Juhtkiri

Juhtkiri | Kohalikud valimised kui petukaup (19)

Õhtuleht.ee, 18. oktoober 2017 18:56
Foto: Toomas Tatar
9427 valijat võib ennast pärast valimisi tunda ninapidi veetuna, sest andis kohalikel valimistel oma hääle ministrile. Olgugi et 13 kandideerinud ministrist 11 kindlustasid koha linna- või vallavolikogus, on selge, et nad selle valitsuse ajal sinna ei lähe – erinevalt riigikogu liikmetest ei luba seadus valitsusliikmetel istuda samal ajal kahel kohal – ning ministri asemel asub volikogus tööle asendusliige.

Nuriseda võivad ka need 11 766 valijat, kes andsid oma hääle Euroopa Parlamendi liikmele – ehk teadmata, et ta ei kavatsegi kohalikku volikokku minna. Ainus, kes neljast kandideerinud eurosaadikust Brüsselist päriselt ära tuleb, on Tartu volikogus tööle asuv sotsiaaldemokraat Marju Lauristin.

Ent ohtlikuks läheb siis, kui valija mitte ainult ei mõista võimujagamist, vaid peab seda suisa petukaubaks, mille sümboliks on peibutuspartidena kandideerivad ministrid ja 79kohaline Tallinna linnavolikogu, kus „kõrgajal“ on häältemagnetite asemel istunud 53 suhteliselt tundmatut asendusliiget. Võimalik, et kahe tooli seadus kaotab selle probleemi vähemalt osaliselt, kuid toob asemele teise – poliitik teeb küll kahte tööd korraga, kuid mitte kumbagi hästi. Seda tasub arvesse võtta ka järsult langenud valimisaktiivsuse peale mõeldes.

Samal teemal

01.10.2017
NAGU KARTA OLIGI: riigikogulased-ministrid peibutuspardid loobusid oma volikogu kohtadest