ÄRATAB HUVI: Mailis Repsi tütar Charlotte tahab Märt Sultsi auhinnale lähemalt pilku heita.Foto: Tiina Kõrtsini
Mariann Prooses 16. oktoober 2017 17:06
Pühapäeva õhtul peeti kõikjal üle Eesti suurejooneliselt erakondade valimispidusid. Äreva ootuse tundidel – kes järgnevaks neljaks aastaks kohalike omavalitsuste juhthoobade juurde pääsevad? – lasti voolata alkoholil ning pakuti head-paremat.

Uksed valimispidudele avati kella 20 paiku. Tallinnas olid toimumiskohtadeks valitud linna popimad peopaigad. Reformierakond ja Keskerakond pidutsesid seekord lähestikku, esimene neist Rotermanni kvartalis veinirestoranis nimega R14 ning teine Manna La Roosas. Sotsiaaldemokraadid valisid peopaigaks Humalakoja, EKRE Radissoni Reval Café, Savisaare valimisliit ja Tegus Tallinn ootasid valimistulemusi kohvikus Komeet ning valimisliit Vaba Tallinna Kodanik võõrustas liikmeid KuKu kohvikus.

Savisaare valimisliidu ja Tegusa Tallinna peol oli lisaks pakutavale lihale-kalale mõeldud ka veganitele ja tervisliku toidu austajatele. Menüüs oli muu hulgas rostbiif rõikakreemiga rukkileival, tomati-mozzarella-suupiste basiilikupestoga, kitsejuustusalat, avokaado-carpaccio krevettidega, peedikotlet, aurutatud toortatar, küpsetatud veisepõsk punaveinikastmega ning võis praetud kohafilee sidrunikastmega.

Ka sotsiaaldemokraatide pidulaud paistis silma tervislikkuse poolest: laual olid peedi-kitsejuustu korvikesed, lõhetartar, krevetid ja falafelid. Menüü kiitis heaks ka Pirital sotsiaaldemokraatide ridades Tallinna linna volikogusse kandideerinud toitumisnõustaja Erik Orgu. „Olen toiduvalikuga väga rahul,” rääkis ta Õhtulehele. „Tervislikule toitumisele on kõvasti rõhku pandud.”

Keskerakonna laudadel olevad road olid veidi igapäevasemad: kanavardad, kartul, liha ning kausside viisi vahemerepärast salatit oliivide ja fetajuustuga. Kui tervitusnaps otsa sai, võis suunduda baari keelekastet ostma, kus muu hulgas pakuti valikut kokteile, mille eest küsiti viis eurot.

Kui Keskerakonna pidu kulges vaikselt omasoodu ning joobnud inimesi märgata ei olnudki, võttis Reformierakonna pidu kohe rõõmsamad tuurid ning Õhtulehe reporteri tähelepanekute kohaselt said nii mõnedki jalad  pehmeks joodud. 

Õnneks ei olnud kuulda, et Tallinna valimispidudel oleks melu nii suureks kasvanud nagu juhtus Tartus Reformierakonna valimispeol: sinna saabus kutsumata külalisena valimisliidu Südamega Tartu nimekirjas kandideerinud Reio Laurits, kes oli liialt alkoholi pruukinud. Teda minema toimetama tulnud turvameestele vastu puigeldes viskus Laurits põrandale ja karjus: „Appi, vägistatakse!“

Mitmetel erakondade pidudel tuli esinumbrite saabumist tükk aega oodata, kuid aega tühjalt ei raisatud. Enne Savisaare saabumist jagas Olga Ivanova rohkelt intervjuusid ning küsimusele, kas ta tunneb end reedetuna, et ei sündinud „kolme õe“ valimisliitu, vastas ta Edgar Savisaare sõnadega. „Iga inimene otsustab enda jaoks ja elab sellega edasi. See oli minu valik ja ma ei kahetse praegu seda.“

Nii Ivanova kui „kolme õe“ valimisliidust loobunud Toom tähistasid valimistepäeval ka sünnipäeva ning laul õnnesooviks rõkkab nii Savisaare valimisliidu kui ka Keskerakonna pidudel.

Keskerakonna põhimängijad Jüri Ratas ja Taavi Aas leidsid aega, et astuda läbi ka teiste erakondade valimispidudelt. „Viisakas on käia konkurente tervitamas,” ütlesid nad. „Debati aeg on läbi ja valijad ootavad, et tehtaks võimalikult palju koostööd,“ ütles Taavi Aas IRL-i pidu külastades ja lisas, et ei välista koostööd ühegi poliitjõuga.

Keskerakonna liikmete nägudele tõi näole naeratuse Mailis Reps, kes põikas peolt läbi kõige väiksema pereliikme tütar Charlottega, kes tahtis Märts Sultsile populaarse valimisklipi eest kingituseks saadud vahuveinipudeli korgist haarata.

Pere pesamunaga oli vaja toimetada Taavi ja Luisa Rõivasel, keda Reformierakonna peo alguses veel näha ei olnud. „Lapsehoidjal läks aega,” vastas Rõivas Õhtulehe reporteri küsimusele, miks ta peole hiljem jõudis. Ehkki Luisa tundus olevat veidi kurvameelne, hoidis paar õhtu jooksul kokku ega lasknud teineteist silmist.