Peter Steudtner (45).Foto: AFP/Scanpix
Aadu Hiietamm 26. oktoober 2017 17:30
Türgi võimud vabastasid kolmapäeva õhtul suvel vahistatud Saksa inimõiguslase Peter Steudtneri (45, pildil). Teda ja vee kümmet inimõiguslast süüdistati relvastatud terrorirühmituse toetamises.  

Peter Steudtner vahistati 5. juulil Istanbulis, kus ta osales rahvusvahelisel seminaril. 25. oktoobril astus Steudtner kohtu ette ja süüdimõistmisel ähvardas teda viis kuni 15 aastat vanglakaristust. Seda ootamatum oli kohtuprotsessi avapäeval tulnud uudis, et Steudtner vabastatakse ja tal lubatakse lennata Saksamaale. Neljapäeval selgus, et Saksa inimõiguslase vabastamist vahendas välisminister Sigmar Gabrieli palvel endine liidukantsler Gerhard Schröder. 

Gerhard Schröder (73). Foto: AFP/Scanpix

Schröder käis nädal pärast 24. septembril toimunud Saksamaa parlamendivalimisi Türgis kohtumas sealse presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga ja sai temalt lubaduse, et Steudtner vabastatakse. Schröder kohtus enne Türki minekut ka liidukantsler Angela Merkeliga. 

Saksamaa välisminister Sigmar Gabriel ütles, et ta on Gerhard Schröderile vahendustegevuse eest väga tänulik. Võimalik, et Steudtneri vabastamisel on oma osa ka Venemaa presidendil Vladimir Putinil, kes suhtleb viimasel ajal tihedalt Türgi presidendiga. Schröderil on jälle sõbrasuhted Putiniga ja hiljuti valiti ta Venemaa suurima naftatootja Rosnefti nõukogu esimeheks. 

Schröder ei soovinud oma vahendustegevust Türgis lähemalt kommenteerida. 

Saksa meedia rõhutab, et endiselt on Türgis vangistuses 10 saksalast ning 25 sakslasel ei ole lubatud riigist lahkuda.