Krimi

Nõmmel pääses pere napilt vingusurmast (2)

Toimetas Marge Sillaots, 23. oktoober 2017 10:53
VinguandurFoto: Martin Ahven
Ööl vastu pühapäeva pääses Tallinnas Nõmmel pere vingusurmast, kui halb enesetunne äratas neid unest.

22. oktoobril kell 1.15 teatati sündmusest, kui Ilvese tänaval ärkas ühes korteris halva enesetunde peale üles terve perekond.

Kiirabi tegi kindlaks, et kahel täiskasvanul ning kahel lapsel on vingumürgitus, inimesed toimetati haiglasse.

Samal teemal

Nõmme päästekomando päästjad tegid mõõtmistulemuste abil omakorda kindlaks, et gaasiboileriga korteris on vingugaasi kontsentratsioon õhus üle normi. Akende õhutamisega saadi õhk kodus taas puhtaks, siiski võivad sellised õnnetused olla väga traagiliste tagajärgedega.

Nõmme päästekomando pealik Andur Soo ütles, et korterisisese gaasipaigaldise nõuetele vastavuse ja hooldamise eest vastutab korteriomanik, gaasiseadmete ja gaasipaigaldistega seotud tegevuste ohutuse üle teeb riiklikku järelevalvet Tehnilise Järelevalve Amet.

„Kui kodus on gaasiveesoojendi, soovitab Päästeamet kindlasti elamisse soetada õhust vingugaasi (CO) taset mõõtev vinguandur. Kui teil on kodus gaasiveesoojendi ning te tunnete näiteks peale vannis või dušši all käimist uimasust ja iiveldust, soovitame kindlasti gaasiseadmed üle kontrollida selleks volitatud gaasiseadmete eksperdil. Kuna vingugaas on lõhnatu, värvitu ja maitsetu, on ta äärmiselt ohtlik ja võib inimese tappa või põhjustada tõsiseid tervisekahjustusi. Kõige täpsema info gaasilekete ja käitumisjuhiste kohta saaks tõenäoliselt Eesti Gaasilt,“ ütles Soo.

Päästeamet tuletab meelde – alates 1. jaanuarist 2018 on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur kõikidesse eluruumidesse, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on sellisteks gaasil töötavad veesoojendid. Nimetatud õigusaktiga muudetakse vingugaasiandur kohustuslikuks gaasikütte olemasolul, kuigi mõistlik on vastav andur paigaldada kõikidesse eluruumidesse, kus asub põlemisprotsessiga seotud seade, nagu näiteks puuküttel toimiv ahi, kamin või pliit.

Kindlasti tuleb meeles pidada, et vingugaasiandur ei asenda suitsuandurit ega vastupidi. Suitsuandur paigaldatakse teadupärast lakke, vingugaasianduri jaoks on õige koht seinal hingamisteede kõrgusel, magamistoas hoopistükkis voodi kõrgusel. Vingugaasiandureid on mitmesuguseid, kui gaasiboiler on vannitoas, tuleb näiteks veenduda, et vingugaasiandur sobib paigaldamiseks niisketesse ruumidesse. Vingugaasist põhjustatud õnnetusi on olnud väga traagilisi, eelmisest aastast meenub lausa kolm üliraskete tagajärgedega õnnetust lastega, mis on seotud gaasiveesoojendite kasutamisega. Koduohutuse pealt kokku hoida ei tasu üheski võtmes, vingugaasiandur näiteks jõuluvana kingikotis on ilmselgelt üks mõistlikumaid investeeringuid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee