Maailm

Iraagi väed piiravad iseseisvust igatsevate kurdide linna (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 16. oktoober 2017 18:00
RAHUMÄRK? Iraagi sõdur lehvitab Kurdistani lippu.Foto: AFP / Scanpix
Iraagi sõjavägi võttis enda võimu alla Kirkuki linna ümbritseva sõjaväebaasi, Baba Gurguri naftavälja ja naftafirmale kuuluvad kontorihooned. BBC kirjutab, et sõjaväeoperatsiooni põhjuseks on iraagi kurdide hiljutine iseseisvusreferendum.

Iraagi võimude sõnul ei osutanud kurdid vastupanu. Mõnedel andmetel toimus Kirkukist lõunast siiski kokkupõrkeid kurdide vabadusvõitlejate pešmergide ja Iraagi sõjaväe vahel.

Mitte nii sõbralik? Iraagi sõdur viskab näppu, taustal täissoditud sein kurdi lipuga. Foto: AFP / Scanpix

Samal teemal

Eelmisel kuul hääletasid iraagi kurdid iseseisvusreferendumil iseseisvumise poolt. Nende referendumi (millel andis jaatava hääle 90 protsenti osalenutest) mõistsid eriti valjult hukka Iraak ja Türgi, kuid ka teised riigid ei poolda Iraagi kurdide iseseisvust.

Iraagi peaminister Haider al-Abadi kuulutas referendumi põhiseadusvastaseks, kuid Kurdistani regionaalvalitsus kinnitas, et tegemist oli täiesti seadusliku toiminguga. Peaminister ütles, et sõjaväeoperatsioon Kirkuki lähistel oli vajalik selleks, et kaitsta riigi ühtsust ning rõhutab operatsiooni rahumeelsust.

„Kutsume kodanikke koostööle meie kangelaslike vägedega. Sõjaväe kohus on meie rangetele direktiividele alluda ja esmajoones kodanikke kaitsta, seejärel ohutust ja korda tagada ning kaitsta riigiehitisi ja -asutusi,“ lisas peaminister al-Abadi.

USA-l on rauad mõlemas tules ning nende ametnikud suhtlevad rahu tagamiseks mõlema osapoole esindajatega.

Samal teemal

26.10.2017
Iraak ei ole nõus Kurdistani ettepanekuga iseseisvumisplaan külmutada
24.10.2017
Riigikogu toetab avalduses Iraagi kurde, kuid mitte nende omariiklust
11.10.2017
Türgi läheneb Venemaale ja norib tüli USAga
03.10.2017
KODUMAATA RAHVAD: iseseisvuspüüdlused Veneetsiast Gröönimaani