Eesti uudised

Appi! ID-kaardi sertifikaatide uuendamisega on kiire, aga kuidas seda teha?! (68)

Maarit Stepanov, 31. oktoober 2017 19:35
NÕUAB UUENDUST: Avastatud turvariski tõttu tuleb ligi 800 000 dokumendi sertifikaadid uuendada. Kasutaja rõõmuks saab sertifikaate ka kauguuendada ehk toimingut võib teha kasvõi kodus. Foto: Teet Malsroos
Riigi Infosüsteemi Amet teavitas täna, et soovitab ID-kaardi omanikel uuendada oma dokumendi sertifikaate. Turvariski vältimiseks peavad seda tegema kõik, kes kunagi oma kaarti elektrooniliselt kasutanud ning eriti nobedasti need, kel ID-kaarti igapäevatööks tarvis.

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) teavitas, et peaaegu kõik, kelle ID-kaart on väljastatud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit, peavad oma dokumendi sertifikaate uuendama. Uuendamisest pääsevad need inimesed, kes on tellinud uue dokumendi, kuid pole sellele järgi läinud ning need, kelle ID-kaart on valminud alles viimaste päevade jooksul ehk pärast 26. oktoobril ja hiljem.

RIA eID valdkonna juht Margus Arm selgitab, et tegelikult on ka inimesi, kel kaardi uuendamise pärast muret tunda ei tasu: esiteks need, kelle kaart on välja antud enne 2014. aasta oktoobrit. „Neid saab jätkuvalt rahulikult edasi kasutada,“ lisab Arm ja toob välja, et teised, kes uuendamise pärast muret tundma ei peaks, on need, kes pole elektroonses keskkonnas oma ID-kaarti mitte kunagi kasutanud. „ID-kaart kehtib füüsilise dokumendina kuni dokumendile märgitud kuupäeva lõpuni.“

KÕIKI EI PUUDUTA: Riigi Infosüsteemi Ameti eID valdkonna juht Margus Armi sõnul ei pea ID-kaartide sertifikaatide uuendamise pärast muret tundma näiteks need, kes pole dokumenti kunagi elektrooniliselt kasutanud. Foto: Teet Malsroos

Samal teemal

Turvariskiga ID-kaarte saab uuendada kuni 31. märtsini 2018. Kui dokumendi kasutaja oma kaardi sertifikaate enne seda ei uuenda, siis ei saa kaardiga internetikeskkonnas toimetada enne, kui taotletakse päris uus kaart. Neile aga, kellele ID-kaart igapäevane töövahend, on ajasurve suurem. Margus Arm kirjeldab, et praegune ohuhinnang näitab, et vanade sertifikaatide kasutamise aeg saab lõpu juba pea: „Me ei räägi enam nädalates, vaid pigem päevades,“ sõnas ta.

Kuidas uuendamine käib?

Et veenduda, kas kaart ka tõepoolest uuendamist vajab, saab seda kontrollida politsei kodulehelt aadressil: www.politsei.ee/id-kaardi-kontroll. Kui sealt selgub, et sertifikaadid vajavad uuendamist, tuleb suunduda lehele www.id.ee. Sinna on riputatud õpetused ja video, kuidas kaarti uuendada. Ühtlasi leiab sealt suunised, kuidas laadida alla uusim ID-kaardi tarkvara, ilma milleta sertifikaate uuendada ei saa. 

Kui programm on viimaks alla laetud, tuleb ID-kaart panna lugejasse ning seejärel saabki uuendamisega algust teha.„Varuge kõrvale paber ja pliiats, kuna ID-kaarti uuendades väljastatakse uued koodid,“ soovitab Margus Arm. 

Uuendamise protsessi käigus küsitakse esiti harjumuspärased ID-kaardi paroole. Seejärel antakse aga uued koodid, mis tasub kindlasti paberile üles kirjutada. Kui koodid on saadud, nõuab programm, et neid ka mitmel korral uuesti sisestataks.

„Oluline on see, et protsessi käigus ei võetaks ID-kaarti kaardilugejast välja – siis protsess katkeb. Ja et ei mindaks väga kaugele kuskile ära, sest siis võib protsess jäädagi poolikuks ja siis peab uuesti otsast alustama,“ rõhutab Arm.

Enne uuendamisega alustamist tasub hetkeks mõelda, kas arvutis on säilitamist väärt krüpteeritud faile. Pärast sertifikaatide uuendamist varasemad krüpteeritud failid enam ei avane - seepärast tasub vajalikud failid enne uuendamist dekrüpteerida ja salvestada.  

Vaata uuendamist õpetavat videot: 

Hädalisi on palju

Juhul, kui kaardi uuendamine tõepoolest ei õnnestu, võib hädasolija kohale minna ka Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) teeninduspunkti. Margit Ratnik, PPA arendusosakonna büroo juht, kirjeldab, et alates novembrist on suuremad teeninduspunktid avatud kauem kui tavaliselt ehk kella viie asemel kella kuueni: „Need on siis Tallinna, Pärnu ja Tartu teenindused. Ülejäänud teenindused jätkavad viiel päeval nädalas kella viieni, väljaarvatud üks päev nädalas, mis on neljapäev ja siis [ollakse avatud] kella kuueni,“ ütleb ta.

„Sõnum on mul selline: esimene soovitus on kindlasti kauguuendada,“ paneb Ratnik inimestele südamele, et enne teeninduspunkti tulemist proovitaks siiski hakkama saada kodus. „PPA teenindused on avatud küll veidi pikemalt, kuid teame juba täna, et väga palju hädasolijaid on pöördunud meie juurde, teeninduste ooteajad on juba pikenenud.“

PROOVI UUESTI! Kui esimese korraga sertifikaatide uuendamine ei õnnestu, soovitavad spetsialistid proovida mõned korrad veel - isegi siis, kui ilmub palve pöörduda dokumendiga Politsei- ja Piirivalveameti teenindussaali. Foto: Kuvatõmmis/Erakogu

Kui ID-kaardi sertifikaadid jäävad uuendamata, ei tähenda see, et dokumendiga polegi midagi pihta hakata. IT-eksperdi Margus Armi sõnul jääb see edasi toimima nii isikut tõendava dokumendina ning juhtudel, kui seda kasutatakse kliendikaardina mõnes poes. 

Tänaseks lõunaks oli uuendatud kokku 20 000 dokumendi sertifikaadid. Turvarisk puudutab ligi 800 000 ID-kaarti, sealhulgas digi-ID-d ning e-residendi- ja elamisloakaarti. 

Samal teemal

02.10.2017
VIDEO | RIA ID-kaartidega seotud jamadest: „Tunnistame, et süsteem on kiiruga kokku klopsitud!“
02.10.2017
ID-kaarti on uuendanud 35 000 inimest
01.10.2017
Kas ebaturvalise ID-kaardi asemel saab uue tasuta?
01.10.2017
Sotsiaalministeerium: tervishoiu e-teenuseid saab ka uuendamata ID-kaardiga kasutada