Eesti uudised

Drambjan ja teised: veidrad rünnakud on toonud ohvreid (9)

Asso Ladva, 31. oktoober 2017 22:41
TULISTAJA: Karen Drambjan tungis 2011. aastal kaitseministeeriumi fuajeesse, tulistas inimeste pihta ja lõhkas suitsupommi. See päädis tulevahetuse ja Drambjani mahalaskmisega.Foto: Erakogu
Ohtralt hullutavaid aineid, haige meeleseisund või mõlemad kokku ei mõju inimesele kunagi hästi. Kui sellises ebanormaalses seisus kodanikule satub kätte veel relv, siis on see juba ohtlik. Kahjuks on selliseid vahejuhtumeid Eestis mitmeid olnud ja neis on ka inimesi hukka saanud.

Kõige tuntum ja siiani ka kõige segasemaks jäänud juhtum on relva ähvardusel Tallinnas kaitseministeeriumi hoonesse sisenenud Karen Drambjani tegutsemine 2011. aasta 11. augustil. See päädis tulevahetusega ja Drambjani mahalaskmisega.

Samal teemal

Drambjan sisenes ministeeriumi fuajeesse, tulistas inimeste pihta ja lõhkas suitsupommi. Ründajat kahjutuks tegema tulnud politseinikega astus ta tulevahetusse ja sai ise surmavalt pihta. Kellegagi kokkusaamist ta ei nõudnud, samas oli tema tegutsemine ettekavatsetud ja planeeritud.

57aastasel Drambjanil polnud mingit seost ei kaitseministeeriumi ega kaitsejõududega ning tema teo motiivid jäidki lõpuks selgusetuks. Teda tundvad inimesed oletasid, et ta üritas sellisel drastilisel moel tähelepanu tõmmata ja mingit sõnumit edastada.

Eestimaa Ühendatud Vasakpartei liige Drambjan oli korra kandideerinud Maardu volikokku. Ta oli väga kriitiline Eesti rahvuspoliitika suhtes ning eeldatavasti soovis püstoli ja lõhkepakettidega relvastatult just sel teemal mingit avaldust teha. Jerevanis sündinud mees sai Kaliningradi ülikoolis juristidiplomi, oli 1993. aastast Eesti kodanik ja tal oli Maardus omanimeline õigusbüroo.

Probleemid ei lahene – lasen maha!

2006. aasta 11. septembril läks sel ajal 74aastane Vladimir Mahhov Tallinnas Haabersti linnaosa valitsusse ja laskis maha sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Tatjana Sarzanova. Tulistajat asus jälitama linnaosavanema asetäitja Juhan Hindov, kes hoidis kuni politsei saabumiseni Mahhovit kinni ja sai rüseluses jalga haavata. Vaid kümme päeva varem vigastas Mahhov samast relvast tulistades kahte inimest Ida-Virumaal.

Mõlema tulistamise põhjuseks olid – jällegi arvatavasti, sest ühest vastust relvalembeselt vanahärralt ei saadud – olmeprobleemid, mis ei lahenenud Mahhovile sobilikult. Mahhovil oli relvaluba ja ta tulistas mõlemal korral isiklikust relvast.

Mahhovi mõistis kohus sundravile. Selle sündmuse järel sai sugeda politsei, sest info esimesest tulistamisest takerdus ega jõudnud õigel ajal õigete inimesteni. Sel moel sai kolme lapse ema ning igaveseks 51aastaseks jäänud Sarzanova tapmine üldse võimalikuks.

 Politseinike kallale pika noaga

„Rein on hull mis hull ja teda ei karda mitte ainult naabrid,“ rääkisid kohalikud inimesed Õhtulehele. „Ehitas endal mingite roigaste ja raudvarrastega aia nii kõrgeks, et tema kahekordne maja vaevalt paistab selle tagant. Kui keegi aiale liiga lähedale tuleb, siis sõimab ta kõikvõimalike sõnadega.“ Kohus saatis Reinu sundravile.

Peksis ja ähvardas Soome noori

2012. aasta juulis läks 21aastane Raico Leevit Viljandimaal Pilistveres  esmalt käte ja jalgadega kallale Soomest kohalikule kogudusele külla tulnud kolmele noorele. Neide kaitsma asunud noormehele pani kohalik napsisõber Leevit püstolitoru vastu laupa.

Prokurör rääkis toona, et noormeest on korra kriminaalkorras karistatud avaliku korra raske rikkumise pärast. Siis määratud tingimisi vangistuse katseajal ta ühtegi pahategu ei teinud ega pidanud kinni minema. Kohalikud inimesed aga pajatasid ajakirjanikele, et Leevitit on mitu korda nähtud Pilistvere kandis liikumas jommis päi ja relvastatult.

Kohus karistas Leevitit viimaks pooleaastase tingimisi vangistusega ning pooleteiseaastase katseaja jooksul tuli tal kanda elektroonilist jalavõru.

Pole vahet, keda lüüa

Tänavu 11. veebruaril võttis lõbus seltskond Tartus Raatuse tänava korteris napsi. Nokastanud tegelased ei suutnud aga rahumeelselt lahku minna: korteriperemees lõi 21aastasel Karl Kristjan Nurmikul näo veriseks ja viskas ta puumaja trepist alla.

Kättemaksja tunnistas hiljem Õhtulehele täiesti ausalt, et pussitamise koha peal on tal mälestustes tühi auk, sest napsi oli võetud juba kauem kui ööpäev. Kohus mõistis Nurmiku neljaks aastaks ja kaheksaks kuuks vangi, tema sekundant sai kaheaastase tingimisi vangistuse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee