Maailm

Riigikogu toetab avalduses Iraagi kurde, kuid mitte nende omariiklust (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 24. oktoober 2017 16:34
Naine lehvitab Kurdistani lippu meeleavaldusel ÜRO kontori ees Erbili linnasFoto: AFP / Scanpix
Riigikogu võttis täna vastu 27 liikme koostatud avalduse Iraagi kurdide iseseisvusreferendumi teemal. Ehkki rahvaesindajad tunnevad kurdide suhtes sümpaatiat ning võrdlevad nende vabaduspüüdlusi ka eestlaste ajalooga, on riigikogu ametlik seisukoht siiski Iraagi territoriaalse terviklikkuse toetamine.

„Esiteks meenutab riigikogu selle avaldusega Eesti enese ajaloolist seost kurdi rahva ajalooga. Samuti kinnitame selle avaldusega nii oma riikluse õiguslikku järjepidevust kui rõhutame, et Eesti jaoks on meie olemasolu jaoks võrdselt olulised kolm õiguslikku printsiipi: õiguslik järjepidevus, riikide territoriaalne terviklikkus ja rahvaste enesemääramise õigus,“ selgitas üks algatajatest Eerik-Niiles Kross avalduse sisulist poolt.

Samal teemal

Avalduses seisab, et kuniks Iraagi valitsus ei hakka kurdi rahvusest kodanike vastu vägivalda kasutama või nende inimõigusi muul viisil rikkuma, tunnistab ja austab Eesti Iraagi Vabariigi territoriaalset terviklikkust. Riigikogu kutsub Iraagi naaberriike üles riigi siseasjadesse mitte sekkuma.

Märkimisväärne on siiski, etrRiigikogu avaldus hindab kurdi rahva enesemääratluspüüdlusi legitiimseteks. Avalduses meenutatakse, et rahvusliku enesemääramise õigus, mille alusel loodi 1918. aastal Eesti vabariik, on ÜRO põhikirja järgi jätkuvalt kehtiv rahvusvahelise õiguse põhiprintsiip.

Avalduse poolt hääletas 43, vastu ei olnud keegi ja erapooletuks jäi kolm riigikogu saadikut.

25. septembril hääletasid Iraagi kurdid suure häälteenamusega iseseisvuse poolt. Iraagi võimud saatsid Kurdistani aladele sõjaväe ning mõned kokkupõrked iraaklaste ja kurdi vabadusvõitlejate vahel on siiski juba toimunud, ehkki keskvalitsus lubas algselt vägivalda mitte kasutada. Ka Türgi, kel omal probleem oma riiki ihalevate kurdidega, reageeris Iraagi kurdide iseseisvusreferendumile väga valuliselt. Esialgu siiski vaid sõnadega.

Iraagi kurdid kogunevad Kurdistani eri paikades meelt avaldama. Laupäeval toimusid Erbili linnas, mis on Kurdistani piirkonna pealinn, meeleavaldused ÜRO kontori ja USA saatkonna ees.

Muide, näiteks Kataloonia osas pole kõik riigikogu saadikud päris ühel meelel. Artur Talviku juhtimisel tegutseb seal Kataloonia toetusrühm. Peaminister Jüri Ratas ja president Kersti Kaljulaid on mõlemad väljendanud arvamust, et Kataloonia 1. oktoobri referendumi tulemus ei ole legitiimne.

Samal teemal

26.10.2017
Iraak ei ole nõus Kurdistani ettepanekuga iseseisvumisplaan külmutada
16.10.2017
Iraagi väed piiravad iseseisvust igatsevate kurdide linna
03.10.2017
KODUMAATA RAHVAD: iseseisvuspüüdlused Veneetsiast Gröönimaani
02.10.2017
Marko Mihkelson: põhiseaduse eiramine tekitab ainult probleeme