1
foto

Tervise Arengu Instituudi (TAI) vanemspetsialisti Triin Soku sõnul hakkavad just 10-12aastastel noortel tekkima esimesed kokkupuuted alkoholiga, mistõttu alustati kampaaniaga „Aitäh, ema! Aitäh, isa!“, mis kutsub lapsevanemaid hoidma oma lapsi alkoholi eest kuni täiskasvanuks saamiseni.

Kampaania on eelkõige suunatud 10-12aastaste laste vanematele ja selle eesmärk on neid julgustada lastele piire seadma, et noorte esmane alkoholitarbimise kogemus lükkuks võimalikult kaugele.

„Mida varem noor inimene alkoholiga tutvust teeb, seda suurem on kahju tema vaimsele ja füüsilisele tervisele ning mõju edasisele elule,“ ütles Sokk. „Kuigi teismeline võib tunduda juba täiskasvanu moodi, toimub just selles vanuses eesmise ajukoore kõige kiirem areng. Samas määrab just aju selle osa areng, kui hästi suudetakse teha elus iseseisvaid otsuseid ja mil määral suudetakse neid täide viia. Seega on see kõige otsesemas seoses lapse toimetuleku ja edukusega edasises elus.“

Uuringud on ka näidanud, et pooltest nooremalt kui 14aastaselt alkoholi tarvitama hakanud inimestest saavad tulevikus tõenäoliselt alkoholisõltlased. Alustades 21aastaselt või vanemalt on see tõenäosus vaid igal kümnendal.

Kuigi Eestis on näha alkoholitarvitamise vähenemist ja sama muster on ka noorte seas, oleme nii Euroopa kui ka Põhja-Ameerika riikidega võrreldes endiselt esirinnas alkoholi varajase proovimise ja purju joomise poolest. Keskmiselt proovitakse alkoholi esimest korda 12,4 aasta vanuselt. 11aastaselt on alkoholi proovinud juba iga neljas noor ning 15aastasena juba enamik noortest. Reeglina jõutakse pärast proovimist üsna kiiresti regulaarsema alkoholitarvitamiseni.

Jaga artiklit

11 kommentaari

K
Khh  /   10:26, 11. okt 2017
Mina leian, et lapsed peaksid just võimalikult noorelt proovima ning seda oma vanemate kõrvalt. Nii saab vanem piisavalt varakult oma lapsele selgeks teha, mis on alkohol ja miks seda vaja (või tegelikult mitte üldse vaja) on. Mina proovisin oma esimese alkoholi umbes 10-12 aastaselt ema klaasist. Oma teismeeas ei keelanud ema mulle kunagi alkoholi proovimist ning kui tahtsin ka ühe pudeli siidrit, siis ta ostis mulle. Tänasel päeval olen karsklane ning pole mitte kunagi oma elus olnud purjus ega tundnud pohmelli. Kas peaks mu ema nüüd tagant järgi vastutusele võtma, et ta lapsele alkoholi ei keelanud ja kasvatas sellega karsklase? Probleemiks ongi just see, kui kodus on lastele range keeld ja siis minnakse välja sõpradega proovima. Sõbrad ei seleta lapsele, mis on alkohol ja kuidas sellega peab ringi käima ja nii need probleemid tulevad.
E
essat  /   08:06, 11. okt 2017
korda proovisin- väga meeldis!

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis