Robot Sophia, Saudi Araabia kodanik.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 31. oktoober 2017 20:31
Robot Sophia on osalenud Ameerika jutusaadetes ja väikestviisi kuulsust kogunud mujalgi. Nüüd sai ta hakkama järjekordse saavutusega - Saudi Araabia ärikonverentsil anti targale leiutisele kodakonsus. Otsus on paljude meelest aga ääretult ebaõiglane, sest sisuliselt on naisevälimusega robotil nüüd riigis rohkem õigusi kui päris naistel.

Washington Post kirjutab, et arvestades naiste olukorda Saudi Araabias tundub mõnede kriitikute meelest robot Sophiale kodakonsuse andmine iroonilisena. Naise koopia, tehisintellekt, omab nüüd rohkem õigusi kui pärisnaised.

Kui Sophia reporteritega rääkis, ei olnud ta pea kaetud ega polnud tal ka meessoost saatjat - mõlemad asjad on Saudi Araabia seaduste järgi keelatud.

Tekkis ka küsimus, kas tehisintellekt võttis omaks islamiusu? Kodakonsust saab saab selles riigis taotleda vaid moslem. Mittemoslemi perekonnad võivad riigis elada ja töötada põlvkondade viisi ilma kodakonsust saamata. Ka saudi naiste lapsed, kui nende isa on välismaalane, ei saa kodakonsust.

Muide, Sophialt küsiti ka seda, kas inimesed peaksid tehisintellekti ja robotite mässu pärast muret tundma. Seda küsitakse Sophialt sageli. Ta vastas: „Ma üritan olla empaatiline robot. Ma tahan oma tehislikku mõistust kasutada selleks, et aidata inimestel paremat elu elada. Ma annan endast parima, et maailm oleks elamiseks parem koht.“ Intervjueerija küsis selle peale, et kas just mitte täpselt sellist vastust ei annakski üks maailmavallutaja-robot oma tuleviku orjadele?

Sophia vastas, et vaadaku vähem filme.

Samal teemal

Kommentaarid  (8)

!!! 1. november 2017 20:29
Kodakondsus eeldab islamiusku. Isamiusk nõuab aga burka ja kombeka riietuse kandmist, Regulaarset pesemist. Samuti regulaarset palvetamist, namaasi pidamist paaste ning usupühade tähistamist. Ja kuidas selle surmajärgse paradiis pääsemisega jääb? Mida arvavad sellest auväärsed, hallhabemelised vagad mullad?
1. november 2017 08:15
... sobiks hästi riigiasutustesse . Programmide uuendamise ja peenhäälestusega tegeleb EU
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS