President Carles Puigdemont.Foto: Reuters / Scanpix
Denes Kattago 30. oktoober 2017 20:04
Hispaania peaprokurör kaebas võimult kõrvaldatud Kataloonia presidendi Carles Puigdemonti ja teiste sealsete liidrite peale kohtusse. Neid süüdistatakse mässus ja riigiraha raiskamises. Igaks juhuks lahkus president koos mõttekaaslastega välismaale.

Kokku on süüdistusmaterjalides mainitud 20 nime. Prokuröri sõnul on süüdistatavad tegutsenud „täieliku põhiseaduse eiramisega“. Nende inimeste kohtu ette toomise põhjuseks on Kataloonia parlamendis toimunud hääletus, mille tulemusena tunnistati regioon iseseisvaks.

Prokurör nõuab süüdistatavatelt kohest uurimisorganitesse ilmumist, vastasel juhul ähvardab neid arest.

Carles Puigdemont lahkus täna Katalooniast. Esmalt sõitis ta autoga Lõuna-Prantsusmaa metropoli Marseilles’sse, kust lendas edasi Belgiasse. Katalaani ajalehed El Periódico de Catalunya ja La Vanguardia teatel lahkus koos temaga viis valitsuse liiget.

Theo Francken. Foto: AFP / Scanpix

Belgia riigisekretär migratsiooniküsimustes Theo Francken ütles, et Puigdemonti ähvardab kodumaal vangistus ja Belgia võib talle asüüli pakkuda. Sekretäri sõnul Hispaania võimud „juba räägivad vanglast“. „Küsimus on selles kui õiglase kohtumõistmisega saaks ta [Puigdemont] Hispaanias arvestada,“ märkis Francken.

Samas rõhutas Belgia peaminister Charles Michel telekanalile RTBF antud intervjuus, et Carles Puigdemontile asüüliandmine pole päevakorras. Ta palus ühtlasi Franckenit, et too ei valaks õli tulle ja pöördus Madridi ja Barcelona poole ettepanekuga alustada Kataloonia probleemi lahendamiseks dialoogi.

Kataloonia parlament kuulutas ajaloolise piirkonna 27. oktoobril toimunud istungil sõltumatuks Hispaania kroonist. Puigdemont kutsus rahvuskaaslasi üles „demokraatlikku vastupanu“ osutama.

1. oktoobril toimus referendum, millel osalejate enamus hääletas sõltumatuse poolt. Madrid nimetas seda ebaseaduslikuks. Ka rahvusvaheliselt üldsuselt ei saadud tunnustust.