Kinnisvara uudised
city24 pilt (city24)

Meile võivad Urve Palo ja sotsiaaldemokraadid meeldida või mitte meeldida, aga üürimajade populariseerimise eest võib ministrile küll keskmise suurusega ausamba püstitada, kirjutab Domus Kinnisvara juhatuse liige Raul Reino ettevõtte ajaveebis.

 

Üürimajadest räägiti ja äriplaane koostati muidugi ka enne, kui proua Palo ministriks sai ja sotsid riigipiruka juurde pääsesid. Samas aga sellist tähelepanu ja kirgi ei oleks eales tekkinud, kui sotsid poleks riiklike üürimajade projektiga välja tulnud. Ootamatu idee riigi sekkumisest kinnisvaraturule sünnitas mitmeid emotsionaalseid sõnavõtte ja puudutas paljude hingekeeli, aga pani ka erasektori finantsjuhid senisest kiiremini tööle ja üürimajade tasuvusarvutusi tegema.

Skeptik ilmselt ütleks vastu, et Palo sõnavõtud ja seisukohad ning kinnisvaraturu arengukõver lihtsalt sattusid kokku ja Palo teeneid üürimajade käivitajana ei maksa ülehinnata. Igatahes täna oleme olukorras, kus pikki aastaid räägitud üürimajade tulek on fakt. LHV on sellest ajakirjanduse kaudu teada andnud, kuid veel rohkem projekte on ettevalmistuse faasis ettevõtjate poolt, kes pressiteateid varajases staadiumis esitama ei pea. Aga küll neid peagi hakkab tulema, sest üürimaju juba ehitatakse ning veel rohkem projekteeritakse.

Erasektor pole ainus, kelle seas sotside tegevus on tähelepanu tekitanud ja paraku negatiivses võtmes. Ardo Hansson rääkis hiljuti, et praegu on valitsussektori investeeringute kasv kontsentreeritud ehitussektorisse, samuti on ehitussektoril kõige suuremad ootused tööhõivele. Eesti Panga president lisas, et ehitussektor on ülekuumenemise lävel ja riik peaks seda teiste sektorite ning eraettevõtjate säästmiseks jahutama oma tellimuste tagasitõmbamisega. Mida arvab aga Palo ja valitsus selle kohta? Eraldab kohalikele omavalitsustele uute üürimajade ehitamiseks või vanade renoveerimiseks 60 miljonit eurot. Ikka kellu ja betooniga majandust elavdama, tulevikku panustama ja riiklikku arengut tagama.

 

Urve Palo on öelnud, et kui riik midagi ei tee, siis asjad ei liigu. Julge väide. Aga kas mitte üürimajade temaatika puhul ei võiks jäädagi nii, et riigi ja sotside panus „tegemisse“ lõpeb sellega, et nad algatasid aktiivse diskussiooni ja andsid investeeringute tegemise edasi erasektori kätesse? Liberaalina arvan, et riigil pole vaja tegeleda kinnisvara arendustegevustega ja sekkuda majandusse seal, kus seda vaja pole. Küllap on Palo nii mõnelegi meelde tuletanud tõsiasja, et nõudlus üürikorterite järele on Eestis olemas ning ainuüksi selle eest tuleb ministrile tänusõnad öelda. Aga siit edasi saab erasektor juba ise hakkama, raha vedeleb nii era kui juriidiliste isikute, aga ka pensionifondide kontodel, mis kõik ootavad pikaajaliste investeeringutele järele. Üürimajade vahel saavad huvilised juba õige peagi suuremaid valikuid teha.

Loe lisaks: Üürimajad tulevad ka riikliku sekkumiseta

Jaga artiklit

5 kommentaari

S
Spetsialist-analüütik  /   09:29, 30. okt 2017
Kv äriakad on paanikas ja see on väga hea. On täiesti ebanormaalne, et Tallinna korterite hinnad on nii jaburalt kõrged. Maapiirkondades ei hakka aga erasektor kunagi üürimajasid ehitama.
P
Palol õigus  /   17:56, 22. okt 2017
Palol on õigus, sest riiklikud üürimajad peavad olema ja neid peab veel rohkem juurde tulema, sest nii on igas õigusriigis, sest meie noored ei suuda omada sellist kapitali, et osta pangalaenuga endale elamispinda ja üürimajadest saab tulu riik, kaob toetus niigi üle ääre läinud kinnisvarahaidele, riik ei pea neid toetama, ja ei saa lasta laguneda nt Kohtla-Järve linnal, kus on tohutult vabu kortereid ja riik saab need tagasi osta ja remontida, uuendada ja kohendada üürimajadeks, kus need abivajajad edasi saavad elada normaalse inimese kombel, sest erakorterite remondisüsteem meil kahjuks puudub, riik saab osta elanikelt kuhu tahes või kust vallast tahes kortereid ja kohaldada neid kasvõi vanurite hoolduseks või vanurite kodudeks, kus inimesel on vanas eas privaatne pind, kus käib hooldaja ja ta saab oma vanaduspõlve inimväärselt veeta, nii on igas riigis, soomes, saksamaal jne, Ka noortel üliõpilastel peab esmajärjekorras olema õigus sellisele korterile. Tänud Palole.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis