PROTESTIKS PANKURITE VÕIMU VASTU: Sotsiaalvõrgustikes levib foto, millel on Pavlenski põleva pangahoone ees.Foto: Twitter / Capucine Henry  
Maailm
16. oktoober 2017 20:01

Putini eest pagenud performance'i-kunstnik pistis Prantsusmaal panga põlema (20)

Vene performance'i-kunstnik Pjotr Pavlenski süütas ööl vastu esmaspäeva Pariisis Bastille' väljakul Prantsuse Panga hoone aknad. Ta soovis sellega kutsuda inimesi võitlusele rahameeste vastu. „Pankurid on võtnud üle monarhide koha. Me vajame kogu maailmas revolutsiooni,“ ütles Pavlenski aktsiooni ajal, mida pildistas fotograaf varjunimega Capucine Henry.

Oma skandaalsete aktsioonidega tuntuks saanud naisliikumise Femen esindaja Inna Ševtšenko kirjutas Twitteris, et koos Pavlenskiga võeti panga juures kinni teinegi aktsioonikunstnik, mehe elukaaslane Oksana Šalõgina.

Pavlenski kogus Venemaal sellega kuulsust, et süütas Moskvas Lubjankal protestiks Ukraina režissööri Oleg Sentsovi vahistamise ja kohtu alla andmise vastu FSB peahoone ukse. Sentsov arreteeriti Krimmis ja mõisteti vangi terrorismisüüdistusega. Tema tuntuim ettevõtmine oli 2013. aastal, kui ta end Punasel väljakul alasti kooris ja tagus politseinike silme all oma munandid sillutisse kinni. Ta kinnitas, et tegi seda protestiks kodanikuõiguste piiramise vastu: „Võimud muudavad riigi üheks suureks vanglaks, röövides tavalisi inimesi ja suunates sel viisil saadud raha politsei ja teiste julgeolekuasutuste tugevdamisse,“ teatas Pavlenski toona. Ta süüdistas ühiskonda apaatsuses ja tegevusetuses politseiriigi vastu võitlemisel.

Kuid mitte need aktsioonid ja lühiajalised viibimised trellide taga ei pannud Pavlenskit Venemaalt põgenema. Ta pühkis minema, kui näitlejatar Anastassija Slonina süüdistas teda eelmise aasta lõpus seksuaalses ahitamises. „Mulle öeldi, et võin selle eest kümneks aastaks vangi minna,“ lausus Pavlenski toona. Ta pidas süüdistust väljamõeldiseks. „Ma ei lähe Putini vanglasse,“ kinnitas kunstnik. Pavlenski pages Prantsusmaale, mida pidas demokraatliku riigi musternäidiseks.

Riias tegutsev Venemaa opositsiooniline infoportaal Meduza märgib, et Prantsusmaa andis talle (nagu ka elukaaslasele ja kahele lapsele) asüüli tänavu mais. Prantsusmaa ajakirjandusväljaanded nihutavad küll varjupaigaõiguse andmise varasemale ajale, jaanuari.

Huffington Post kinnitab, et kunstnik arreteeriti küll kell 4.10 esmaspäeva varahommikul, kuid pole teada, milline karistus ja kas üldse talle määratakse. Ajalehe väitel kavatseb Prantsuse Pank esitada talle kahjunõude. „Hoone on saanud kannatada ning me ei saa kontorit mõnda aega avada,“ tsiteerib ajaleht panga teadet.