HING TÄIS: Kuni tänavuste valimisteni sai Tõnu oma vana arvutiga kenasti e-hääle anda, nüüd aga soovitatakse uus arvuti osta. Foto on illustreeriv.Foto: Tiina Kõrtsini
Eesti uudised
10. oktoober 2017 00:01

Veendunud e-hääletaja on valimistes hingepõhjani pettunud (174)

„Eelmistel valimistel oli veel kõik okei,“ kurdab nördinult e-hääletaja, kellel ei õnnestunud oma arvutisse vajalikku valijarakendust alla laadida. „Säh sulle siis e-riiki oma valimistega. Paistab, et see on rohkem rikka rahva lõbu!“

Tänavuste kohalike omavalitsuste volikogude valimiste e-hääletusele tõmmatakse juba paari päeva pärast joon alla. Selle eesrindliku hääleandmise mooduse üle on pikalt piike murtud, kuid progressi võidukäiku pole kõigile katsetele vaatamata suudetud pidurdada.

Veendunud e-hääletaja Tõnu (40) on oma valijahäält elektrooniliselt edastanud juba 2005. aasta kohalike omavalitsuste valimistest saati. Keegi pole üritanud tema häält kaaperdada, vähemalt pole Tõnu sellistest katsetest teadlik. Teda pole kõigutanud ka teadmine, et e-hääletamine on jätnud ta ilma ahvatlevast võimalusest hääletussedelit rikkuda. Valimistel osalemine ei küüni paraku Tõnu esmavajaduste hulka, sestap ei mõtlegi ta eriti ülekohtule, mille toovat tahes-tahtmata kaasa sedeli sodimise rõõmust ilma jätmine. „Selle asemel, et soditud hääletussedel kehtetuks tunnistataks, jätaksin parem oma e-hääle hoopis andmata,“ väljendab Tõnu kodanikuteadlikkust. „Ja üldse pole ma suurem asi joonistaja, on paremaid.“

Läinud pühapäeval asuski e-hääletaja Tõnu oma põhiseaduslikku õigust realiseerima. Võileivad valmis, teekruus auramas, sisenes enesekindel valija e-hääletuse naudingut tõotavale veebilehele. Seal paluti tal alla laadida valijarakendus ehk siis edasitegutsemiseks vajalik äpp. Midagi sellist meenus Tõnule ka varasematest valimistest, pole probleemi.

Saanud kätte soovitatud äppi, tuli aga esimene ootamatu tagasilöök. Pääsukese pildiga värgindust klikkides sai Tõnu vastuseks lohutamatu sõnumi: „valijarakendus quit unexpectedly“ (st rakendus lõpetas ootamatult tegevuse). Korduvad katsed pääsuke nagu kord ja kohus toimima saada ei andnud tulemust. Tuttavate soovitus laadida oma päevinäinud arvutisse mõni tänapäevasem brauser ehk veebilehitseja ei leevendanud samuti probleemi. Peagi oma 10. sünnipäeva tähistav riistvara tõrkus uut ja moodsamat tarkvara alla laadimast. Talle ridade vahel läkitatud sõnumist sai keskeriharidusega Tõnu suurepäraselt aru – soetage normaalne arvuti! Liigsete sajaliste tuulutamiseks puudub aga mehel praegu võimalus. Mida pole, seda pole. E-hääletuse lõpuni on vaid mõni päev ning teisi ajast ja arust hääletusvorme kangekaelne Tõnu kasutada ei kavatse.

„Eelmistel valimistel oli veel kõik okei,“ tõdeb veendunud e-hääletaja nördinult. „Säh sulle siis e-riiki oma valimistega. Paistab, et seegi on rohkem rikka rahva lõbu! Sõita saab ka üsna vana autoga, aga igaks hääletamiseks tuleb varsti osta uus arvuti.“

Valimiste meedianõunik Kristi Kirsberg selgitab: „Tarkvara valmistatakse levinumatele operatsioonisüsteemidele. Kui tarkvara on liialt vana, ei ole võimalik tagada turvalist hääletamist. Isikul on võimalik kasutada avalikke internetipunkte või teisi arvuteid, kus elektrooniline hääletamine on võimalik.“

Esmaspäeva hommikuse seisuga oli oma e-hääle andnud 91 931 inimest, aga võinuks olla vähemalt ühe võrra rohkem.