Et Keskerakonna ja sotside kosjadest Tallinnas asja ei saanudki, polnud ju tegelikult mingiks üllatuseks. Kummaltki poolt polnud ju näha erilist soovi koostööks.

Keskerakonna 40 volikogukoha kõrval 9 mandaati saanud sotside nõudmine, et neile peavad linnas kuuluma pooled võtmekohad ja lisaks ka vetoõigus mõjus pigem suurushullustusena, kui sihiks polnudki läbirääkimiste ummikusseajamine veel enne, kui need alatagi jõudsid. Sotsid olid hellaks tehtud puudlijuttudega ja seetõttu ka sisemiselt lõhki. Keskerakonnal omakorda pole vaja pidevalt urisevat ja näksavat vähemuspartnerit.

Keskerakonna ainuvalitsemise jätkumine Tallinnas ei pruugigi olla nii halb idee kui esmapilgul tundub. Nii saavad nad kompromissitult oma valimislubaduse ellu viia ega saa pugeda suppi lahjendava koalitsioonileppe taha. Erinevalt eelmise korra 46 mandaadist on Keskerakonnal nüüd 40 kohta volikogu 79 kohast. Napp enamus teeks neist sisuliselt vähemuslinnavalitsuse. Püsida saaks selline linnavõim juhul, kui ta otsib laiapõhjalist konsensust kõigi volikogu jõududega. Selline lähenemine tooks uusi tuuli ka senistesse linnavalitsemise tavadesse ja näitaks meile kõigile, et võimul jätkav Edgar Savisaare senine meeskond suudab loobuda tavadest, mis nende senise juhi kohtupinki nühkima on viinud.

Kui aga Keskerakond panustab EKRE peale, siis oleks parem, kui valitsusvastutust jagataks ametlikult koalitsioonis, mitte aga mõnel muul mitteametlikul moel. Iseasi, kuidas mõjutab valitsuse ja linnavõimu stabiilsust see, kui Keskerakond on riigis ja linnas võimul erinevate partneritega.

Üksi jätkamise poolt kõnelevad ka rida Keskerakonnale antud väga tugevaid isikumandaate. Jääb segaseks, miks peaks taunima ligi 25 tuhat häält saanud Mihhail Kõlvarti asumist volikogu esimehe kohale (jättes kõrvale võrdluse riigikogu valimisteks valmistumiseks asespiikri kohale asunud Hanno Pevkuriga). Ebaloogiline oleks hoopis Kõlvarti jätkamine linnavalitsuses temast viis korda vähem hääli saanud Taavi Aasa alluvana.

Sama ebaloogiline on ka valimistel teise tulemuse teinud Raimond Kaljulaiu soov jätkata oma linnaosa valitsemist, kui häältesaak kohustab parteid saatma temasuguseid eesliinile. Nii nagu mandaatide arv volikogus määrab ära, kes linna valitsema hakkab, ütleb valijailt saadud mandaat sedagi, kes peavad täitma linnavalitsemise juures olulisimad kohad.      

Jaga artiklit

38 kommentaari

H
hihiii  /   19:18, 31. okt 2017
sotsid keelavad, käsevad, poovad ja lasevad.
R
ratastoolimees  /   17:42, 31. okt 2017
Mina ka toetan teid, kui saan mingi kõvema koha.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis