Kristjan Väli | Video: Martin Ahven 26. oktoober 2017 13:29
Tallinnas Mustamäe nurgas asuva rehvitöökoja ukse taga ootab ennelõunal ligi nelikümmend autojuhti, et oma terasruunale talverehvid alla saada. Järjekorras esimeste seas olev Karmo on rehvivahetust oodanud ligikaudu kuus tundi. „Viimasel ajal oli kiire, ei jõudnud ilmateadet jälgida,“ ohkab ta.

Tundub, et eile õhtul maha sadanud lumi tuli paljudele autojuhtidele kui välk selgest taevast, sest rehvitöökoja ukse taha on end ritta võtnud ligikaudu nelikümmend autojuhti. Kui järjekorras esimesed peavad ootama veel tunnikese, siis viimased saavad talverehvid alla alles täna hilisõhtul. 

Viis ja pool tundi järjekorras seisnud Karmo tunnistab, et nägi ilmaprognoosi, kuid varem rehvitöökotta tulla ei jõudnud. „Viimasel ajal oli kiire, ei jõudnud ilmateadet jälgida. Parajasti olin tööl ja kui lõpetasin, siis vaatasin, et lumi on maas.“ ütleb ta. Mehe sõnul ei liigu järjekord väga kiiresti – kolmekümne minutiga saab oma rehvid vahetatud umbes kaks autot.

Silver tuli järjekorda poole seitsme ajal hommikul ning tema hinnangul läheb kusagil kaks tundi veel. Praegu on kell pool kaksteist ennelõunal.  „Kuna mul on momendil nädalake puhkust, siis ma tööl ei pea käima praegu. Mõtlesin, et tulen täna hommikul, aga üllatusena tuli see, et nii suur järjekord. Juba hommikul vara!“ räägib Silver.

Hanereana kaugusesse ulatuvas järjekorras seisab ka Toomas, kes jõudis kohale seitsme ajal hommikul. Ta leiab, et säärane olukord on normaalne ning iga-aastane nähtus. Mehe sõnul ei pahanda ka ülemus. „Kui iseenda tööandja oled, siis pole vast probleemi,“ naerab Toomas.

Rehvitöökoja töötaja Dmitri sõnul on suurem trall kestnud teisipäevast alates. „Üle ööpäeva juba töötame järjest,“ kinnitab ta. Praegu on järjekorras 30–40 sõidukit, kuid autosid lisandub kogu aeg. Dmitri hinnangul kulub nende kõigi teenindamiseks vähemalt kaheksa tundi, kui mitte rohkem. Töömehed rabamisest ei tüdine? „Muidugi mitte! Kõik teenivad sellega. Kaks korda aastas on hooaeg ning seda isegi oodatakse,“ muigab ta. Dmitri tunnistab, et varajane lumi tuli temagi jaoks suure üllatusena. „Viimati oli säärane olukord viis aastat tagasi,“ meenutab töömees.

Staažikas autojuht Hanna tunnistab, et tema sõitis ringi suverehvidega ja linnaliikluses probleeme ei esinenud. „Naeruväärne on minna esimese paanikaga kaasa. Homseks on lumi sulanud, järgmine nädal tuleb vihma ja kaheksa kraadi sooja. Mida ma sõidan naeladega [naelkummidega] ringi?“ arutleb ta ega mõista, miks peaks keegi istuma tunde järjekorras kui ilmaprognoos on vabalt kättesaadav.

Mullu oli säärane paanika 2. novembril, kui üleöö sadas maha paks lumevaip.