Hetkel ei ole Malaisias seksuaalse ahistamise kohta eraldi ja põhjalikku seadust. Karistusseadustiku paragrahv 509 käsitleb küll naiste vastu suunatud kuritegusid, kuid ahistamiselemendid sinna hulka ei kuulu.

1999. aasta augustis võttis inimressursside ministeerium (MOHR) kasutusele seksuaalse ahistamise tõkestamise ja likvideerimise tegevusjuhendi, kuid kahjuks ei ole sellel õiguslikku jõudu, kirjutas New Straits Time käesoleva aasta juulis ilmunud artiklis. Malaisia Tööandjate Föderatsiooni (MEF) sõnul on alates 2010. aasta augustist 450 000 registreeritud ja aktiivselt tegutsevast ettevõttest nimetatud tegevusjuhendit rakendanud vaid 400. 

2009. aastal teatas naiste, perekonna ja ühiskonna arenguküsimustega tegelev ministeerium (WFCDM), et on MOHRiga arutanud uut seksuaalse ahistamise seadust. WFCDMi tolleaegse asetäitja Datuk Noriah Kasnoni sõnul oli aastatel 2005-2008 politseile teatatud enamast kui 300 seksuaalse ahistamise juhtumist. 

2012. aastal muudeti Malaisias 1955. aastal vastu võetud tööseadust. Üks uutest sätetest määratles seksuaalset ahistamist kui ükskõik millist seksuaalset teguviisi, mis on solvav või alandav ning ohustab ohvri töövõimet ja heaolu. 

Teise sättena muudeti kõikidele tööandjatele kohustuslikuks uurida iga seksuaalse ahistamise kaebust MORHi poolt ettekirjutatud viisil. Karistuseks sellise menetluse mittekohaldamise eest on trahv, mille suurusjärk on pisut alla 2000 euro. 

Tänases Eesti Päevalehes ilmus lugu, kus paljastati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ametliku delegatsiooni liikmete ebaväärikas käitumine Malaisias korraldatud peol. Peol viibis ka reformierakondlasest ekspeaminister, nüüdne riigikogu aseesimees Taavi Rõivas.

Jaga artiklit

2 kommentaari

N
Nendes maades on üks ja ainus  /   10:40, 13. okt 2017
seadus - koraan ja kui selline jälkus oleks juhtunud kohaliku naisega,
muutuks paragrahvimärk otsekohe terava noa kujuliseks.Niipalju teadmiseks
ja meelespidamiseks meie vallatutele "ärimeestele".

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis