Maailm

ÜLIKARMI REŽIIMIGA VANGLA TRELLIDE TAGA: millist elu elavad maailma kõige ohtlikumad mehed? 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 2. november 2017 15:41
Foto: VIDA PRESS
Ülikarmi režiimiga vanglas pole elu mitte lihtsalt karm, vaid elu pole üldse. Jah, südamed löövad ja kehaorganid töötavad, aga teised inimelu osad on sisuliselt ära lõigatud. Supervalvega vanglad on mõeldud hoidma maailma kõige ohtlikumaid mehi eraldatud tingimustes – mis tähendab, et vangid veedavad suurema osa ajast üksikkongis ja neil on teistega väga vähe kokkupuuteid. Ameerikas kannab riigi kõige karmim vangla ametlikku nime United States Penitentiary Administrative Maximum Facility in Colorado ehk lühemalt ADX Florence. AskMen uuris selle ülirange režiimiga asutuse elutingimuste kohta ise 10 aastat Rootsi kardinate taga istunud vanglakonsultandilt Larry Levine’ilt.

„See on nii sügaval maa all, et päikesevalgus jõuab sinna torude kaudu,“ kirjeldab mees. „Mõtle, kuidas mõjub see sinu tervisele ja meeleseisundile pärast aastaid ja aastaid. See oled sina kuni oma elu lõpuni, kui oled seal täiskaristusega.“

Kongid

ADX ehk „Kaljumeeste Alcatraz“ avati aastal 1994 ja toonase vanglaameti juhi Norman Carlssoni sõnade kohaselt oli see ehitatud kodanikele, „kes ei austa inimelu“.

Kongi suurus on 3,66 x 2,13 meetrit, sel on üksainus aken, mis on umbes 91 cm kõrge ja ainult 10 cm lai. Kaljumehed eraldatakse kogu vanglasviibimise ajaks tahtlikult igasugusest vaatest maailmale.

Siin ei eksisteeri midagi looduslikku. Kogu kongimööbel – pink, laud, voodi, kraanikauss – on tehtud betoonist ja kinnitub põranda külge. Kraanikausil pole isegi kraani – et keegi ei saaks seda lahti kiskuda ja relvana kasutada.

Nebraska osariigivangla eriti karmi režiimiga kontrollosakond. Foto: VIDA PRESS

Vanglakaaslased

Saa tuttavaks oma uute naabritega. Richard Reid ehk Shoe Bomber tahtis oma kingadesse peidetud lõhkeaine abil lasta õhku American Airlines’i lendu. Dzhokhar Tsarnaec korraldas plahvatuse Bostoni maratonil. Kaks kartellijuhti, kelle hingel hulk vägivaldseid kuritegusid ja tonnide narkootikumide smugeldamine Mehhikost. Ja veel mõnedki teised samaväärsed.

Turvatasandeid on kuus ja neist kõige karmim kannab nime „Range 13“. Seal elab juba 23 aastat täielikus üksikvangistuses Tommy Silverstein, endine Aaria Vennaskonna juht. Tema hingel on muuhulgas neli vanglas sooritatud mõrva, sealhulgas kahe valvuri tapmine.

Pärast 45 vangi hindamist leidis vanglatingimusi uurinud psühhiaater, et 70% ADX-i elanikest kannatab vähemalt ühe vaimuhaiguse käes. Mõned neelavad žilette, mõned söövad omaenda fekaale – ja vanglapsühhiaatrid märgivad selle viimase ära vaid siis, kui seda tehakse „ebatavalise aplusega“.

Elustiil

Unusta, mida sa oled vanglaelu kohta filmidest näinud. Mingeid klannide omavahelisi suhtlemisvõimalusi sisuliselt pole, isegi mitte duširuumis. Vangid ei lahku pesemiseks oma kongidest. Selle asemel lasevad valvurid vangil seista seljaga kongi ukse poole, veeretavad sisse rööbastel liikuva dušikabiini ja lasevad vangil sinna siseneda. Vang peseb ja kuivatab end valve all, pärast seda toimetatakse kabiin jälle minema.

Ükski 500 vangist ei saa oma kongist teisi näha. Ka muidu on suhtlemisvõimalusi väga vähe. Üks meetod on siiski leitud: vang võtab vetsupaberirulli, paneb selle oma kraanikausi äravoolu vastu, puhub nii kõvasti kui suudab ja saab nii toru enda ja naaberkongi vahel veest tühjaks, et selle kaudu rääkida.

Võimeldakse ihuüksi milleski, mis näeb välja nagu hiigelsuur tühi bassein, mille ümber jalutavad valvurid. Ülalt lendavad meeldetuletusena pidevalt mööda helikopterid.

Vangidele on lubatud teler ja raadio, aga vaid valitud kanalitega, mis sageli on kristlikud. Ajakirjadest lõigatakse kõik vähegi erutav välja.

Valvurid

Iga väiksemagi üleastumise peale tormab kohale märuliüksus – terve rühm kilpide, kiivrite, raudkingade ja kumminuiadega.

Vangla märuliüksus. Foto: VIDA PRESS

Mõned vangivalvurid harrastavad vangide psühholoogilise kellaga mängimist. Vangid ei tea, mis kell on – sest kõik, mida nad teevad on söömine, hädalkäimine ja magamine. Näiteks võib valvur puhtalt naljaviluks äratada vaid tund aega maganud vangi hommikusöögiga või näidata tema reaalsustaju sassilöömiseks meelega viis päeva vana ajalehte.

Samal teemal

29.03.2019
Aastaid üksikkambris olnud süüalune ei tahagi sellest enam loobuda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee