Linnainimesel pole tihti aimugi, et maaelanikule ei pruugi sugugi mitte kõik linlasele iseenesestmõistetavad mugavused kättesaadavad olla. Sellest annavad kinnitust kas või sooviavaldused 50 000 majapidamiselt, kes kõik soovivad kiire internetiühenduse hüvedest osasaamist.

Pole mõtet lisada, et e-riigis on toimiva netiühenduse kättesaadavus ka mainekujundusliku tähendusega. Aga mida teha, kui mõistlikku netiühendust pole võimalik osta raha eestki?

Riik näeb probleemi lahenduseks omalt poolt ette 20 miljonit eurot. Loodetav rahasüst innustas maakondi arendusega tegelema, kuni tuli välguna selgest taevast minister Urve Palo otsus suunata raha hoopis paari suure üleriigilise tegija käsutusse, üks neist riigile kuuluv Elektrilevi. Koju kiiret netiühendust ootava tarbija seisukohalt pole vahet, mis värvi on kass, peaasi, et ta püüab hiiri. Suurte üleriigiliste tegijate puhul võib eeldada mastaabiefektist tulenevaid madalamaid kulusid, iseasi, kas see kokkuhoid ka tarbijatele saadetavatel arvetel kajastuks. 

Palo jutt, et riigi soov on teenus võimalikult odavalt inimesteni toimetada, kõlab ju mõistlikult. Küll aga kõigutab Palo maakondadest üle sõitev otsus usku, et riik on usaldusväärne partner, kui lubas maakonna huvigruppidel pikalt ettevalmistusi teha, et siis anda raha hoopis suurtele hiidudele. 

Maakondadel on nüüd õigus pahane olla, sest nähtud vaev osutub tühjaks tööks, rääkimata õigustatud ootusest, et riik suudab oma tegevuses paar sammu ette näha. Sest alles rahandusministeeriumis selgus, et Palo ministeeriumis ette valmistatud maakondlik rahastamise kord ei vasta ELi riigiabi reeglitele. Nii saab mõistetavaks opositsioonierakondade küsimus, kas Palo võtab toimunu eest vastutuse ja astub tagasi. Vastust vajab aga seegi, kas ja kuidas hüvitab Palo maakondades seni tehtud kulutused. Niigi maksab kogu segaduse lõppkokkuvõttes otseselt või kaudselt kinni tarbija. 

Ja veel – terve Eesti katmine viie kuni seitsme aastaga on IT-mõistes ülipikk aeg, mille jooksul jõuab olemasolev tehnoloogia lootusetult vananeda ja uued lahendused peale kasvada. Seega lisandub veel mure, et riik ei kulutaks miljoneid eilse päeva tehnoloogiale, vedades traate kodudeni ajal, kui 5G tehnoloogia on juba praegu olemas.

Jaga artiklit

17 kommentaari

K
küsimus  /   18:21, 30. okt 2017
Kuidas küll ausus ministritele ja kogu Toompea kupatusele on vastuvõetamatu?Samas,kui põllumees lubab tsirka t.vilja või mis iganes ja kui lubadust ei täida,siis igasugused trahvid ja toetused läinud,samas Palo lubas väga vajalikku infosüsteemi kogu eestile ja nüüd taganeb ning mingit süütunnet pole ja keegi ei karista ka.Ajavad küll maksa üle kopsu oma õhulosside ehitamisega,kuid kindlasti peavad inimesed valimistel meeles.
E
emahani  /   12:33, 27. okt 2017
Kus eksisteerib Palo seal ka suured prohmakad

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis