Eesti uudised

SAATUSLIK ÕNNETUS: kolm hobust hukkusid autorataste all (2)

Mariann Prooses, 24. oktoober 2017 00:02
KOLETU AVARII: Rekajuht küll pidurdas, kuid tal ei õnnestunud ära hoida kokkupõrget hobustega, kes teele tormasid.Foto: Robin Roots
Eile hommikul sai koplist väljapääsemine saatuslikuks kolmele hobusele, kes tormasid maanteel reka alla. Pääseda ei õnnestunud neist ühelgi.

Eile jooksid kolm koplist välja pääsenud hobust veoauto Scania rataste alla. Õnnetus juhtus Saku vallas Tõdva–Nabala tee 3. kilomeetril. Šokis rekajuht meenutab juhtunut: „Varahommikusel maanteel oli veel pime, kui kolm hobust äkki paremalt poolt puude vahelt sõiduteele hüppasid.

„Pidurdasin,” osutab rekat juhtinud mees mustadele pidurdusjälgedele asfaldil. „Ma ei saanud õnnetuse ärahoidmiseks mitte midagi teha,“ tõdeb ta kurvalt.

Samal teemal

Õnnetuspaiga läheduses elav naine nägi juhtunut oma silmaga pealt. Tema sõnul juhtus õnnetus umbes kell 7.15 hommikul ning reka kiirus ei olnud suur. „Maanteel kulges mõlemas suunas autovool. Nägin, kuidas suur reka sõitis. Korraga käis kõva pauk,“ kirjeldab pealtnägija kohutavat vaatepilti. „Nägin keset teed mahakukkunud hobuse liikuvaid jalgu. Kaks hobust suri peaaegu kohe. Keset teed olev hobune oli veel elus ja tõmmati rihmadega tee äärde.“

Valuvaigistav süst andis ajutist elulootust

Saku ja Kiili valla loomaarst Heli Suits tegi pärast auto alla jäämist veel ellu jäänud loomale valuvaigistava süsti. Seepeale üritas hobune end jalgadele ajada. „Loomal ei olnud näha luumurdu, mis tähendaks kohest eutanaasiat,“ selgitab Suits. „Ka polnud võimalik kindlaks teha, kas tal võib olla sisemist verejooksu. Valuvaigistite mõju all olev loom püüab tõusta ja eemale pääseda ning see näitab, et valud on maha võetud.“ Mõni aeg hiljem suri ka see hobune. 

Loomaarsti sõnul pole ta veel hukkunud hobuste omanikuga kontakti saanud. „Leidsime üles karjamaa, kust need loomad on ilmselt ära läinud, kuid ei oska öelda, mis põhjustas selle, et loomad põgenesid ning karjamaalt välja said.“ Suits tõi välja, et kedagi ei saa veel konkreetselt süüdistada. Tal pole ka teada, kas hobused kuulusid kopli omanikule, olid toodud sinna hoiule või olid rendil.

Loomaarst tõi aga välja probleemsed rikkumised: „Esiteks, et loomad üldse avariisse sattusid ning teiseks pidanuks hobused olema kiibitud, aga kiipi pole.“ 

Hobused olid varemgi lahti pääsenud

Delfiga vestelnud tähelepanelik mees teavitas enda kinnitusel häirekeskust jooksus olevatest hobustest juba enne kella kuut hommikul. Õnnetus juhtus umbes poolteist tundi hiljem ning nelja-viie kilomeetri kaugusel kohast, kus hobuseid esmakordselt nähti.

Kogenud hobusepidaja Rita Kauna sõnul tahtsid hobused tõenäoliselt koplist välja saada. „Nad vajavad siseruumi, neil peaks olema tekid ning koppel tuleks ümbritseda elektrikarjusega,“ soovitab ta.

Eesti Hobusekasvatajate Seltsi tegevdirektori kohusetäitja Krista Sepp märgib, et probleemid hobustega tekivad siis, kui hobuseomanikul puudub vastutustunne. „Üldiselt arvan, et hobusekasvatajad saavad oma hobuste hoidmisega korralikult hakkama ning Eestis on sellised drastilised juhtumid siiski üksikud. Praegu on kättesaadavad kõik vahendid, et varustada koppel korraliku elektrikarjusega. See vajab ainult tahtmist ja veidi ressursse.“ 

Samal teemal

02.10.2017
Rotermanni kvartali kõrval jäi naine auto alla
24.09.2017
Õnnetusse sattunud hobustest teatati häirekeskusele juba varem
23.09.2017
VTA hinnangul lasub õnnetuse süü omanikul, kelle tõttu hobused hulkuma pääsesid
23.09.2017
Mida teha hukkunud loomadega?