Eestlane on üldiselt väga seaduskuulekas ja reegleid järgiv kodanik, kes julgeb harva üle piiride astuda. Millegipärast on aga valgusfooriga reguleeritavad ülekäigud kohad, kus nii mõnegi teadlikkus äkitselt kaob.

Jälgisin ühel päeval oma kodukohas Keskturu juures hämmastusega, kuidas umbes kümnepealine seltskond eri eas ja soost inimesi massiliselt punast foorituld eiras. On harv juhus, kui keegi punasega üle ei lähe.

Tekib küsimus: mis toimub selle kodaniku peas? Kas ta tõesti ei tea, et teed võib ületada rohelise mehikesega? Kas ta sõidab punasega läbi ka näiteks autoroolis, kui inimesi kümne meetri raadiuses ei paista? Kas ta paneb kaupluses leivapätsi põue, kui keegi ei näe või järjekorrad on liiga pikad, ja jalutab minema? Miks on see seadus vähem oluline kui mõni teine?

Mõnikord tuleb tõesti bussile kiirustada või kohtumisele jõuda, kuid fooritule eiramine on massiline. Tõenäosus sõiduvahendi alla jääda on nullilähedane, aga millist eeskuju annad sa jütsile, kellele on õpetatud, et teed võib ületada ainult rohelise tulega?

Reeglid ja seadused on kehtestatud põhjusega ja kui sa üht eirad, siis miks järgid mõnd teist?

Jaga artiklit

18 kommentaari

K
k  /   10:54, 10. okt 2017
Mis maailmas autor elab, kus inimesed liikluses reegleid täidavad? Austus reeglite vastu kaob täielikult sel hetkel, kui inimene autorooli istub. See, et jalakäijad punase tulega tühja teed ületavad, on üks süütumaid rikkumisi üldse, võrreldes konstantselt toimuva kiiruseületamise ja pikivahe eiramisega. Mõnel maal, nt Inglismaal on punase tulega teeületamine täiesti legaalne. Isegi meil politsei olevat alla andnud ja lubanud lõpetada Viru keskuse punase tule reidid - ju siis ikkagi ei ole nii tõsine asi, nagu varem räägiti.
J
Jauram  /   10:36, 10. okt 2017
Kui tavainimene võib veel olla värvipime või ,,värvipime" siis vaadake Tallinna trolle-busse kus ei tohiks mingil juhul eksisteerida värvipimedaid või ,,värviüimedaid" !!! Mis arvate kui punase tulega sõidetakse -libistatakse troll-buss nii lähedale sebrale et vaat, küljega tee või välipesu.... Kui on antud sebra eelne joon, siis jäädakse selle taha esiotsaga seisma aga mitte sõideta esiratastega joonele või libistatakse vaikselt edasi tallinlaste küünarnukipesusse !

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis