Krimi

Kinni on peetud ka kaks ärimeest!

BLOGI | Prokuratuur ja kaitsepolitsei avasid korruptsioonis kahtlustatavatena kinni peetud Tartu abilinnapeade juhtumi tagamaid (14)

Geidi Raud, 18. oktoober 2017 15:29
Foto: Kampaaniafoto
Prokuratuur ja kaitsepolitsei kahtlustavad kaht Tartu abilinnapead, reformierakondlast Valvo Semilarskit ja keskerakondlast Artjom Suvorovit, korruptsioonikuritegudes. Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Margus Gross ja kaitsepolitseiameti pressiesindaja Harrys Puusepp andsid tänahommikustest sündmustest ülevaate ja vastasid pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele.

15:29

Gross: 48 tunni jooksul selgub, kas abilinnapead ka vahistatakse. 

15:28

Gross: me räägime altkäemaksu andmise ja võtmise puhul rohkem kui ühest organisatsioonist. Ma arvan, et kui menetluse käigus selgub, et keegi tuleb veel kinni pidada, siis uurimisasutused ka seda teevad. Praegu on kinni peetud neli isikut, nagu ma ka juba ütlesin.

15:26

Mis ootab süüdimõistmisel abilinnapeasid ees?

Gross: neid võib oodata vangistus, vangistus katseajaga või rahaline karistus - sõltub paragraafist ja selle sisust. Praegusel hetkel on see ennustamine ja sellega ma tegeleda ei taha.

15:24

Ajakirjanik: Kas prokuratuur ja kaitsepolitsei ootasid enne ablinnapeade kinnipidamist, et valimised saaks läbi, või oli see juhus?

Puusepp: uurimised valimistega seotud ei ole. Aga me peame arvestama, et siin on kaks erinevat kriminaalasja. Meil oli mõistlik nendega koos avalikuks minna. Kui me oleks ühe juhtumiga enne välja tulnud, oleks see kahjustanud teise kriminaalasja uurimist. 

Gross: me ei viivitanud valimiste pärast. Küsimus on see, kas me oleksime võinud Suvorovi toimingutega jõuda avalikkuseni natuke varem. Oleks võinud, aga siis oleks Semilarski juhtum kannatanud.

Puusepp: kui enne valimispäeva tulla välja toore uurimisega, siis loomulikult me anname endale aru, et me ei taha rohkem valimiste protsessi mõjutada. Need teod on seotud konkreetsete isikute, mitte erakondadega.

15:19

Ajakirjanik pressikonverentsil: Kas nende ühenduste näol on tegemist aktsiseltside või osaühingute või MTÜ-de ja sihtasutustega?

Puusepp: Me ei saa öelda nime ja ei tahaks ühegi valdkonna nime määrida. Kui me hakkaks ütlema see või muu, siis see heidaks varju inimestele, kes pole milleski süüdi.

15:18

Margus Gross: ka altkäemaksu andnud ärimehed peeti kinni täna. 

15:17

Margus Gross: hetkel ei saa me öelda, millise valdkonna ärimeestega tegemist on. Puusepp: üle 400 000 euro otsused on suured otsused, andke meile natuke aega ja me saame rääkida konkreetsemalt.

15:17

Puusepp: aktiivsed menetlustoimingud on käimas, kuulatakse üle nii kahtlustavad kui ka tunnistajad. See kõik võtab kindlasti aega. Suur hulk tööd on ees ootamas. 

15:16

Margus Gross: meil on kaks kahtlustavat abilinnapeade näol ja sama palju kahtlustatavaid pistise andjate näol.

15:16

Margus Gross: abilinnapea saab otsustes osaleda läbi kollegiaalse otsustamisprotsessi, ta saab ka otsustamist suunata. Kui me räägime sellest, millised on abilinnapea võimalused igapäevatöös otsuseid suunata ja juhtida. Puusepp: mina ütleks, et abilinnapeadele ja teistele sellistele ametnikele pole mõtet altkäemaksu pakkuda. 

15:14

Harrys Puusepp: korruptsiooniskeemid on muutunud ajas keerulisemaks. Õiguskaitseasutused peavad suutma neid lahti harutada. 

15:13

Margus Gross: mehed on kahtlustatavana kinni peetud 48 tunniks, aga seda, mis saab neist edasi, on vara öelda.

15:12

Kaitsepolitseiameti pressiesindaja Harrys Puusepp: toimingupiirangu rikkumine suures ulatuses tähendab seda, et otsus pidi hõlmama vähemalt 400 000 eurot. Sõltumata sellest, mis oli otsuse või hüve suurus, on korruptsioon omavalitsus oluline.

15:11

Margus Gross: korruptsioon on seotud linnavalitsuse otsuste ja toimingutega. Aga me ei saa täna üksikasjaliselt rääkida altkäemaksu summadest ja vastuteenetest. 

15:09

Gross: sellistel abilinnapeadel peab olema rahva ees väga suur usaldus. Nad ei saa lähtuda tööülesannetes erahuvist, vaid peaksid lähtuma avalikust huvist. Tartu on üks mõjukamaid omavalitsusi, mistõttu on väga kahetusväärne, et Tartu abilinnapead on olnud piltlikult öeldes äraostetavad.

15:08

Prokurör Margus Gross: me oleme kogunud kaalukaid tõendeid pikema aja jooksul. Linnavalitsuse ruumid otsiti läbi ja abilinnapead peeti täna kinni. Abilinnapeade kriminaalasjad pole omavahel seotud. Lihtsalt uurimise protsess läks nii, et need mehed tuli kinni pidada koos. 

15:07

Prokurör Margus Gross: Suvorov osales toetussummade eraldamise otsustes erinevatele organisatsioonidlele ja lubas toetuste eraldamist juba varem ette. 

15:06

Prokurör Margus Gross: Semilarski tegi linnavalitsuses otsuseid lähtuvalt enda ärihuvidest. Semilarskit kahtlustatakse ka pistise võtmisest ühelt ärimehelt. Sellele ärimehele endale on estiatud ka kahtlustus altkäemaksu andmises.