Nädalavahetusel pidasid Põhja prefektuuri kriminaalpolitseinikud kinni kuritegelikku ühendusse kuulumises kahtlustatavad mehed, keda kahtlustatakse Tallinna taksoturul ebaseadusliku konkurentide vahelise kokkuleppe organiseerimises.

Nädalavahetusel toimusid esimesed avalikud menetlustoimingud 2015. aasta kevadel alustatud kriminaalasjas, mille sisuks on grupi taksojuhtide poolt Tallinna taksoturu ebaseaduslik mõjutamine, edastas Riigiprokuratuur. Põhja prefektuuri kriminaalbüroo ametnikud pidasid kinni kokku üheksa inimest - ettevõtjad ja nende heaks töötanud taksojuhid -, keda on alust kahtlustada konkurentide vahelises kokkuleppes ja kooskõlastatud tegevuses, millega  jagati taksoturg Tallinna  Sadama ja vanalinna piirkonnas.

Kolmele inimesele on esitatud ka kahtlustus kuritegelikku ühendusse kuulumises ning nemad on Põhja ringkonnaprokuratuuri taotlusel võetud eeluurimise ajaks vahi alla. Kahtlustatavate hulk võib menetluse käigus suureneda.

Niinimetatud taksomaffiaks tituleeritud kuritegelik ühendus tegutses Tallinna kesklinna ja reisisadama piirkonnas välja kujunenud taksode peatuskohtades. Eeluurimise ajal kogutud informatsioonist nähtub, et teatud ootekohtades oli luba seista ning kliente oodata vaid taksojuhtidel, kes peatuskoha eest maksid. Taksojuhid, kes peatuskoha eest ei tasunud, peletati peatuskohtadest erinevate meetoditega eemale.

Kriminaalmenetlust juhtiva eriasjade prokurör Endla Ülviste sõnul on tegemist mahuka kriminaalasjaga, kus esimesi menetlustoimingud alustati juba 2015. aastal, mil õnnestus koguda esimesed tõendid selle kohta, kes ja kuidas juhib ebaseaduslikku tegevust taksode peatuskohtades. „Kui varasemalt oli neis taksopeatustes toimuva kohta laekunud aeg-ajalt infot erinevatest väärtegudest ning harvemal juhul kellegi ähvardamisest või löömisest, siis 2015. aastal jõudis õiguskaitseasutusteni üheselt mõistetav teave, et tegu pole mitte kirjutamata reeglite või mõne üksiku taksojuhi omavolitsemisega, vaid süstemaatilise ja juhitud tegevusega,“ selgitas eriasjade prokurör Ülviste.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhi Urmet Tambre sõnul on tänaseks kinni peetud ning kuriteos kahtlustuse saanud juhtfiguurid. „Kriminaalmenetlusega paneme punkti kuritegeliku grupeeringu kontrollile Tallinna taksoturul ning loodetavasti jõuab sõnum kõikide valdkonnas tegutsejateni, et seadus kehtib igaühele võrdselt. Ausa konkurentsi tagamiseks ning taksonduse korrastamiseks tuleb aga kõigil ametkondadel jätkuvalt pingutada,“ ütles Tambre.

Tema sõnul saab organiseeritud kuritegevus kanda kinnitada seal, kus pikema aja jooksul süveneb omavoli ja tekib karistamatuse tunne. „Sellepärast on väga oluline, et inimesed teeksid avalik võimu esindajatega koostööd. Julgustame inimesi ebaseadusliku tegevuse ilmingutest ükskõik millises valdkonnas õiguskaitseasutustele teada andma. Samuti kutsun ka kõiki taksojuhte, kes on kuritegeliku skeemis kannatanud olnud, ise politsei poole pöörduma,“ ütles Tambre.

Kriminaalmenetlust viib läbi Põhja prefektuuri kriminaalbüroo ja juhib Põhja Ringkonnaprokuratuur.

Jaga artiklit

15 kommentaari

M
maakas veel  /   10:01, 13. okt 2017
Tellitud lugu, et ahistada Etkari valijaid?
K
Kurt Tumm  /   09:12, 13. okt 2017
Tõendite puudumisel lastakse homme välja....

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis