Eesti uudised

Taani pühamu Tallinna vanalinnas  

Linda JÄRVE , 7. september 1999 00:00
ESKIISPROJEKT RÕHUTAB AJALOOLIST: Koht on legendidel ja Kuningal ning ilusal haljastusel. Foto: Urmo Udras
Arhitektid Tiina Tuulik ja Lea Järve on teinud eskiisprojekti Taani Kuninga aia restaureerimiseks. Nad on ajaloolise aia kohta teinud tõsise uurimistöö.

Tiina Tuulik: "Meie varasem töö käsitles teisel pool müüri paiknevat Komandandi aeda. Seetõttu anti ka kõrvalolev Taani Kuninga aed meie lahendada. Kuigi tähtaeg oli väga lühike, oli see väga tore töö. Eriti seepärast, et olen oma silmaga näinud, kui oluline see koht taanlastele on."

Neitsitorni ja Niguliste kiriku vahel paiknevas Taani Kuninga aias käib kindlasti iga taanlane, kes Eesti pealinna külastab. Ja laulab kõva häälega või tasakesi oma hinges Taani lipu laulu. Oma riigi- ja rahvuslipu ehk Dannebrogi auks.

Legend Taani lipust

Iga laps Taanis teab, et kunagi vägev Taani kuningas Valdemar II on pidanud eestlastega Tallinnas ( = Taani linnas) kuulsusrikka lahingu. Peapiiskop Andrease imettegeva palve peale langes lahingu ajal taevast alla punane lipp valge ristiga, mis tõi taanlastele võidu. Oli aasta 1219.

Praegu on Taani Kuninga aed räämas ja üksildane. Tuntum on selle servas asuv Neitsitorn. Kõik tallinlased ei teagi, et aia kaudu Toompealt otse all-linna saab. Vaid tudengid ja muud õppurid on avastanud, et selle terrassid on meeldiv õppimiskoht. Vaikne ja rahulik, eriti kui võrrelda lähedalasuva Lollidemäega Harju tänaval või mõne narkomaanide nurgatagusega.

Maastikuarhitekt Tiina Tuulik on oma Tallinna arhitektiteadmisi kaks aastat täiendanud Taani Kuninglikus Kunstiakadeemias. Seetõttu oli Taani Kuninga aia uuendamise projekt talle eriti südamelähedane töö.

Püha koha tulevik

Kõigile avatud ajaloolisest aiast avanevad kaunid vaated all-linnale. Terrassidel on rohkesti viiteid Eestit ja Taanit siduvatele legendidele. Kui tulla ülemisse aeda Toompea poolt, jõutakse lilleklumbini muruga, mille keskel troonib skulptuur.

Paekivisillutises vonklev punane tee juhatab edasi Neitsitorni poole, mille jalamile jääb välikohvik. Sellest vasakul on paekiviastmestik - "teater". Siit näeb kaugele ja siin annab midagi põnevat korraldada.

Punast teed mööda jõuab alumistele terrassidele. Rohelisel terrassil kasvavad kõrged põõsad. Legendi terrassil suure vana vahtra lähedal lamab suur must poolkera ehk "Legend". Kivvi on spiraalselt raiutud legend Taani lipu langemisest. Lugemiseks peab uudistaja jalutama ümber "Legendi"

Tiina Tuuliku sõnul on just "Legend" magnet, mida taanlased tulevikus vaatama tulevad. Ja muidugi ka Kuninga terrass.

Paekivist seina küljes on Kuningas ise, müüritisel tema vastas saab olema kuju, mida arhitektid praegu lihtsalt "Taani asjaks" kutsuvad. See peaks olema taani kunstniku töö, mis nagu kujutaks dialoogi Kuningaga. Aga nende vestluse teema jääb läbi aegade saladuseks ja tekitab aias kõndijale aimusi saladustest.

Punasesse kivisillutisse lõikub valgetest kividest rist. Sel lipuna mõjuval taustal paistab silma mälestuskivi tähtsate aastaarvudega.