Eesti uudised

Propastop: kuidas sündis järjekordne apartheidisüüdistus?  (1)

Õhtuleht.ee, 17. oktoober 2017 14:43
Foto: Kuvatõmmis
"Der Spiegel kirjutab: apartheid on osa venelaste igapäevaelust Eestis ja Lätis!". Nii võib kokku võtta rea artikleid, mis ilmusid oktoobri alguses mitmes kremlimeelses propagandaportaalis. Sõna "apartheid" kasutasid pealkirjades nii RT, Vzgljad, Baltnews, Rubaltic, Rambler.ru, Rueconomics, kirjutab portaal Propastop. Mis aga peitub tegelikult nende süüdistuste taga. 

Rassieralduspoliitikale viitavat mõistet pruukis ka Venemaa föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov, säutsudes Twitteris, et kui mõnes EL riigis on tõesti apartheid nagu Lääne meedia kirjutab, siis peaks Euroopa neile riikidele sanktsioonid kehtestama.

Rammusa apartheidisüüdistuse lähtekohaks on ajakirjanik Keno Versecki kirjutatud artikkel kodakondsuseta inimeste elust Eestis ja Lätis. Lugu ilmus Saksa ajakirja Der Spiegeli veebiväljaandes 3. oktoobril ning kujutab kodakondsuseta inimeste olukorda Lätis ja Eestis õige mustades värvides: nad ei tohi valida, riigiametites töötada, neid ahistatakse pensionide arvutamisel ja välismaale reisimisel. Ning tõepoolest kasutab Verseck ühes lauses ka viidet rassieralduspoliitikale, sõnastades selle ebamäärase võrdlusena, et eelnev piirangute loetelu "kõlab nagu apartheid".

Versecki loos on mitmed näited, mis näivad meelega üldiselt sõnastatud, et anda olukorrast ühekülgne pilt. Näiteks väide valimisõiguse puudumise kohta ei vasta tõele Eesti suhtes, kus kodakondsuseta isikutel on õigus osaleda äsja lõppenud kohalike omavalitsuste valimisel. Ilma täpsustamata kõlavad kahtlasena väited, et mittekodanikud on ebasoodsamas olukorras pensionite maksmisel ja sõitudel piiri taha.

Propastop ei suutnud leida kinnitust lausele, nagu oleks Euroopa Liit hoiatanud Eestit korduvalt mittekodanike kiusamise pärast. Vabast ringikäimisest mõistetega annab tunnistust teade artikli lõpus, mis teatab, et toimetus on parandanud mitmed vead algselt avaldatud tekstis.

Kas kõlab nagu Venemaa mõjuagendi kirjutatud arikkel? Keno Versecki senine töö ei luba sellist järeldust teha, tema varasemad lood näivad tõsiseltvõetava sõltumatu ajakirjandusena. Küllap kajastab ka kõnealune lugu lihtsalt autori maailmavaadet. Propastop arvab, et sõna "apartheid" kasutati värvi lisamise ja vahest klikkide kasvatamise eesmärgil, mis antud loo puhul tõenäoliselt ka õnnestus.

Antud juhtumit ei peakski Propastopis kajastama, kui ei oleks märgata mustrit, et Kremli propagandakanalid kasutavad viimasel ajal iga võimalust, et jätta mulje, nagu oleks Euroopa Liit mures Eesti venekeelsete elanike tagakiusamise pärast. Taolisest propagandajuhtumist kirjutasime viimati septembris, kuid teema kasvu on täheldatud läbi suve.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee