Eesti uudised

VIDEO JA PILDID | Hoogtöö: lume ootamatu tulek kojamehi verest välja ei löönud (4)

Mariann Prooses, 27. oktoober 2017 11:14
Foto: Teet Malsroos
Ööl vastu neljapäeva maha sadanud lumekate tõi Tallinna kojameestele ja kinnistuomanikele ootamatult palju tööd. Töötavaid lumesahku ning askeldavaid lumekoristajaid võib märgata kõikjal.

Neljapäeva päeval Juurdeveo ja Kauba tänava ristmikul paikneval mänguväljakul toimetanud OÜ Kesklinna Pargid kojamehed olid jõudnud puhastada suurema osa kõnniteest ning vabastasid parajasti turnimispuude ümbrust lumest. 

Samal teemal

„Tööd teeme juba hommikul kella kaheksast,” sõnas lumesahaga kõnniteed puhastanud Rein (nimi muudetud). Talle ei olnud lume tulek kuigi suur üllatus, kuna ilmateade oli seda ennustanud, aga kuna firma on väike, siis lumekoristust öises vahetuses pole veel välja kujunenud ning tööd jagub. „Kohe ei ole inimesi võtta. Selles mõttes tuli lume tulek üllatusena,” sõnas Rein.

„Meie töö on teha siin mänguväljakul puhtaks pisemad lõigud, kuhu traktor ei pääse. Muidu olekski pidanud traktor tulema siia kõnniteed puhtaks lükkama, aga läks katki,“ selgitab Rein ning lisas, et traktori katkiminek oli paras pettumus. „Praegu on nagu kondiproov, kas peab vastu,“ muheleb ta. 

„Praegu üritan labidaga sulalund kõnnitee küljest lahti kraapida. Ega see kerge ei ole”, võtab lumekoristustöö Reinu kohati ohkama. „Kui hommikul selja taha vaatasin, oli peaaegu sama palju lund uuesti maha sadanud, kui olime lükata jõudnud. Nüüd on ka see asi, et lumi tallatakse kinni ja seda on kehv kätte saada.“

Rein lisab, et nende tööpäev jätkub kella viieni ning kui mänguväljak on puhtaks tehtud, tuleb edasi liikuda teistele objektidele. 

Foto: Teet Malsroos

Lumekoristus kui vabatahtlik töö 

Liivalaia tänaval Kaasani Jumalaema kiriku juures on labidaga askeldav Pjotr jõudnud lumekoristusega pea lõpusirgele ning jopehõlmadki lahti teinud. Pjotr räägib, et tema ülesandeks on hoolitsemine kiriku hoovi ja kõnnitee eest. Ilm aga ei küsi, millal on kojamehel aega ja tuju töötada. „Oleneb ilmast, vahel tuleb töötada hommikuti, vahel õhtuti.”

Neljapäeva hommikul töötab Pjotr juba kella seitsmest alates, sest üllatuslikult maha sadanud lumi tahab koristamist. „Kui homme lund ei saja, siis koristada ei ole vaja. Täna on raske, homme kergem. Sügisel pühkis tuul vahel nii tugevasti, et lehti koristada ei tulnudki, aga lumega nii kerge ei ole,“ räägib mees. 

„Teha tuleb nagu tööd jagub. Kui libedaks kisub, tuleb kõnniteele kildu raputada,“ on Pjotr ilmataadi ootamatusteks valmis. Tema elufilosoofia on lihtne: jumal annab tervise ja aitab ka lund koristada. 

Pjotrile ei ole kojamehetöö mitte pensionilisa teenimiseks, vaid vabatahtlik kiriku heaks tehtav kohustus, mida ta enda sõnul meeleldi täidab. „Kui antakse raha, on hästi, kui ei anta, on ka hästi,“ on rahul mees, kel pole sõlmitud mingit siduvat lepingut.  

Korralik lumesahmakas teeb kinnistuomaniku elu raskeks

Nõmmel ridaelamu esist kõnniteed koristaval Sergeil on korter samas majas ning mees on enda sõnul koristustöö täna enda peale võtnud põhjusel, et teised majaelanikud on tööl. Käsisaha abil töö lausa lendab käes. Nurgas ootab labidas, millega hanged kokku lükata. 

Foto: Teet Malsroos

„Märga sulalund on raske lükata,“ sõnab mees ning tunnistab, et selg on 15minutilisest töötamisest juba märg. „Talve tuleku juures ongi majaomanikule kõige raskem selline korralik sadu,“ möönab mees ning lisab, et ühistut majas ei ole ning elanikud tegelevad ise territooriumi korrashoiuga. „Varem oli palgaline koristaja, aga kuna viimased talved on suhteliselt pehmed olnud, siis otsustasime, et pole vaja. Pealegi aitab füüsiline töö end vormis hoida,“ sõnab Sergei. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee