Foto: Robin Roots
Õhtuleht.ee 10. oktoober 2017 17:29
Kui sel aastal jääb eelarvesse laekumata 56 miljonit eurot plaanitud alkoholiaktsiisi ja järgmisel 80 miljonit, siis kahtlemata on tegu lätlastele hea uudisega. Lõunanaabrid saavad selle maksuraha meie eelarve asemel tänu piirikaubandusele endale, kui alkohol on nende juures kaks korda odavam kui Eestis. Sellise hinnavahe korral loeb inimeste ostuotsuse tegemisel puhas majandusloogika, mitte patriotism.

Riigikogu valimiste eelsel aastal kulusid kärpida ei saa, uusi makse kehtestada samuti mitte. Järelikult peab riik elama alalaekumise korral võlgu. Maksutõusud tuleks aga pärast valimisi, kuid kas on valija asi sel moel kinni maksta poliitikute ja ametnike valearvestusi? Kui prognoos osutub küündimatuks, siis tuleb riigil ametnike arvu sellevõrra vajadusel kas või poole võrra vähendada ning muid aparaadikulusid koomale tõmmata, et kannatama ei peaks süütu maksumaksja.

Kui 136 miljoni alalaekumine tähendaks alkoholi tarbimise vähenemist, oleks ju hea. Arvestades aga Läti odavamaid hindu, juuakse hoopis rohkem, kui sama raha eest saab sealt suurema koorma alkoholi kaasa tuua, kui Eestist ostes. Nii valitsebki meil skisofreeniline olukord – tõstame makse, et vähem tarbitaks, samal ajal eeldame rohkema raha laekumist. Kerge alkoholi kõrgema maksustamisega suunab riik inimesi pigem kangemat alkoholi jooma.  

Alalaekumist ei suudaks kuidagi tasakaalustada magusamaks, sest 15 miljonit oleks vaid murdosa 80 miljoni kõrval. Arvesse võtta tuleb ka regionaalpoliitikat, kui piirikaubanduse õitsemise kõrval sulgeb uksed üha rohkem Lõuna-Eesti maapoode. Samas ei saa kõike ka maksutõusu süüks panna, sest sogases vees üritavad ka teised asjaosalised suuremat saaki õngitseda. Nii kruvivad hindu kõrgemaks ka tootjad ja piirikaubandusega põhjendatakse ka piirist üsna kaugel asuvate külapoodide kinnipanekut.

Nii oleks mõistlik meie aktsiisitõusule vähemalt osaliselt pidurit tõmmata – nii nagu seda võimuliit pidi osaliselt tegema juba kütuseaktsiisiga.