Maailm

Iraak ei ole nõus Kurdistani ettepanekuga iseseisvumisplaan külmutada 

Toimetas Greete Kõrvits, 26. oktoober 2017 21:51
Iraagi sõdur kannab riigi lippu. Sõjavägi piirab pešmergide üksusi.Foto: AFP / Scanpix
Iraagi peaminister ei ole nõus Kurdistani pakkumisega 25. septembril läbi viidud iseseisvusreferendumi protsess „külmutada“. Iraak aksepteerib vaid referendumi täielikku tühistamist, vahendab BBC.

„Me ei lepi vähemaga kui selle [referendumi] annulleerimisega ja põhiseaduse austamisega,“ ütles peaminister Haider al-Abadi. 25. septembril toimunud Kurdistani referendum, milles rahvas hääletas ülekaalukalt (90%) iseseisvuse poolt, on Iraagi valitsuse hinnangul täiesti seadusevastane.

Keskvalitsus saatis Kurdistani aladele sõjaväe, mille peale aktiveerus ka kurdi vabadusvõitlejate rühmitus Pešmerga. Nendevahelistes kokkupõrgetes on hukkunud juba mõnikümmend inimest.

Kurdi liidrid kritiseerivad Iraagi sõjaväge, et need kulutavad relvastust ja laskemoona süütute inimeste peale, kui relvastuse annetas Iraagile Ameerika selleks, et riik saaks võidelda ISISega. Ühendriigid on küll Iraagi territoriaalse ühtsuse poolt ning mõistsid Kurdistani referendumi hukka, kuid USA välisminister Rex Tillerson helistas eelmisel nädalal peaminister al-Abadile, et paluda tal sõjavägi tagasi kutsuda ja ISISega võtlema saata. Peaminister ei võtnud seda kõnet vastu.

Samal teemal

24.10.2017
Riigikogu toetab avalduses Iraagi kurde, kuid mitte nende omariiklust
16.10.2017
Iraagi väed piiravad iseseisvust igatsevate kurdide linna
27.09.2017
Iraagi kurdid hääletasid ülekaalukalt iseseisvuse poolt
26.09.2017
Erdogan ähvardab Iraagi kurde: iseseisvus tähendab nälga jäämist!