Eesti uudised

Tarmo Soomere miniloeng: kuidas end veenda, et maakera on ümmargune? (89)

Rainer Kerge, 28. oktoober 2017, 00:01
ÜMARA MAA EESLIINIL: Oma teadlasekarjääri 20 esimest aastat uuris Tarmo Soomere Rossby laineid, mis saavad eksisteerida vaid pöörleval ja kumeral Maal. Nende sadade ja tuhandete kilomeetrite pikkuste lainete harjad liiguvad nii õhus kui ka meres alati lääne poole. Atlandi läänerannikul annavad nad olulise tõuke Golfi hoovusele. Selliste lainete lõikumisel tekivad madalrõhkkonnad ja kõrgrõhkkonnad.Foto: HEIKO KRUUSI / LINNALEHT
„Kui jutt ümmargusest Maast on vandenõu, on see üks väga vana vandenõu. Ning Eesti teadlaste ja koguni Eestimaa enda panus sellesse vandenõusse on hiigelsuur,“ muigab Tarmo Soomere, matemaatik ja mereteadlane, Eesti Teaduste Akadeemia president. Õhtulehe palvel pidas Soomere miniloengu, kuidas leida tuge teadmisele, et Maa meenutab kujult ikkagi pigem õuna kui taldrikut. Siin on selle loengu konspekt.

Soomere: „Maa vaatlemisel on võtmesõnadeks pöörlemine ja kumerus. Kumeruse osas on meil lapiku maa inimestega ületamatud eriarvamused, hakkame siis pihta pöörlemisest, sest selles, et Maa pöörleb, saame kergesti kokku leppida.

Kõigi Õhtulehes ilmunud artiklite täismahus lugemiseks vajuta:

Samal teemal

20. juuli 2019, 00:01
Tarmo Soomere: maailmalõpuhirm on kinni meie peades
22. detsember 2018, 00:01
Akadeemiku miniloeng: miks horoskoobid täppi lähevad?
3. november 2018, 00:01
Tarmo Soomere miniloeng: kuidas end veenda, et kliima soojeneb?
21. november 2017, 21:16
Lamemaalane plaanib isetehtud raketiga lennata: „Mina teadusvärki ei usu!“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee