Murtav kaart: Tulenevalt ohuhinnangu muutustest, peatatakse turvariskiga kaartide uuendamata sertifikaadid ilmselt novembri teisest nädalastFoto: Martin Ahven
Marvel Riik 24. oktoober 2017 17:36
Riigi esialgse lubaduse järgi pidi turvaveaga ID-kaardid saama korda tarkvarauuendusega novembris, aga plaanid on muutunud. Riigi infosüsteemi amet (RIA) sulgeb turvakaalutlustel sadade tuhandete inimeste kaardid enne, kui nad neile saaks teha tarkvarauuenduse.

Portaali Geenius usutluses RIA e-ID valdkonna juhi Margus Armiga selgub, et ID-kaardi tarkvarauuendust suudetakse välja saata ligi 15 000-le kaardile ööpäevas. Kuna riik peatab olemasolevate ID-kaartide sertifikaadid juba novembri keskel, jõuab tarkvarauuendus maksimaalselt paarisaja tuhande inimese arvutisse. Turvaveaga kaarte on aga kokku ligi 800 000. Nii tekib olukord, et vaid osa ID-kaardi omanikke saab kaardi uuendatud ning kõik teised lõigatakse e-teenustest ära.

Inimestel, kes ei pääse oma uuendamata kaardiga e-teenusteni, jääb üle ainult oodata, sest probleem on just tehnilises pooles ehk kaardi uuendamise protsessis.

„Kuna erinevad küberturbeeksperdid on arvamusel, et soodsate tingimuste avaldumisel murtakse ID-kaart ilmselt varem kui esialgu prognoositud paari kuu jooksul, tuleb turvakaalutlustel kiirustada,“ ütles RIA kommunikatsiooniosakonna juhataja Helen Uldrich. „Infineoni kiibi nõrkus ei avaldu üksnes Eesti ID-kaardil vaid kümnetes riikides kasutusel olevates dokumentides ja süsteemides. Teema on saanud üle maailma väga suurt tähelepanu, mistõttu on turvariskiga kaartide murdmine väljakutse. Meie riiki mõjutab see aga kõige rohkem, sest oleme ID-kaardist sedavõrd sõltuvad.“

Seega, tulenevalt ohuhinnangu muutustest, peatatakse turvariskiga kaartide uuendamata sertifikaadid ilmselt novembri teisest nädalast või kuu keskpaigast. RIA on lubanud kuupäeva täpsustada. Peatatud sertifikaate saab aga uuendada nii kodus arvutis kui ka PPA teeninduses 31. märtsini 2018.

1. aprillist sertifikaadid tühistatakse ning dokumendi elektrooniliseks kasutamiseks tuleb see uue vastu välja vahetada.

Uuendada tuleb järgmisi turvariskiga dokumente:

·         elamisloakaart, mis on väljastatud alates 17. detsembrist 2014

·         digi-ID-kaart, mis on väljastatud alates 1. detsembrist 2014

·         e-residendi kaart, mis on väljastatud alates 1. detsembrist 2014

·         ID-kaart, mis on väljastatud alates 16. oktoobrist 2014

Allikas: RIA