Foto: Vida Press
Toimetas Greete Kõrvits 27. oktoober 2017 22:24
„Helistan teile, et öelda: USA-st tuleb kohe suur uudis.“ Sellise kõne sai väike kohalik Briti ajaleht Cambridge News 1963. aasta 22. novembril. 25 minutit hiljem hukkus president John F. Kennedy tulistaja kuulide läbi.

Tegelikult avaldati dokument ajalehele tehtud telefonikõnest juba selle aasta juulis, kuid siis jäi see tähelepanuta. Nüüd, kus väljas on pea kõik Kennedy mõrvaga seotud dokumendid, torkas silma ka see salapärane telefonikõne.

Märkmed, mis telefonikõne kohta tehti, räägivad järgmist: „Helistaja ütles vaid, et Cambridge Newsi reporter peaks helistama Londonis asuvasse Ameerika saatkonda, sest tulemas on suur uudis. Seejärel pani toru ära. Reporter, kes kõne vastu võttis, helistas pärast uudist presidendi surmast politseisse, kes omakorda informeeris [Briti luureagentuuri ] MI5. Tähtis on märkida, et MI5 arvutuste järgi tehti kõne umbes 25 minutit enne kui presidenti tulistati. Cambridge'i reporter ütles, et pole varem selliseid sõnumeid saanud ja MI5 kinnitab, et nende teada on ta täie mõistuse juures ohutu isik, kelle kohta puudub julgeolekutoimik.“

Siiski on märkmetes kirjas ka see, et sarnaseid kõnesid said Suurbritannia inimesed tol aastal väga sageli. Enamasti olid need seotud nn Profumo skandaaliga. (Skandaali keskmes oli sõjandusminister John Profumo, kellel oli afäär 19-aastase modelliga.)

Cambridge Newsi ajakirjanikud üritavad praegu selgeks teha, kes võis olla see reporter, kes kõne vastu võttis ning võtavad ühendust kõigi veel elavate endiste töötajatega, kes 1960ndatel toimetuses töötasid. Reporter Anna Savva ütles BBC-le, et nende jaoks oli uudis „täiesti üle mõistuse“.

„Eks tol ajal liikus selline info toimetuses suuliselt, arhiivis pole meil midagi. Meil pole siin ühtegi inimest, kes teaks kõne vastuvõtja nime,“ rääkis ta.

Siiski ei ole täit kindlust, kas see kõne ikkagi aset leidis. Uudistetoimetuse juht Chris Elliott ütleb, et ühtegi otsest tõestust selle kohta pole ning jutud ähvardavast telefonikõnest hakkasid levima alles kaks aastakümmet pärast Kennedy surma. Siis uuris seda üks Londoni jurist, kes väitis, et leidis dokumendi Cambridge Newsile tehtud kõne kohta CIA toimikust. Ta oli veendunud, et kõne taga oli mingi vandenõu.

Vandenõuteoreetikust jurist on nüüdseks surnud. Cambridge Newsi meeskond otsib jätkuvalt taga reporterit, kes võis kõne vastu võtta. Kes oli helistaja ise, seda ei oska öelda keegi.