Carles Puigdemont (paremal)Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 26. oktoober 2017 21:09
Juba reedel peaks Hispaania valitsus hääletama selle poolt või vastu, kas kasutada riigi ajaloos esimest korda põhiseaduse paragrahvi 155. Sellega piiratakse Kataloonia autonoomiat ning vallandataks ametist Kataloonia president Carles Puigdemont.

Tõenäoliselt hääletab keskvalitsus reedel jaatavalt.  The Guardian vahendab, et Puigdemont teatas neljapäeval, et ei kavatse Kataloonias korraldada erakorralisi valimisi. Tema sõnul ei ole tal piisavalt kindlustunnet, et valimiste väljakuulutamisel jätaks Madrid paragrahvi 155 puutumata.

Paljud arvasid, et just seda Puigdemont teeb ning saab keskvalitsuselt vastutasuks lubaduse regiooni autonoomiat mitte piirata. Puigdemont ütles, et nüüd jääb Kataloonia valitsuse otsustada, kuidas Madridi sanktsioonidele reageerida.

Põhimõtteliselt on ka võimalik, et katalaanide valitsus viskab lähipäevil kõik läbirääkimiste ja dialoogipidamiste plaanid üle parda ja kuulutab ikkagi välja iseseisvuse. Puigdemont seda ei kinnita, kuid ütles, et ei kavatse käed rüpes pealt vaadata, kuidas Madrid Kataloonias võimu haarab.

Osad arvavad, et kompromiss korraldada valimised ja lükata iseseisvumine edasi oleks olnud hea plaan, kuid niipea kui uudis sellest rahva kõrvu jõudis, kogunesid paljud katalaanid Barcelona tänavatele meelt avaldama ja nõudma Puigdemontilt seda, mille pärast 1. oktoobril politseid trotsides hääletama mindi - iseseisvusdeklaratsiooni. Järjest rohkem on katalaane, kes on president Puigdemontis pettunud.

Hispaania põhiseaduse paragrahv 155 lubab erandolukorras piirata mõne regiooni autonoomiat. 1. oktoobril toimunud Kataloonia iseseisvusreferendumi kuulutas Hispaania ebaseaduslikuks.