Taavi Rõivase ahistamisskandaali järellainetusena täideti riigikogus ära ka tema vabanenud asespiikrikoht. Kuid sellegi justkui formaalse protseduuriga kaasnes omakorda skandaal, kui selgus, et aseesimehi on võimalik valida vaid korraga.

Nii polnudki tegu pelgalt formaalse sammuga, kui Rõivase skandaali tõttu läks ümbervalimisele ka teine spiiker, kel polnud mingit pistmist tema kordasaadetuga. Ühtpidi eeldab selline valimiskord, et säärasele positsioonile jõudnud inimesed ei saada korda jamasid, mille tõttu peab tagasi astuma. Kui aga tagasiastumine leiab siiski aset, ei kaitse praegune süsteem teist asespiikrit kolleegi teenimatute poripritsmete eest.

Ehkki üks asespiikri kohtadest on hea tava järgi ette nähtud opositsioonile, pidas Reformierakond Rõivase väljavahetamist Hanno Pevkuri vastu oma siseasjaks. Sestap on mõistatav ka Vabaerakonna otsus esitada protestiks sellise suhtumise vastu oma kandidaat asespiikri valimistele.

Kuid riigikogu juhatuse valimistel võib küsida sedagi, mis on selle ameti eesmärk? On see haavade lakkumise koht peaministrikohalt kukkunule, et leiba luusse lasta? Või vastupidi – jõu kogumiseks poliitikas uute kõrguste vallutamiseks?

Kui Pevkur lasi end nüüd omagi erakonna üllatuseks asespiikriks valida ja hakkab seal riigikogu valimisteks ette valmistuma, siis oleks see tegelikult varastamine meie kõigi tagant. Pole mingi õigustus, et sama on tehtud enne tedagi.

Nüüd oleneb juba konkreetsest koha täitjast, kas ta võtab seda sinekuurina, kus töö ei murra konti või hoopis süllekukkunud võimalusena kasutada tööaega koos riigi pakutavaga parteitöö tegemiseks. Sest asespiikri kohaga kaasnevad ametiauto, riigipalgalised abid ja tuhande euro võrra kõrgem palk.

Kui asespiikrina on tööd vähe ja hüvesid liiga palju ja sinna kiputakse vaid selleks, et haltuura korras valimiskampaaniat teha, siis saab seda ravida kas hüvede vähendamisega või ametikoha muutmisega aukonsulite eeskujul auametiks.

Jaga artiklit

2 kommentaari

J
Jep  /   04:51, 25. okt 2017
Terve see lauatagune oleks pidanud puhtaks tegema ja siis saali abiga uued valima. Mis eluaegne koht see papa Nestoril on? Pole siis ime, et oravad peavadki üht spiikeri kohta endastmõistetavalt endile kuuluvaks kui sotsid annavad Nestoritaadi puhul eeskuju.
*
****  /   23:17, 24. okt 2017
Lahe karikatuur.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis