Orkaanipilved Doonbergi kohalFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Piret Kütt 16. oktoober 2017 12:59
Lääne-Euroopa ilmateenistused, päästeteenistused ja elanikud jälgivad praegu huvi ja hirmuga Atlandil toimuvat, kuna Iirimaa suunas liigub orkaan Ophelia. Orkaan peaks jõudma Iirimaale täna pärastlõunal. Õhtul liigub see edasi juba Suurbritannia põhjaossa. 

Päästeameti hädaolukorraks valmisoleku osakonna eksperdi Toomas Luige sõnul orkaanituuled Eestini ei jõua. "Näib, et Eestini ei jõua ka mitte Ophelia jäänused, sest need liiguvad Norra merele. Küll aga võib kaudne mõju seisneda selles, et 17. oktoobril jõuab Eestini tavatu soojus, kui pole välistatud õhutemperatuuri tõus üle 15 kraadi."

Ophelia on 2017. aasta Atlandi orkaanihooaja 16. troopikatsüklon ja 10. järjestikune orkaan. Viimane asjaolu on rekord, sest viimati võis 10 järjestikust troopikatsüklonit orkaaniks tugevneda 19. sajandil, ent sellest ajast on andmeid napilt. Kindel on see, et säärast olukorda pole esinenud kogu satelliitide ajastu jooksul ehk alates 1970ndatest, kui on olemas kindlad ja suhteliselt täpsed andmed kõikide troopikatsüklonite kohta. 

Eestlasel kehv ettevalmistus

Päästeameti uuring näitab, et Eesti pered on erakorraliste hädaolukordadega toime tulemiseks vajalike varude ja vahenditega veel üsna puudulikult varustatud. Vaid igas kümnendas leibkonnas olemas kõik olulisemad vajaminevad varud. 

Päästeamet on ette valmistanud aga tegevuskava, mille järgi hakkavad inimesed, kes seni on teinud peredes vaid tuleohutusnõustamist, alates 2019. aastast rääkima igale majapidamisele ka hädaolukordadeks valmistumisest.

Samal teemal

Kommentaarid  (25)

vaja 17. oktoober 2017 13:27
küünlad, tikud ( ja välgumihkel), sool, konservid, avaja, kuivikud, halvaa -- see kehtib kui elektrit pole.
tavaline mees 16. oktoober 2017 20:40
Päästeameti kodulehel on ju pikk jutt olemas selle kohta, mida soovitatakse koju varuda ja kuidas käituda. Suur osa infost muidugi säärane, mille peale iga terve mõistusega inimene isegi tuleb, aga kasulik tutvuda siiski:
https://www.rescue.ee/et/kodanikule/elanikkonnakaitse/
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS