Rahvas tähistab Barcelona tänavatel.Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 27. oktoober 2017 16:32
Kataloonia parlament hääletas iseseisvumise poolt, vahendab BBC. 70 saadikut hääletas poolt, 10 vastu ja kaks saadikut otsustasid erapooletuks jääda. Hääletuse järel laulsid parlamendisaadikud Kataloonia hümni. Hispaania keskvalitsus teatas, et saadab Kataloonia parlamendi laiali ning korraldab uued valimised.

Mõned saadikud, nagu iseseisvumise vastased sotsialistid, lahkusid hääletuse eel protestimärgiks parlamendisaalist ja hääletusel ei osalenud.

Kataloonia parlament aplodeerib pärast iseseisvuse väljakuulutamist. Foto: AFP / Scanpix

Hispaania peaminister Mariano Rajoy kutsub kodanikke üles olema rahulikud. „Seaduse, demokraatia ja stabiilsuse peab Kataloonias taas jalule seadma,“ ütles Rajoy. „Hispaania on tõsiseltvõetav riikja meil on suurepärane rahvas ja me ei lase mingitel inimestel põhiseadust lihtsalt õhku lasta,“ kommenteeris peaminister Madridis teda piiranud ajakirjanikele.

Hispaania senat hääletas otsekohe põhiseaduse paragrahvi 155 poolt. 214 Hispaania saadikut hääletas paragrahvi jõustumise poolt, 47 selle vastu. Selle järgi võib riigi regioonide autonoomiat erandkorras piirata või üldse katkestada. Rajoy tahab Kataloonia presidendi Carles Puigdemonti vallandada ja süüdistab Kataloonia parlamenti rahva lõhestamises. Paragrahvi järgi saab Madrid haarata kontrolli Kataloonia majanduse, politsei, kohtute ja avaliku meedia üle.

„Katalaanid ei vaja kaitset selle eest, mida nad Hispaania ülemvõimuks nimetavad, vaid kaitset vähemuse eest, kes sallimatul viisil end Kataloonia omanikeks peavad,“ ütles peaminister Rajoy.

Reede õhtul teatas Hispaania senat, et saadab Kataloonia parlamendi laiali ja kuulutas välja erakorralised valimised.

Kataloonia president Puigdemont palub Twitteris kõigil hispaanlastel rahu säilitada ning kinnitab, et Kataloonias seatakse üles õigusriik.