Foto: Alar Truu
Triinu Laan 26. oktoober 2017 12:41
Kolmapäeva õhtul sattus Draamateatri juures liiklusõnnetusse peaminister Jüri Ratase ametiauto. Audile sõitis külje pealt sisse Mercedese maastur, peaminister oli ise autos. Õnnetuses keegi vigastada ei saanud.

Õnnetuste ja avariide eest pole kaitstud ka poliitikud,  olgu nad ise autoroolis või ametiauto tagaistmel. Avarii võib juhtuda isegi jalgrattaga sõites. Õhtuleht tuletab meelde õnnetusi, kus on osalenud Eesti poliitikud. 

1995 põhjustas endine rahandusminister Mart Opmann avarii. Joobeks mõõdeti tal 0,8 promilli.

1996. aastal kihutas vastassuunavööndis sajakilomeetrise tunnikiirusega möödasõitu sooritanud auto otsa jalgrattaga sõitnud Andrus Ansipile. Ansip lendas üle ratta juhtraua auto katusele ja sealt maha pooleldi kraavi. Järgnes 11tunnine operatsioon ja 14 kuud tööd enda kallal, et mitte ratastooli jääda.

1999 juunis mõlkis riigikogu keskerakondlasest liige Kalev Kallo oma Volvoga kolme autot. Joobeastmeks mõõdeti 3,4 promilli.

1999 märtsis sõitis purjus riigisekretär Uno Veering politseiautole tagant sisse.

2000. aasta veebruaris tegi Toomas Hendrik Ilvest tööle sõidutanud (Ilves oli toona välisminister) Mercedes Rannamõisa teel pirueti ja paiskus vastu puud. Minister pääses rängast õnnetusest šokiga.

2003. aasta veebruaris tegi Tartus avarii reformierakondlane Igor Gräzin, kellel politsei tuvastas 3,84promillise joobe.

2006. aasta juunis sattus Jürgen Ligi Tallinnas Õismäel jalgrattaga sõites liiklusõnnetusse ning sai kergelt viga. Talle sõitis otsa sõiduauto Mercedes-Benz. Ligi viidi regionaalhaiglasse sidumisele ning lubati seejärel koju.

13. juulil 2006 sattus kultuuriminister Raivo Palmaru  Tallinna-Haapsalu maanteel liiklusõnnetusse. Roolis magama jäänud Palmaru sõitis oma Audi A6-ga teelt välja vastu puud. Ta sai kergelt viga, kuid haiglaravi ei vajanud.

Aprillis 2008 sõitis Järvamaal kaitseministri Jaak Aaviksoo ametiauto otsa karule. Inimesed viga ei saanud, kuid karu hukkus. Auto tagaistmel viibis ka kaitseminister Aaviksoo, kes oli turvavööga kinnitatud ning luges kokkupõrke ajal raamatut.  Auto alla jäänud karu topise müügi eest saadud raha eest soetas Imavere lasteaed „Mõmmi” uued voodid ning raha jagus ka tualettruumide korrastamiseks.

Neli aastat hiljem sattus Aaviksoo taas õnnetusse, kui 2012. detsembris sõideti tagant sisse toona haridusministri ametis olnud mehe ametiautole. Autos olnud minister õnnetuses viga ei saanud.

2013. aasta augustis tegi avarii Pärnus poliitik ja julgeolekuekspert Eerik-Niiles Kross, kui tema juhitud Mercedes sõitis küljelt sisse peateel liikunud Nissani mahtuniversaalile. Õnnetuses keegi vigastada ei saanud.

2013. aasta 27. augusti hilisõhtul sattus Reformierakonna üks asutajatest Valve Kirsipuu Tallinna lähedal Viimsis avariisse. Kirsipuu sõitis pealtnägijate sõnul Merivälja teel oma Nissaniga tagant sisse autole, mida juhtis kahekümnendates rase noor naine. Kuna õnnetuses pealtnäha keegi viga ei saanud, siis said juhid ise kokkuleppele.

Reformierakonna asutaja Valve Kirsipuu on ennegi liiklusjuhtumiga avalikkuse ees olnud. 1999. aastal paar päeva enne aastalõppu pidas liikluspolitsei Tallinnas kinni toonase riigikogu liikme reformierakondlase Valve Kirsipuu auto. Kirsipuul mõõdeti siis 1,18-promilline joove ning saadik sai 4000 krooni trahvi.

2016. aasta 7. jaanuari öösel tegi riigikogu liige ja Ida-Virumaa saadikurühma esimees keskerakondlane Dmitri Dmitrijev Harjumaal purjuspäi avarii, kui sõitis Pedase külas T-kujulisel ristmikul otse üle ristmiku teelt välja vastu kändusid. Ekspertiis tuvastas Dmitri Dmitrijevil rohkem kui 1,5promillise joobe.

2016. aasta 2. augustil põhjustas Paidesse arvamusfestivalile kiirustanud Mart Helme Mõigus viie auto ahelavarii. Keegi avariis viga ei saanud. Kõik autojuhid olid kained.

Sama aasta 13. septembril sattus Allar Jõks Võhma lähedal ahelavariisse. Keegi kannatada ei saanud. Jõks kinnitas Õhtulehele, et ta oli ise roolis, kui tema autole tagant sisse sõideti. „See ei ole maailma lõpp ja selliseid asju on varemgi juhtunud. Siiski tahaksin rõhutada, et inimesed, olge roolis tähelepanelikud, ärge kihutage,“ ütles ta.

2017. aasta naistepäeval  tagurdas riigikogulane Tanel Talve Tallinnas otsa raseda naise autole.

2017. aasta 9. märtsi hommikul tegi Tallinna abilinnapea Taavi Aas Tallinnas Pärnamäe teel avarii. Keskerakonna poliitik sõitis ees liikunud sõidukile oma autoga tagant sisse. Aasa sõnul inimesed õnnetuses õnneks vigastada ei saanud ja on kõik terved. „Õnnetus juhtus minu süül, tagant otsasõidu korral on see alati nii, pole vahet, kas ees sõitev auto pidurdas ootamatult või mitte,“ selgitas Aas toona.