Foto: Politsei
Õhtuleht.ee 17. oktoober 2017 11:43
Tartu maakohus kaalub kolmapäeval aastaid väikelapsi pilastanud tuntud pedofiili Jaanus Rohumetsa enne tähtaega vanglast vabastamist.

Rohumets (42) kannab praegu 10-aastast vanglakaristust laste seksuaalse kuritarvitamise eest, edastab ERRi uudisportaal. Tema karistusaja algust arvestatakse tema kinnipidamisest 2009. aasta 31. augustil ning see lõppeb 2018. aasta 29. augustil.

2010. aasta mais mõistis Harju maakohus Rohumetsa süüdi peaaegu kogu süüdistuse ulatuses ning karistas teda kaheksa-aastase vangistusega, kuid luges tema süüdistusest aegunuks 1992. aastal toimepandud teise astme kuriteod.

Sama aasta oktoobris karmistas Tallinna ringkonnakohus Rohumetsa karistust ning määras talle uue otsusega 10-aastase vangistuse.

Pilastas ka alla 5 aastaseid

Õhtuleht kirjutas kohtupidamise aegu, et kannatanute eraelu kaitse huvides pole võimalik täpsustada, millistes kuritegudes ta oma süüd tunnistab.

Süüdistuse kohaselt pani Rohumets 1992–2009 toime erisuguseid seksuaalkuritegusid 10 lapse suhtes, kellest nooremad olid alla viieaastased. Tema juurest leidis politsei üle 2000 pildi, millel oli kujutatud alla 14aastasi lapsi erootilistes situatsioonides.

Jaanusel oli ka internetis suur ja avalik lastefotokollektsioon, millest nii mõnigi oli üpris nilbe. Eesti Ekspressi andmeil oli ta ise ainult ühel neist 176 pildist. Otsest pornograafiat võimud tollest pildikogumist ei leidnud, kuid nii mõnigi foto olevat tehtud väga veidra fookuse või rakursiga.

Hinnatud töökaaslane

Jaanus töötas viimased aastad enne vahistamist mainekas autofirmas Inchcape Motors, mis müüs ja hooldas Jaguare, Land Rovereid ja Mazdasid. Seal oli ta hinnatud vahva kolleegi ja kuldsete kätega meistermehena. Firma palgal oli Jaanus mullu 2. septembrini ehk vahistamiseni.

"Vaatasime üksteisele arusaamatuses otsa," kirjeldas firma töötaja 7 aastat tagasi enda ja kolleegide tundeid, kui nad kuulsid, et Jaanus türmi pandi.

"Meil ei olnud loomulikult mitte mingisuguseid kahtlusi tema suhtes. Jaanus oli väga tore kolleeg! Keegi ei osanud midagi sellist arvata," kinnitas küsitletu. "Ta oli töökaaslasena ääretult sümpaatne, niivõrd abivalmis. Mida iganes vaja oli, tema alati aitas. Seda muidugi täiskasvanute tasandil, töökeskkonnas ja tööajal. Millega Jaanus väljaspool seda tegeles, me ei teadnud. Rõõmsameelne ja tore mees oli. Aga tuleb välja, et iial ei või teada. Karm värk!"

Jaanus oli laia tutvusringkonnaga mees, tuntud nägu ja nimi automaailmas, varmas sõna võtma maastikusõidu- ja muudes autondusfoorumites.