Aurik Katharina LennusadamasFoto: Teet Malsroos
Liis Vaksmann 25. oktoober 2017 00:07
Läinud nädala kolmapäeval läks Eesti merekoolis esimese kursuse õpilane laevatööde tutvumispraktika tunnis kallale oma praktikajuhendajale. Kooli direktor Tarmo Sööt tunnistas, et kähmlus päädis politsei sekkumisega ja kriminaalasja algatamisega.

Söödi sõnul sai tüli alguse sellest, et praktikajuhendaja andis noormehele ülesande teha Lennusadamas seisnud aurik Katharinal laevatöid. „Konkreetsemalt oli tegemist värvimisega. Noormees oli hakanud nõudma endale maski, mida kasutatakse tolmuste tööde tegemisel. Värvimisel sellist maski ei kasutada. Praktikajuhendaja hakkas talle seda selgitama, kuid noormeest see ei huvitanud,“ räägib Sööt. 

Edasi olla praktikajuhendaja saatnud noormehe laevalt ära. „Selleks, et asja kuidagi vaos hoida, ütles praktikajuhendaja noormehele, et ta on tunnist eemaldatud ja võib minna kooli ning kanda kooli juhtkonnale ette, et tekkis säärane vahejuhtum. Ja niimoodi oleks tegelikult õpilane pidanud käitumagi, kuna meil on selline kodukorrapunkt paika pandud, et kui õpetaja tunnetab, et ta ei suuda tagada täielikku korda, siis saadab ta korrarikkuja direktori kabinetti. See on täiesti normaalne praktika,“ jätkab Sööt.

Õpilane aga leidis, et nõue laevast lahkuda ei ole kuidagi põhjendatud. „Pärast kerget tõuklemist, milles keegi viga ei saanud, palus praktikat juhendav laeva meeskonnaliige õpilast veel kord laevast lahkuda ja keeldumise korral lubas kutsuda politsei.“ Õpilane keelduski lahkumast, kuid oli politsei kutsumisega nõus. Nii kutsuski praktikajuhendaja politsei. Noormees hakkas aga ka korravalvuritele vastu.

Praktikajuhendaja käis pärast tunde politseis selgitusi andmas, aga õpilase suhtes avaldust ei kirjutanud.  

Kool on praegu rakendanud kasvatuslikke karistusmeetmeid ja kujundab oma lõpliku otsuse, kas õpilane jääb merekooli või mitte pärast seda, kui politsei on kriminaalasjas oma otsuse teinud. Õhtulehele teadaolevalt ei näinud noormees oma käitumises midagi probleemset ja läks järgmisel päeval kooli tagasi.

Tarmo Sööt tunnistab, et säärane juhtum on kooli jaoks uus ja väga ebameeldiv kogemus. „Sellist laadi intsidente pole meil varem olnud. Kuid praktikajuhendaja reageeris õigesti ja kiiresti. Eks inimene nägi võib-olla situatsiooni ette. Kui asi oleks omasoodu veel edasi läinud, siis ega õpetaja oska ka midagi ette võtta, kui hakkab kiskuma füüsilise kontakti suunas. Selles mõttes täiesti õigeaegne reageerimine,“ leiab Sööt.

Samuti viitab Sööt, et kõik korraldused, mis laevastikus tehakse, on täitmiseks. "Korraldus on täitmiseks. Laevastikus ei saa olla nii, et iga korraldust hakkavad kõik kahtluse alla panema ja omamoodi lahendama. See võib hiljem väga tõsiste vahejuhtumiteni viia.“

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Seiko Kuik kinnitas, et kolmapäeval, mõni minut enne kella kahte päeval tuli häirekeskusele teade, et Lennusadamas on ühel laeval agressiivne noormees, kes ka kohale jõudnud politseinike korraldustele ei allunud ning tungis neile kallale. Noormees peeti kinni ja juhtunu uurimiseks alustati kriminaalmenetlust, mida juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.