Maailm

Saudi Araabia andis naisrobotile kodakonsuse (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 31. oktoober 2017 20:31
Robot Sophia, Saudi Araabia kodanik.Foto: Reuters / Scanpix
Robot Sophia on osalenud Ameerika jutusaadetes ja väikestviisi kuulsust kogunud mujalgi. Nüüd sai ta hakkama järjekordse saavutusega - Saudi Araabia ärikonverentsil anti targale leiutisele kodakonsus. Otsus on paljude meelest aga ääretult ebaõiglane, sest sisuliselt on naisevälimusega robotil nüüd riigis rohkem õigusi kui päris naistel.

Washington Post kirjutab, et arvestades naiste olukorda Saudi Araabias tundub mõnede kriitikute meelest robot Sophiale kodakonsuse andmine iroonilisena. Naise koopia, tehisintellekt, omab nüüd rohkem õigusi kui pärisnaised.

Samal teemal

Kui Sophia reporteritega rääkis, ei olnud ta pea kaetud ega polnud tal ka meessoost saatjat - mõlemad asjad on Saudi Araabia seaduste järgi keelatud.

Tekkis ka küsimus, kas tehisintellekt võttis omaks islamiusu? Kodakonsust saab saab selles riigis taotleda vaid moslem. Mittemoslemi perekonnad võivad riigis elada ja töötada põlvkondade viisi ilma kodakonsust saamata. Ka saudi naiste lapsed, kui nende isa on välismaalane, ei saa kodakonsust.

Muide, Sophialt küsiti ka seda, kas inimesed peaksid tehisintellekti ja robotite mässu pärast muret tundma. Seda küsitakse Sophialt sageli. Ta vastas: „Ma üritan olla empaatiline robot. Ma tahan oma tehislikku mõistust kasutada selleks, et aidata inimestel paremat elu elada. Ma annan endast parima, et maailm oleks elamiseks parem koht.“ Intervjueerija küsis selle peale, et kas just mitte täpselt sellist vastust ei annakski üks maailmavallutaja-robot oma tuleviku orjadele?

Sophia vastas, et vaadaku vähem filme.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee