Eesti uudised

Taavi Rõivas: Keskerakonna ja Roheliste jõudude vahekord on 40:0 (72)

Geidi Raud, 2. november 2017 15:15
Foto: Liis Treimann / Postimees
Reformierakonna nimekirjas kohalikel valimistel Tallinnas enim hääli saanud Taavi Rõivas peab Roheliste kaasamist Keskerakonna poolt kavalaks käiguks. Uude koalitsiooni suhtuvad pehmelt öeldes kriitiliselt ka Rainer Vakra (SDE) ja Martin Helme (EKRE).

„Nii saavad nad viigilehe ning kaasvastutaja kõigele, mis linnas valesti – lokkavast munitsipaalpropagandast lasteaedade alarahastamiseni. Kuna reaalne jõudude vahekord on 40:0, oleks naiivne oodata selle kummalise partnerluse reaalset mõju linnas toimuvale. Köögiviljaaedade rajamine on eeskätt optiline illusioon varjutamaks miljonite uputamist kahtlasesse munitsipaalpanka või korruptiivseid tehinguid linna varaga.“

Rõivas lisab, et omamoodi on see Tallinna keskerakondlaste ninanips Jüri Ratasele, kes eelistas avalikult koostööd valitsuspartneri sotsidega. 

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirjas tänavustel valimistel Tallinna linnapeaks pürginud Rainer Vakra sõnul näitab koostöö Rohelistega seda, et pealinna valitsemises pole sisulisi muudatusi oodata.

Samal teemal

Ka tema nimetab sarnaselt Rõivasele Rohelisi viigileheks. „Keskerakonna soovist võib aru saada – Rohelistest peab nüüd saama nende võimuteerulli varjav õrn viigileht. Valimistel künnise alla jäänud seltskonna kaasamine on Keskerakonna jaoks muidugi ohutu samm, mis kinnitab veelkord, et sisulisi muutusi oodata ei ole ning reaalne soov opositsiooniga arvestada ja koostööd teha puudub endiselt.“

Vakra jätkab sapiselt. „Samas ei ole seda õige nimetada koaltisiooniks ega koalitsioonileppeks. Rohelisi ei saa kaasata koalitsiooni, kuna neil puudub reaalne mandaat volikogus. Seega ei ole roheliste puhul tegemist koalitsiooniga, vaid dekoratsiooniga.“ Ta lisab, et Rohelised loobusid selle sammuga ambitsioonist tulevikus päriselt Eesti poliitikas kaasa rääkida.

Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas ja Erakonna Eestimaa Rohelised esimees Züleyxa Izmailova kirjutasid täna Tallinna botaanikaaias alla koalitsioonilepingule. Izmailova kinnitas, et tema on valmis võtma erakonna esinaisena vastutuse ning asuma Tallinna abilinnapea kohale. 

Kohalikel valimistel EKRE parima tulemuse teinud ja Tallinna linnapeaks kandideerinud Martin Helme peab sündinud koalitsiooni piinlikuks show'ks. Ka tema vastusest ei puudu märksõna „viigileht“.

„Esiteks võtab Keskerakond endale viigilehe, mille abil lükata vastutust teiste kaela. Teiseks on tegemist sotsidele haava peale soola raputamisega, kuna Rohelised saavad tõusta ainult sotside häälte arvelt. Kolmandaks pannakse nii maksumaksja rahaga veel ühe poliitametikoha loomisega suu kinni kriitikutel Reidi tee ja rohelise Tallinna teemal,“ loetleb Helme. Ta lisab, et kuna Rohelistel pole valija mandaati, ei saa nad tegelikult poliitikat mõjutada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee