Eesti uudised

Kohalikud valimised – loiud kampaaniad ja värskete ideede nappus (2)

Kristjan Roos, 12. oktoober 2017 17:38
Linn oli mõne aja eest veel täis valimisplakateid, aga üldiselt on erakondade valimiskampaaniad olnud tänavu igavad. Heiko Kruusi Foto: HEIKO KRUUSI
Suhtekorraldaja ja omaaegne Res Publica peasekretär Ott Lumi leiab, et seekordses kohalike omavalitsuse valimiste kampaanias on erakonnad tegutsenud loiult.

„Kui vaadata seekordset kampaaniat tervikuna, siis hakkab silma, et vähemalt Tallinnas ükski erakond ega valimisliit väga ei pinguta,“ tunnistab suhtekorraldusfirma Meta üks juhtidest Lumi. Aastaid tegevpoliitikas osalenud mehe sõnul on erakonnad esinenud küll Facebookis ja telekampaaniates, kuid tervikuna on üldpilt väga igav. „Ma arvan, et see tuleneb sellest, et keegi tegelikult ei usu, et Keskerakond on Tallinnas löödav. Meedia-show on muidugi toimunud ja poliitiliselt üksteist pekstakse, aga see kõik meenutab natuke tsirkust,“ analüüsib Lumi seekordsete valimiste kampaaniat. Teda hämmastab, et ükski erakond pole teinud sisuliselt ja korralikult eraldi kampaaniat esimest korda valimisõiguse saavatele 16–17-aastastele noortele.

Samal teemal

Ott, tundub, et ükski erakond pole sotsiaalmeedias eriti aktiivne? Ja keegi kandidaatidest pole ka silma hakanud, näiteks IRL-il ei ole õnnestunud korrata omaaegset agressiivset kampaaniat Eerik-Niiles Krossile.

Ütleme niimoodi, et erakondade linnapeakandidaatide hulgas on küll häid inimesi, aga nendel kõigil on omad hädad. Osad on ilmselgelt poliitiliselt vähekogenud, teised võib-olla liigagi politikaanid. Tegelikult ei ole ühelgi erakonnal õnnestunud seekord raketti üles lasta. Ei ole tekkinud sellist efekti, et mingi persoon hakkab nimekirja vedama. Lõplikult ei saa seda muidugi veel öelda, sest tegelikult on veel mõned päevad aega ja ma tegelikult ei välista, et viimaks mõned linnapeakandidaadid ka esile tõusevad. Seni on kõik olnud võrdlemisi segane.

Milline on laupäevase ETV teledebati mõju? Tundub, et sotsiaalmeedia võidukäigu ajal teledebattide roll aasta-aastalt väheneb.

Ei tea, ma arvan, et nende mõju on tegelikult seekord arvestatav. Lõppude lõpuks inimesed ei ole suures plaanis näinud, kuidas Taavi Aas (Keskerakonna linnapeakandidaat) ja ka näiteks Raivo Aeg (IRL-i linnapeakandidaat) saavad hakkama pingelises ja väga olulises debatis. Neil kahel on väga palju kaotada, aga ka võita.

Kuidas hindate seekordsete valimiste sisulist poolt. Kas on tulnud uusi ideid või on kõik erakonnad läinud kergema vastupanu teed?

Sisuliselt on päevakorras vanad teemad ehk linnavalitsuse äpardused ja korruptsioon pluss ridamisi mitte väga originaalseid rahakülvi lubadusi. Selles mõttes pole Tallinna kontekstis originaalseid ideid väga välja toodud, mis näitab, et inimesi paeluvadki needsamad teemad – korruptsiooniteema ja kõikvõimalikud rahalubamised. Võib ju ka nii öelda, et valitavad on oma rahva nägu. See on üks võimalus asju tõlgendada.

Kui käia välja mõni väga uuenduslik idee, siis valija ei pruugi sellega haakuda ja see jääb inimestel kahe silma vahele?

Arvan küll, et see on probleem.

Ühtset allianssi ei ole (Keskerakonna vastu – toim). Eesti poliitiline olukord on lihtsalt selline, et paremerakonnad on omavahel tülis, sotside käekirja on praegu väga keeruline aimata ning Vabaerakond on üleüldse omadega maoli, nad on nendel valimistel kuskil all nurgas. Kogu poliitiline pilt on suhteliselt hägune. Ja see tingibki olukorra, kus Keskerakonnale tõsist vastast ei ole. Reformierakond kindlasti mõnes mõttes on, aga strateegilises plaanis, võimu võtmise plaanis paraku pigem mitte.

Kui kõik teised erakonnad oleks loonud liidu Keskerakonna vastu, kas see võinuks anda parema tulemuse?

Ega see poleks olnud ka mingi võluvits, aga vähemalt oleks eeldus, et midagi üldse võiks linnapoliitikas muutuda. Praegu arvan, et linnapoliitikas olulist murrangut ei toimu ja laias laastus jätkub kõik vanaviisi. Ma ei ütle, kas see on halb või hea, aga kui siin osad erakonnad räägivad suurest revolutsioonist, siis on see tegelikult sõnakõlks.

Suhtekorraldaja Ott Lumi ennustab, et kui Keskerakond ei saa Tallinna volikogus absoluutset enamust, moodustavad nad uue koalitsiooni sotsiaaldemokraatidega. Foto: Teet Malsroos

Kui Keskerakond ei saa ainuvõimu ja peab ühe erakonna koalitsiooni võtma, kas siis linna juhtimises ikkagi muutusi ei tule ja Keskerakond on jõupositsioonil ning potentsiaalne teine partner ei saa hakata esitama oma nõudmisi?

Pigem jah. Kuigi eeldan, et Keskerakonna huvides on ennast just linnapoliitikas võimalikult palju värskendada. Paraku on eluseadus selline, et kui otsest sundust ei ole, siis asjad tihtipeale ei juhtu.

Milline on teie prognoos valimisteks?

Numbriliselt on väga keeruline midagi pakkuda. Keskerakonna tulemus sõltub väga palju sellest, kas IRL ja Tegus Tallinn pääsevad volikokku. Ma pigem arvan, et me näeme olukorda, kus Keskerakond ei pruugi saada volikogus absoluutset enamust. Volikogu võib tulla Tallinnas suhteliselt kirju.

Keskerakonna ja Tegusa Tallinna koalitsioon on suhteliselt välistatud sellepärast, et Keskerakonnal ei ole motivatsiooni teha Savisaarega mingit võimulepet. Ma arvan, et kõige tõenäolisem on Tallinnas Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide koalitsioon.

Ja lõpetuseks: kas seekordses kampaanias on ka mõni positiivne üllatus või üllataja?

Väga hea küsimus, ma mõtlen selle peale… tegelikult ei oskagi midagi välja tuua, sest midagi väga originaalset ei ole tehtud.

Äkki viimane ETV debatt toob kellegi esile?

Nagu ennegi ütlesin, siis debati osatähtsus on suhteliselt suur. Paljud ei ole veel otsustanud, keda valida. Debatt võib anda paljudele viimase argumendi, miks üldse valida.

Samal teemal

16.10.2017
Minister Urmas Reinsalu: mina olin heidutuspart
16.10.2017
ÕL VIDEO | Taavi Aasa ootused on kõrged
15.10.2017
GALERII | Sotsiaaldemokraadid ootavad valimistulemusi Humalakojas
15.10.2017
Savisaar hääletas valimiskabiinis koos saatjaga: kas tema hääl on kehtetu?