Eesti uudised

Psühhoterapeut: laste kodust põgenemine võib tulla vanemate liig kõrgetest ootustest

Toimetas Kristin Aasma, 13. oktoober 2017 21:48

62 KOMMENTAARI

a
Anna/ 15. oktoober 2017 18:41
"Vanemad võiksid mõelda mida üks laps vajab". Kuidas peaksid vanemad saama mõelda mida nende laps tegelikult vajab, kui lapselt ainult nõutakse, mis tähendab ka, et vanematelt nõutakse. Lastele antakse tänapäeval koolis sellisel hulgal kodutöid ja kohati laste arengutasemele mitte vastavaid kodutöid (nt 1. klassi laps peab oskama teha referaati), kus vanemad peavad lastele kodutööde lahendamisel appi tulema. Kas keegi on mõelnud sellele, et ka vanematel on kodus omad ülesanded peale tööpäeva? "Vanemad keskenduvad liiga palju saavutustele, hinnetele ja tulemustele". Loomulikult! Kui laps saab koolis halva hinde või käitub mitte nõuetekohaselt, siis näidatakse ennekõike näpuga vanemate pihta.
k
kui tore../ 15. oktoober 2017 03:18
et ühe hüpoteetilise artikli peale on kõik nii targad teiste elude suhtes!
https://www.youtube.com/watch?v=AINCbdkAyVk
t
Tean mis tunne on see,kui kodus millegagi rahul ei olda!/ 15. oktoober 2017 02:12
.Laura Liisa oli tegelikult väga vapper tüdruk,et oskas end kitsta.Tundub et selle tüdruku kodune elu läks käest ära.Järelikult vanemad käivad talle millegagi peale.Loodame et varsti tuleb midagi ilmsiks.
a
an/ 14. oktoober 2017 13:11
pisiasjades ongi kurat peidus, kui neid ei märgata siis pääseb põrgu valla.
p
psühholoogiliselt/ 14. oktoober 2017 12:09
Paljudes materiaalselt heal tasemel peredes on laps emale prestiižinukk. Et saaks sõbrannade ees uhkeldada.
Tütar peab saavutama kõik selle, milleni ema ise ei küündinud. Laps peab käima muusikakoolis ning klaverit mängima. Soovitavalt ka viiulit või muudki. Ning ka kenasti laulma. Laps peab käima balletikoolis. Peab õppima süvendatult kunsti, võõrkeeli. Maalima. Tegema iluvõimlemist. Ja edukalt osalema igasugu minimisside valimistel. Selleks tassitakse laps kas või plastilist kirurgiat tegema. Et ikka sobiva nukunäo pähe saaks.
Ilmselt vajaksid taolised emad ise teatava arsti abi ning teraapiat.
k
ka ema/ 14. oktoober 2017 11:39
Kõrged nõudmised aga ise ei küündi õigekirjnigi, vägivald, nii füüsiline kui ka psüühiline ja laste liigne kamandamine ajamine treenigutesse, mitmetesse ringidesse ja ka hoolimatus ( joostakse välismaale tööle, lapsi jäetakse üksi või kellegi hoolde,kes ise ei hooli). Mida see pisikene või vähe suurem laps tegema peab, elada ju veel ei oska, pole kedagi kes kaisteks ja kes annaks head nõu, sageli pole rahagi, mida ta tegema peab...ta läheb ära sealt, kus on paha.
v
Vanemad Isa Ema tuleks aidata ja mõistmist arutada/ 14. oktoober 2017 10:22
Kui vanematel on see esimest korda! Siis peaks vanemaid pigem toetama ja aitama, mitte lahmima ja kohe rtuleks trellide taha saata. Sest ennem ei ole inimene tark kui ta rumal ei ole ära olnud! Nagu Piiblis Jeesus visaku see kiviga kes on patuta!
H
??/ 14. oktoober 2017 10:09
Hakkame nüüd oletama jah? Ilma et midagi asjast teaks?

a
Alla 23 siis ravile v?/ 14. oktoober 2017 08:50
Mingi väiksemate m*nnide krimisse ja kliinikusse ülesandja ei tule siia intelligentse lapse hingeelu avalikuse ees rüvetama!
j
Juhan./ 14. oktoober 2017 07:53
Andke lastele suuremad õigused ja unustage nende kohustused siis ei teagi mida nad nõuda võivad.
m
Mädanik/ 14. oktoober 2017 08:39
Lapsi ei saa üle koormata ülevõimete nõudmistega.Sellest võiks ikka aru saada.
<
14. oktoober 2017 07:47
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
h
helle/ 14. oktoober 2017 15:56
politsei peab ka olema praktiliseks tegutsemiseks valmis. Ega mingi nukkude otsimine anna seda kogemust kui inimlapse otsimine. Mida sa ise kasulikku tegid sel ajal, kas olid vabatahtlik otsija, ei usu va kriunuja , seda sa oled
b
B/ 14. oktoober 2017 07:19
Antud juhtumi puhul mainiti ju kusagil väljaandes, et tegu väga tubli, andeka ja tegusa tüdrukuga.
Ju siis ikka kodus midagi valesti..kurb! Samas on selle psühholoogi jutus täitsa tõepõhi all, tihtilugu nõutakse lapselt nö üli üli üli tulemusi.
m
mai/ 14. oktoober 2017 07:46
koolis ju nõutakse, muidu hakatakse alavääristama
j
juuni maile/ 14. oktoober 2017 09:56
Enamasti on see, et koolis nõutakse ainult väga häid tulemusi, mingi väljamõeldis. Tegelikult on õpetajate soov, et õpilane õpiks võimetekohaselt ja laste võimed ongi erinevad. Koolis saadakse sellest enamasti aru. Paljudes kodudes on aga ees vanematel mingi kinnisidee, et lapsel peavad olema kõik viied, andmata aru oma lapse tegelikust võimetest. Ja kui lapsele on kodu poolt esitatud nii suured ootused/nõudmised, siis mida see laps tunneb ebaõnnestumise korral teiste hulgas?
Väga sagedased on juhtumid, kus lapse tulemus ei vasta vanemate ootustele ning sildistatakse laps a la - sa ei saa hakkama, kuhu sa elus nii jõuad jne. Või siis süüdistatakse õpetajat valesti hindamises.
Kindlasti ei peaks antud juhtumis ei õigustama ega süüdistama last. Pigem on see juhtum ÄRATUSEKS lapsevanematetele, kes ei oska/ei taha oma lapses näha last.
e
ei/ 14. oktoober 2017 09:41
See on vaid osades peredes, kus vanemate piiramatus auahnuses survestatakse last iga hinna eest olema priimus. Väga palju on emasid, kes muudkui kiitlevad igal võimalusel, et lastel koolis puhatalt viied või neljad-viied, ise tegelikult teadmata, mida lapsed tegelikult teevad ja mis neil hinges toimub. Väine pokazuhha eelkõige. Tegelikus elus on tihti koole kiituste ja medalitega lõpetanud parajad soossepad Nende enesehinnang on kõrgele aetud, viielise käitumine upsakas, kuid oskus suhelda ja vastutada on tihti olematu. Kodustes töödes, sest laps ju kogu aeg õppis, on sellised enamasti oskamatud, sest tööharjumusi pole. Kuidagi väga hale oli näha kõrgharidusega ema oma 18 aastase viielise tütre saapaid viksimas ja "lapse" tuba koristamas, sest lapsel ju palju koolitööd. On fataalseid juhtumeid, kus kooli(ka kõrgkooli) pooleli jätnud kardavad seda kodus, kus on lastelt kõrge ootus , öelda ja valivad hirmus äärnusliku tee, vabasurma.
Teisalt on tänases ühiskonnas paljud pereelud nii sassis, kodus on emadel laste jaoks onud , kes on ema jaoks tähtsmad kui oma laps ja lapsed täiesti omapäi ja kontrollimatult tegutsmas. Teismelised otsivad ringi hulkudes enadtaoliste saatusega laste seltsi ja koos tehakse sigadusi. Neist saavad vargapuntide liikmed, narakarid Nagu väilselt "tubli pere" lastest kasvavad küünilised ülbikud ja teistest julmalt üle sõitjad kodanikud , teen mis tahan, nii ka katkiste kodude lapsed on suureks saades kurja hingega inimesed, sageli üsna salakavalad. Kodudest plehku pannud lapsed otsivad paljudel juhtudel lihtsalt ka odavat tähelepanu. Jõhkras ja suurte tarbimsiharjumustega kodudes kasvanud kannavad endas sama mustrit edasi.
Miks antud loos kodust ära jooksnud tüdrukule peavarju andnu ei teavitanud vanemaid ega politseid, et laps on nende juures?
a
aga jaahh/ 14. oktoober 2017 07:02
Ükskõik, mis see põhjus ka pole, lapse poolt ikka julm tegu, et niiviisi kolada kaks ööd japäeva ning mitte kellelegi teada anda. Võinuks ju mingi sugulase juurde minna, aga meelega peita kõigi eest! Uskumatu nii noorelt lapselt sellist käitumist oodata? Mis küll edasi?
i
Insener/ 14. oktoober 2017 07:22
Edasi on see et põhjus tuleks avaldada. Mitte selleks et kellegi üle saaks kohut mõista vaid selleks et teised lapsevanemad saaksid ehk vigu vältida, muidu hakkab sarnaseid juhtumeid tulema tulevikus järjest sagedamini.
v
Vello/ 14. oktoober 2017 07:22
Muidugi.
Mõtles läbi ja tegi!
Aru ikka saad, mida räägid?
m
14. oktoober 2017 08:26
Mõtleski läbi, organiseeris endale sugulase tühja korteri võtme, et seal ööbida saaks. Kas see pole läbimõtlemine
s
sellel/ 14. oktoober 2017 11:38
peab olema põhjus. Loodetavasti selgitatakse välja põhjus, miks 10-aastane tüdruk ei tahtnud koju minna ja varjas end.
s
Saripõgenejad/ 14. oktoober 2017 06:54
On teatud hulk lapsi kes kodus ei seisa. Hilisõhtul koju saabunud vanem ei oskagi muud kui politseisse teatada ja - ongi kõik. Üks laps näiteks sõitis sageli omapead rongiga maale vanaema juurde. Vanaemal aga polnud telefoni.
k
Kustutatud kommentaar/ 14. oktoober 2017 06:41
Kui ametnike tegevust hindame, siis kommentaar tsenseeritakse.
t
tibloidin/ 14. oktoober 2017 07:23
WTF?
Su kommentaar on ju üleval?
Mida Sa jobu risustad?!
Mida Sul öelda on?
ö
Öelda on/ 14. oktoober 2017 09:55
politsei võimekuse kohta kadunud inimesi otsida. Näiteid teab igaüks ise. Näiteks Hamutova juhtumis oli kadunud neiu laip teeservast ainult paarikümne sammu kaugusel. Või ma eksin? Vaat sedalaadi kommentaar kustutati.
n
Nojah/ 14. oktoober 2017 06:40
Miks tatid kodust ära hakkavad jooksma seda me ei tea. Küll aga saime teada meie politsei jms. asjapulkade võimekuse kadunud isikuid üles leida.

k
kuriema/ 14. oktoober 2017 06:26
Mina sooviks, et mu laps käiks trennis, et ta vaba aeg oleks sisustatud tegevusega, mil on järelevalve. tahan, et ta loeks. Laps aga istuks nutiseade näpus ainult ja käiks sõpradega linnapeal hulkumas.
nii me vaidleme ja tülitseme sel teemal. Olen ka kuri ja ootan lapselt liiga palju, ei lase lapsel laps olla?
v
Vello/ 14. oktoober 2017 07:25
Ea küsimus ju.
Ära ta samuti jooksnud pole.
Järelikult midagi teed õieti :)
l
Lihtsalt/ 14. oktoober 2017 08:20
Misasi see teil on, trenn ees ja trenn taga. Seletage lahti- kas ilma nn. trennita ei saa ega tohigi enam elada. Jalutamine, jooksmine, rattasõit, golf, MNujumine, pallimängud vabas looduses- kas need ei toimigi enam? Või ei ole TRENN rahatu ja kasulik elamisviis?
j
Jah/ 14. oktoober 2017 10:50
Olen näinud peret, kus hinne 4 toob kaasa pika epistli ja kahtlemise lapse vaimsetes võimetes ja samal ajal peab laps käima veel ringis ja trennis, kus ta peab vanemate nõudel ka kindlasti kõige edukam olema.
k
Kuriema/ 14. oktoober 2017 20:48
Pole ju ka hea see, et ta peale kooli läheb hulgub kuskil sõpradega. Sõpradega, kes ei käi kuskil trennis ega ringis. Nii need lollused, pahandused ja õnnetused tulevad, kui lapsel on palju vaba aega.
k
ka ema Kuriemale/ 15. oktoober 2017 03:14
Juba see et sa muretsed, kas sa teed õieti - näitab et sa teed kõik õieti.
Sest keegi ei tea 100%, mis on õige või vale. Kõik eksivad - aga üks on kindel, kõik vanemad, kes oma lapsi armastavad või hoolivad, soovivad oma lastele parimat. Muud ei saagi vanemad teha. Mitte ükski vanem, kes oma lapset hoolib, ei soovi talle teadlikult halba. EI OLE OLEMAS KULLAST REEGLIT, ET VOT AINULT NII ON ÕIGE! Emal peab olema abiks vaist, instinkt ja elutarkus.
Lapsed on nii erinevad - lausa ühesama pere lapsed, et siin pead olema elukunstnik, et kõigega ideaalselt toime tulla. See pole alati võimalik ega vajalik.
Piisab oma lapse armastamisest ja südamest parima soovimisest.
PS! Lapsevanem peab olema enesekindel ja järjepidev, sest ebakindla vanema tunneb laps ära ja selline ei ärata lapses ei turvatunnet ega usaldust. Sinu enesekindlus peab lapsele näitama sinu armastust, hoolivust ja elutarkust.
Ja kõik muud targutajad - eks vaataks nende lapsi hiljem...
e
ei ole kuri ega halb,/ 15. oktoober 2017 17:08
vaid hooliv ja hoolitsev ning lapse tulevikule mõtlev ema.TUBLI OLED! JÄTKA SAMAS VAIMUS ,ÄRA LASE PEAD NORGU.TEAN,et see pole kerge.
k
Kindel/ 14. oktoober 2017 04:16
Hea ,et tüdruk on elus ja terve. Ärme käitume lastega nagu orjadega vaid anname neile ka hingamisruumi.Nii nagu käitume, saame tagasi head või halba.Mõelge sellele!
o
orjadest/ 15. oktoober 2017 12:43
Paraku peavad osad lapsed orjastamiseks juba seda, kui neil palutakse tunnis kuulata ja jõudumööda ülesandeid teha. Ometi kui ei õpita elementaarseid tööoskusi (aine õppimisest ma ei räägigi), siis on nende noorte tulevik täiesti tume. Paljude noorte jaoks on ainus huvipakkuv tegevus facebook'is ja muudes portaalides "hängimine", kõik muud tegevused on orjastamine.
l
Laps/ 14. oktoober 2017 01:19
Need aastad 6-12a. vene ajal 1960a. olid ikka põnevad. Küll sai kodus lõhutud töökorras grammafon, käokell, et kes seal sees räägib, veel sussikud ja õunavargused naabritelt, kuigi omal õunad olemas. Need teod tasuti ikka urvaplaastriga ja vaata imet tuli sealt tagantpoolt ikka pähe ka midagi. Sama oli ka kooli lollustega, kusjuures mingit omavahelist tagakiusamist ei olnud, ikka kambavaim. Õpetajat austati väga. Kõva karistus oli õpetajete toa ukse taga seismine, häbi maani ja kui sealt veel dire kabinetti pidid minema, siis oli kindel, et ema või isa kooli. Käitumise hinne 2 ,3 tähendas juba kooliga hüvasti jätmist. Vot nii me kasvasime.... urvaplaaster õigel ajal ja peaks aitama. 66a. pole kunagi trellide taga olnud.
e
./ 14. oktoober 2017 03:16
enamus ei ole trellide taga olnud
m
Märkus päevikus/ 14. oktoober 2017 06:47
Õpilaspäeviku pidamine oli iga õpilase kohus. Kirjas ainetunnid nädalaks ette. Siis mida õppida antud ja mis hinde õpetaja vastamise eest pani. Igal nädalavahetusel kirjutas lapsevanem õpilaspäevikusse allkirja. Viielised said siis kiita. Meie ei saanud..
i
Insener/ 14. oktoober 2017 07:19
Käitumise/hoolsuse hinne oli stabiilselt 3 alates 1. klassist kuni kooli lõpuni... Siiani ei tea, miks...
n
naisuke/ 14. oktoober 2017 08:22
mul oli ka põhikooli lõputunnistusel vene keel 3, teised 5. Siiani ei tea, miks...
i
Isa/ 13. oktoober 2017 23:24
kodustja oma vanemate kraaklemise eest põgenenud väike tüdruk seisab poes.Tal on küll kõht tühi , aga laps kannatab, ei varasta.Kuidagi nukker tunne on seda juttu ja pilti nähes.
v
vanaisa/ 13. oktoober 2017 23:30
Mõtlesid ise välja? Tüdrukul oli raha küll,ostis isegi mänguasja D-terminali kioskis. Ja mis kraaklemine? Oled kõrvalt näinud?
m
Möh/ 14. oktoober 2017 08:09
Mina olen näinud. Kole oli.
t
to: vanaisa/ 14. oktoober 2017 08:23
ei mõelnud ise välja, politsei ütles, nägin ka seda ütlemist teles.
e
Eluga kursis/ 13. oktoober 2017 22:45
Milleks rääkida antud konkreetsest juhtumist oletusi tehes? Me ei tea inimeste peres ega hinges toimuvast ja ei oska hinnata, milles asi tegelikult oli. Mida igasugused spekulatsioonid annavad? Ilmne on, et laps ja pere mingit abi vajab. Absoluutselt ei vajata negatiivseid kommentaare ja "tarku arvamusi". Sede probleemi ei lahendata kommentaariumides. Vähemalt mõned konkreetsed lood võib jätta kommenteerimata. Küll aga võib arvata ervamust üldiselt, aga mitte lahmides.
e
Ebaõiglus ja vaesumine/ 14. oktoober 2017 03:00
Praegu levib Teise Eesti kodanikes depressioon ja lootusetus. Eks see mõjub ka lastele.
b
Beavis/ 14. oktoober 2017 07:38
Jaa muidugi.
Mis siis veel Aafrika lastega on?
WTF mees!
j
jaan/ 14. oktoober 2017 07:50
äkki seal kõik ühesugused vaesed
e
eelmuthh/ 13. oktoober 2017 22:31
Vaadates tuttavate või sugulaste perekondi, osadel juhtudel minul on küll jäänud mulje et lapsest tahetakse üliinimene kasvatada.Need laste pidevad trennid ja huvilala ringid kooli kõrvalt on ennekuulmatu.Vanemad on lihtsalt ogarad.Võiks lapsele ikka kaasa tunda aga mitte teda piinata!
m
möhh?/ 13. oktoober 2017 23:50
Huvialaring on lapse piinamine? Trenn ka? Minu tutvusringkonnas on jälle vastupidi- lapsed nutavad,et tahaks rohkem,aga vanemate rahakott ei kannata neid huvialaringe ja trenne välja,mida tahetakse kõik!
m
mää/ 14. oktoober 2017 03:20
Kas kõik tutvusringkonna täiskasvanud ka käivad peale tööpäeva trennis ja huvitevgevustes? Kui ei käi, siis ei ole norm. tuttavad? Stabiilne vaimu ja füüsise väsimus ongi paljude pprobleemide põhjus.
a
Abi/ 14. oktoober 2017 03:21
Kui kahju, et kõik tutvusringkonna lapsed nutavad. Seal on küll midagi tõsist lahti!
v
Vello/ 14. oktoober 2017 07:39
r
realist/ 13. oktoober 2017 22:26
Võib ka vastupidi olla. Kui vanematel ei ole kõrgeid ootusi ja üleüldiselt on lubatud KÕIKE TEHA. Kes meist 10 aastasena ei oleks unistanud iseseisvast elust ilma ema-isata,kasvõi natukene? Antud juhul võib laps olla nii ärahellitatud,et tegigi teoks. Võimalus oli ka,sai mõne sugulase tühja korteri võtmed ja pani jugama. Raha tundus tal ka olevat. Teadis väga hästi,et otsitakse,aga tal oli savi. USA-s oleksid vanemad sellise tüdruku pannud aastaks ülirangesse kasvatusatusse,kus kord nagu sõjaväes- ei sammugi joonelt kõrvale,kohe karistus! Sellised kasvatusasutused maksavad paraku roppu raha. Tegu ei ole meie mõistes noortekolooniatega..
m
muide/ 13. oktoober 2017 22:32
sellised ülekäte läinud kapriissed lapsed kardavad neid asutusi nagu tuld. Ja Ameerikas vanemad ei tee nalja- üks hoiatus ja teisel korral viiaksegi laps sinna. Pooleks aastaks, aastaks, või kauemakski.
m
mitte/ 13. oktoober 2017 22:47
segi ajada noorte kurjategijate vanglatega. On ka selliseid, need on riiklikud reeglina,kus juba noored pätid koos. Ei,kasvatusasutused on lastele,kelle kasvatamine vanematele mingil hetkel üle jõu käib. Selliseid lapsi on 4-5%,kes käivadki nendest asutustest läbi.
b
Bob/ 14. oktoober 2017 00:06
Ja siis suure hirmuga selle kolooni ees teevad hoopis enesetapu? On parem?
k
koloon/ 14. oktoober 2017 03:23
a
aferist/ 14. oktoober 2017 03:22
kui põhjusi ei tea, miks lahmida ja kritiseerida
o
oeh/ 14. oktoober 2017 09:27
Mis ära hellitatud? Lapsel oli nuppudega telefon, ilmselt sest emal oli vaja eliitkoolile raha koguda ja ei saand tänapäeval tavaks saanud telefoni hankida. See räägib nii mõndagi ja võib eeldada et ega see ema tänapäeva asjadest ja elust suurt midagi aru ei saa. Teised lapsed näevad seda väga hästi ja avaneb võimalus oma alaväärsuskomplekside väljendamiseks...
n
no/ 14. oktoober 2017 10:20
nüüd on siis ema süüdi et ei ostnud telefoni ,uut saab ka välja lülitada muide
n
Nonoh/ 15. oktoober 2017 11:24
Emad ikka koonerdavad ju ainult ja ainult kunstripsmete ja kyynte jaoks...

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee