ikka õige asja eest. Inimeste tänane kogemus Mustamäe Mustika keskuses, kus nahaalsed annetuste küsijad keeldusid suisa liikuvast autouksest lahti lasta, aina süvendavad seda arusaama.

Samal teemal

Eeva (nimi muudetud) kirjeldab enda sotsiaalmeedia posituses olukorda Mustika keskuse parklas.  

"Täna lõunal Mustika keskuse parklas lähenes mu autole selline mees blanketiga, kuhu kogus allkirju. Panin nupust autouksed ruttu lukku. Ta koputas aknale, aga ma ei teinud seda lahti. Nägin, et läheb teise auto juurde, vaatasin, mis teeb," kirjutab Eeva. "Kui [kui teine autojuht] poldud nõus akent avama, siis tõmbas mees lihtsalt juhiukse lahti. Inimene proovis autoga eemale sõita, uks lahti, aga tüüp jooksis järel ja hoidis käega uksest kinni ega lasknud ära sõita."

Seejärel võttis Eeva ennast kokku ning läks olukorda klaarima. "Vanamemmele kes oli roolis, oli juba blankett kätte surutud. Ma ütlesin talle, et ära mingil juhul kuskile allkirja anna. Memm ütles: "Mul ei ole üldse sularaha." Vastasin, et ei tohigi anda, see on pettus. Ütlesin, et ma panen autoukse kinni ja teie sõitke kohe minema."

Eeva ise läks tagasi oma autosse ning teatas vahejuhtumist politseile. Kuid korrakaitsjate saabudes olid annetuse küsija oma kaaslannaga, kes samuti parklas toimetas, juba minema läinud.

"Kõige ehmatavam oli see, et nad ukse lahti tõmbavad ja ei lase minema sõita. Nad pressivad sõna otseses mõttes raha välja," ütleb Eeva.

Politsei: probleemide tekkimisel lahkutakse kiiresti

Lääne-Harju jaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juhi Erkko Piirimäe sõnul on politseil varemgi tulnud tegeleda selliste juhtumitega. „Oluline on inimestel teada, et annetuse ehk raha küsimine/kerjamine oma olemuselt ei ole keelatud, kui sellega ei rikuta avalikku korda. See, kas avalik kord mingil juhul on rikutud või kellegi turvatunne häiritud sõltub paljuski erinevatest asjaoludest ning inimeste enda tunnetusest,“ selgitab Piirimägi. „Kerjamise puhul on sisuliselt tegemist võõrale inimesele enda isikliku raha andmisega ning selleks kohustust ei ole. Sama kehtib ka annetuskampaaniate kohta, kus raha antakse vabatahtlikkuse alusel. Kuna avalikud kampaaniad on kontrollitud, siis raha väärkasutuse risk on samuti viidud miinimumini. Kuid kui tekib kahtlus, et annetuse küsijale antav raha ei lähe küsitud eesmärgi nimel, siis on targem loobuda.“

Piirimägi soovitab olla tähelepanelik oma isiklike asjade suhtes, kui keegi üritab tänaval inimest eksitada või tema valvsust hajutada. „Ka taskuvargad kasutavad tihtipeale skeemi, kus inimese tähelepanu mõne küsimusega hajutada ning samal ajal kotist taskust või kotist mõni ese kaasa haarata.“

Ühtlasi soovitab Piirimägi anda kahtlasest raha küsimusest politseile teada ning võimalus isikud ja nende sõiduki numbrid pildile saada.

MUPO: Kui küsijad muutuvad ebameeldivaks tuleb sellest teada anda

Munitsipaalpolitsei ameti pressiesindaja Meeli Hundi sõnul on sedalaadi petturitest mitmeid kordi kirjutanud ja heausklikke inimesi hoiatanud võimalike väljapressijate eest.

"Kindlasti [tuleks sellisel puhul] koheselt teavitada politseid ja võimalusel fikseerida olukord (inimeste näod, auto, millega petturid liiguvad). Kindlameelselt keelduda annetuse tegemisest, vältida nendega kontakti ja silmsidemesse asumist. Kui inimene muutub ebameeldivaks, siis teatada, et helistate kohe politseisse või et teavitasite juba politseid, kes on teel sündmuskohale. Teavitada tuleb ka kaubanduskeskuse turvateenistust," ütles Hunt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee